Մեխիկոյի Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը ներկայացրել է «Հայաստան 1915»-ի պրեմիերան
Մեխիկոյի Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը` Խոսե Արյանի ղեկավարությամբ, մայիսի 30-ին և 31-ին Արվեստների ազգային կենտրոնում ներկայացրել է «Հայաստան 1915» ստեղծագործությունը, ըստ armeniangenocide100.org-ի՝ գրում է Entretenimiento.terra.com-ը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը նվիրված ստեղծագործության հեղինակը մեքսիկացի երաժշտագետ Խուան Արտուրո Բրենանն է: Հնադիսատեսը գնահատել է հատկապես դուդուկի հատվածը:
«Այդ խոր ձայնն ինձ համար խորհրդանիշն է հայոց սփյուռքի հեռավոր ձայնի, որն այսօր բնակվում է աշխարհի տարբեր անկյուններում», – ընդգծել է ստեղծագործության հեղինակը: Նա հայտնել է նաև, որ իր «Հայաստան 1915» ստեղծագործությունը «արձագանքն է հայերի բնաջնջման շարունակական ժխտման և քողարկելու մտադրության և հիշողության փոքր դրսևորում  հարյուրերորդ տարելիցի տարում»:  Համերգին ներկա էր նաև Մեքսիկայում Հայաստանի դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը:

On May 30 and 31, the Mexico City Philharmonic Orchestra performed the song “Armenia 1915” under the direction of Jose Arian at the National Center for the Arts, writes Entretenimiento.terra.com, reports armeniangenocide100.org.
The song is dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide and is composed by Mexican musician Juan Arturo Brenan. The audience especially liked the part of the song that was performed by a dudukist.
“For me, that in-depth sound symbolizes the voice of Diaspora Armenians living in distant countries in all four corners of the globe,” the composer said. He also informed that the song “Armenia 1915” was “the response to the ongoing denial of the annihilation of the Armenians, the intention to conceal it, as well as a small manifestation of memory in the year marking the centennial.” Armenia’s Ambassador to Mexico Grigor Hovhannisyan was also attending the concert.