Բանտարկված պոլսահայ մտավորականը կոչ է արել քվեարկել քրդական կուսակցության օգտին
Պոլսահայ հայտնի մտավորական, լեզվաբան Սևան Նիշանյանը, ով երկար ժամանակ թուրքական բանտում է, հայտնել է, որ առաջիկայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին աջակցում է ընդդիմադիր քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականը, այս մասին համապատասխան գրառում է հայտնվել Նիշանյանի «Թվիթեր»-ի միկրոբլոգում: Այդըն Յենիփազար փակ տեսակի բանտում դեռևս փակված պոլսահայ մտավորականի «Թվիթեր»-ի միկրոբլոգում հայտնվել է հետևյալ գրառումը.
«Բանտում լինելու վատագույն կողմն այն է, որ կիրակի օրը հնարավոր չի լինի ձայն տալ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությանը: Դուք իմ անունից կտա՞ք»: Թուրքիայում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան հունիսի 7-ին: Երկրի ներսում ընտրություններին կմասնակցի 53 միլիոն 765 հազար 231 մարդ, իսկ արտասահմանում` 2 միլիոն 867 հազար 658: Ընտրություններում ներգրավված են 20 կուսակցություն, պատգամավորության 165 անկախ թեկնածու:

Арестованный константинопольский армянин призывает голосовать за курдскую партию
�?звестный представитель армянской интеллигенции Констатинополя, языковед Севан Нишанян, долгое время находящийся в турецкой тюрьме, сообщил, что на предстоящих парламентских выборах поддерживает оппозиционную курдскую Демократическую партию народов.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Стамбульское армянское издание «Акос», соответствующая запись об этом появилась на микроблоге Нишаняна в Твиттере». В микроблоге «Твиттер» представителя константинопольской армянской интеллигенции, запертого в тюрьме закрытого типа Айден Ценипазар, появилась следующая запись:
«Наихудшая сторона пребывания в тюрьме в том, что в воскресенье не удастся отдать голос за курдскую Демократическую партию народов. Вы сделаете это от моего имени.»Очередные парламентские выборы в Турции состоятся 7 июня. В стране в выборах примут участие 53 миллиона 765 тысяч 231 человек, а за рубежом – 2 миллиона 867 тысяч 658.