ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց լիբանանահայ պատգամավոր Շանթ Չինչինյանին և լիբանանցի գործարար Նիկոլա Աբու Ֆեյսալին
Հունիսի 1-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Լիբանանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայազգի պատգամավոր Շանթ Չինչինյանին և լիբանանցի գործարար Նիկոլա Աբու Ֆեյսալին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը բարձր գնահատեց  Շանթ Չինչինյանի ավանդը՝ հայապահպանության, հայ-լիբանանյան հարաբերությունների ամրապնդման  և հայ համայնքի խնդիրների լուծմանն աջակցելու գործում:
Գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց «Գարդենիա Լեբնիզ ֆարմս ՍՊԸ»-ընկերության հիմնադիր, լիբանանցի գործարար  Նիկոլա Աբու Ֆեյսալի՝ Հայաստանում պեկան տեսակի ընկույզի տնտեսություն հիմնելու, ինչպես նաև Հայաստանում նոր աշխատատեղեր ստեղծելու ծրագիրը:
Նախարարը հյուրերին ներկայացրեց 2015թ. նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերը և հորդորեց, որ լիբանանահայ երիտասարդներն առավել ակտիվ մասնակցություն ունենան Հայաստան-Սփյուռք կապերի մերձեցմանն  ուղղված միջոցառումներին:
Հայ պատգամավորը նախարարին ներկայացրեց լիբանանահայ համայնքում առկա խնդիրները և դրանց լուծմանն ուղղված քայլերը, ինչպես նաև ընդգծեց հայոց լեզվի պահպանման և տարածման անհրաժեշտությունը՝ որպես ինքնության կարևոր գրավական:
Իր հերթին, գործարարը ներկայացրեց Կոտայքի մարզում առաջիկա գործունեության ծրագիրը: «Առաջին փուլում նախագծի համաձայն նախատեսում ենք տնկել 30 հազար պեկան ընկույզի ծառ՝ 100 հեկտար տարածքի վրա: Ծառերի արտադրողական կարողությունը 2020թ. կկազմի տարեկան 2000 տոննա, 2025թ. 3000 տոննա և կհասնի 5000 տոննայի, երբ ծառերը հասնեն ամբողջական արտադրողական կարողության»:
Նիկոլա Աբու Ֆեյսալին հավաստիացրեց, որ ծրագրի ամբողջական իրականացման դեպքում Հայասատնում 200- 500 ընտանիք կապահովվեն  աշխատանքով:
Գործարարը նշեց, որ նախագիծը կնպաստի նաև զբոսաշրջության զարգացմանը:
Կողմերը քննարկեցին Հայաստանում ներդրումներ կատարելու և Հայրենիք-Սփյուռք գործարար կապերն առավել սերտացնելուն վերաբերող հարցեր:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла ливанского депутата, армянина Шанта Чинчиняна и ливанского предпринимателя Никола Абу Фейсала
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/06/015.jpg)
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 1 июня приняла депутата Национального Собрания Ливана, армянина Шанта Чинчиняна и ливанского предпринимателя Никола Абу Фейсала.
Приветствовав гостей, министр высоко оценила вклад Шанта Чинчиняна в деле сохранения армянства, укрепления армяно-ливанских отношений и содействия решению проблем армянской общины Ливана.
Глава ведомства высоко оценила программу основателя компании «ООО Гардения Лебниз фармс», ливанского предпринимателя Никола Абу Фейсала относительно закладки в Армении хозяйства по выращиванию орехов сорта Пекан, а также создания в Армении новых рабочих мест.
Министр представила гостям программы, предстоящие к реализации в 2015 году и призвала армянскую молодежь Ливана активнее участвовать в мероприятиях, направленных на укрепление связей Армения-Диаспора.
Депутат-армянин представил министру проблемы армянской общины Ливана и шаги, направленные на их решение, а также подчеркнул необходимость сохранения и распространения армянского языка как важнейшего залога идентичности.
В свою очередь, предприниматель представил программу ближайшей деятельности в Котайкской области. «На первом этапе, согласно проекту, предусматриваем посадить 30 тысяч ореховых деревьев сорта Пекан на площади 100 гектаров. Производственная мощность деревьев в 2020 году составит 2000 тонн, в 2025-м – 3 тысячи тонн, и достигнет 5 тысяч тонн, когда деревья достигнут полной производственной мощности».
Никола Абу Фейсали заверил, что в случае реализации программы в полном объеме 200-500 семей в Армении будут обеспечены работой.
Предприниматель отметил, что проект поспособствует также развитию туризма.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся инвестиций в Армении и еще большему укреплению деловых связей Армения-Диаспора.