Այսօր Արկադի Տեր-Թադևոսյանի ծննդյան օրն է
Արկադի Հովհաննեսի Տեր-Թադևոսյան (Կոմանդոս), գեներալ-մայոր, Արցախյան ազատամարտի հերոս, նախկինում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության փոխնախարար։
Տեր-Թադևոսյանը պատկանում է այն Խորհրդային սպաների թվին, որոնք Արցախյան պատերազմի սկզբից գլխավորեցին հայկական ջոկատների պայքարը։ Ազատամարտի ընթացքում նրա ամենավառ հաղթանակն է համարվում Շուշիի ազատագրումը, որը ունեցավ մեծ հոգեբանական և ռազմավարական ազդեցություն պայքարի հետագա ընթացքի վրա։
Արկադի Տեր-Թադևոսյան ծնվել է 1939-ի մայիսի 22-ին, Թբիլիսիում։ Ավարտել է զինվորական ուսումնարան Բաքվում, այնուհետև Լենինգրադի տրանսպորտի և թիկունքի ռազմական ակադեմիան։ Ծառայել է Աֆղանստանում, Գերմանիայում, Չեխոսլովակիայում, Բելառուսում, այնուհետև 1987 թվականից Հայաստանում։
1988 թվականից միացել է Ղարաբաղի ազատագրման պայքարին և ակտիվ մասնակցություն է ունեցել կամավորականների զինվորական մարզման գործում։ 1990 թվականին դարձել է «Սասունցի Դավիթ» կամավորական ջոկատի անդամ։ 1991 թվականին նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության կոմիտեի արտազինվորական պատրաստության բաժնի պետ։ 1991 թվականի հոկտեմբերի 30-ին Արցախի նորաստեղծ ինքնապաշտպանական ուժերը Տեր-Թադևոսյանի հրամանատարության տակ փայլուն օպերացիայի շնորհիվ թշնամուց ազատագրեցին ռազմավարական մեծ կարևորություն ունեցող Տող գյուղը (Հադրութի շրջան)։
1992 թվականի մայիսին նախապատրաստել և փայլուն ձևով իրականացրել է Շուշի քաղաքի ազատագրումը («Հարսանիք լեռներում» օպերացիա), որը համարվում էր ադրբեջանական զորամիավորումների կողմից վերահսկող ամենաանառիկ բարձունքներից մեկը և որտեղից ամիսներ շարունակ ռմբակոծվում էր Ստեփանակերտը։
Պարգևատրվել է Հայաստանի Հանրապետության Մարտական խաչ առաջին աստիճանի շքանշանով։ Տեր-Թադևոսյանը իր ռազմական, ինչպես նաև մարդկային բարձր որակների շնորհիվ համարվում է Հայաստանի հետխորհրդային իրականության ամենաարժանավոր ռազմական գործիչներից մեկը։

Arkadi Ter-Tadevosyan (Komandos) is a Major-General, hero of the Artsakh liberation war and former Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia.
Ter-Tadevosyan is one of the officers of the USSR who led the struggle of Armenian detachments from the outset of the Artsakh war. His most brilliant victory during the liberation war was the liberation of Shushi, which had a great strategic and psychological impact on the future of the war.
Arkadi Ter-Tadevosyan was born on May 22, 1939 in Tbilisi. He graduated from a military school in Baku and moved to Leningrad to study at the Military Academy of Transport and Support. He has served in Afghanistan, Germany, Czechoslovakia and Belarus. Since 1987, he has served in Armenia.
In 1988, he joined the struggle for the liberation of Karabakh and actively participated in training the voluntary soldiers. In 1990, he became a member of the “Sasuntsi David” voluntary detachment. In 1991, he was appointed Head of the Department for Extra-Military Training of the Defense Committee of the Republic of Armenia. On 30 October 1991, the newly created self-defense forces of Artsakh liberated the highly important Togh village from the enemy thanks to the brilliant operation under the command of Arkadi Ter-Tadevosyan.
In May 1992, he planned and brilliantly carried out the liberation of the city of Shushi (“Wedding in the Mountains” Operation), which was considered one of the most impregnable peaks under the control of Azerbaijani military units and from where Stepanakert was bombed for months.
Arkadi Ter-Tadevosyan has been awarded the Order of the First Degree Battle Cross of the Republic of Armenia. Thanks to his military service and great human attributes, Arkadi Ter-Tadevosyan is considered one of the most valuable military figures in post-Soviet Armenia.