Այսօր Արկադի Տեր-Թադևոսյանի ծննդյան օրն է
Արկադի Հովհաննեսի Տեր-Թադևոսյան (Կոմանդոս), գեներալ-մայոր, Արցախյան ազատամարտի հերոս, նախկինում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության փոխնախարար։
Տեր-Թադևոսյանը պատկանում է այն Խորհրդային սպաների թվին, որոնք Արցախյան պատերազմի սկզբից գլխավորեցին հայկական ջոկատների պայքարը։ Ազատամարտի ընթացքում նրա ամենավառ հաղթանակն է համարվում Շուշիի ազատագրումը, որը ունեցավ մեծ հոգեբանական և ռազմավարական ազդեցություն պայքարի հետագա ընթացքի վրա։
Արկադի Տեր-Թադևոսյան ծնվել է 1939-ի մայիսի 22-ին, Թբիլիսիում։ Ավարտել է զինվորական ուսումնարան Բաքվում, այնուհետև Լենինգրադի տրանսպորտի և թիկունքի ռազմական ակադեմիան։ Ծառայել է Աֆղանստանում, Գերմանիայում, Չեխոսլովակիայում, Բելառուսում, այնուհետև 1987 թվականից Հայաստանում։
1988 թվականից միացել է Ղարաբաղի ազատագրման պայքարին և ակտիվ մասնակցություն է ունեցել կամավորականների զինվորական մարզման գործում։ 1990 թվականին դարձել է «Սասունցի Դավիթ» կամավորական ջոկատի անդամ։ 1991 թվականին նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության կոմիտեի արտազինվորական պատրաստության բաժնի պետ։ 1991 թվականի հոկտեմբերի 30-ին Արցախի նորաստեղծ ինքնապաշտպանական ուժերը Տեր-Թադևոսյանի հրամանատարության տակ փայլուն օպերացիայի շնորհիվ թշնամուց ազատագրեցին ռազմավարական մեծ կարևորություն ունեցող Տող գյուղը (Հադրութի շրջան)։
1992 թվականի մայիսին նախապատրաստել և փայլուն ձևով իրականացրել է Շուշի քաղաքի ազատագրումը («Հարսանիք լեռներում» օպերացիա), որը համարվում էր ադրբեջանական զորամիավորումների կողմից վերահսկող ամենաանառիկ բարձունքներից մեկը և որտեղից ամիսներ շարունակ ռմբակոծվում էր Ստեփանակերտը։
Պարգևատրվել է Հայաստանի Հանրապետության Մարտական խաչ առաջին աստիճանի շքանշանով։ Տեր-Թադևոսյանը իր ռազմական, ինչպես նաև մարդկային բարձր որակների շնորհիվ համարվում է Հայաստանի հետխորհրդային իրականության ամենաարժանավոր ռազմական գործիչներից մեկը։

Сегодня день рождения Аркадия Тер-Тадевосяна
Аркадий Оганесович Тер-Тадевосян (Командос), генерал-майор, Герой Арцахской войны, экс-замминистра обороны Республики Армения.
Тер-Тадевосян относится е числу тех советских офицеров, которые с начала Арцахской войны возглавили борьбу армянских отрядов. Самой яркой его победой в ходе освободительной войны считается освобождение Шуши, имевшее огромное психологическое и стратегическое воздействие на дальнейший ход борьбы.
Аркадий Тер-Тадевосян родился 22 мая 1939 года в Тбилиси. Военное училище окончил в Баку, затем – Ленинградскую военную академию транспорта и тыла. Служил в Афганистане, Германии, Чехословакии, Беларуси, с 1987 года в Армении.
В 1988 году присоединился к освободительной борьбе Карабаха, принимал активное участие в военном обучении добровольцев. В 1990 году стал членом отряда добровольцев «Давид Сасунский». В 1991 году был назначен начальником отдела невоенной подготовки Комитета обороны РА. 30 октября 1991 года новосозданные силы самообороны Арцаха под командованием Тер-Таденвосяна осуществили блестящую операцию, освободив село Тох (Гадрутский район), имеющее большое стратегическое значение.
В мае 1992 года он подготовил и блестяще осуществил освобождение города Шуши (операция «Свадьба в горах»), считавшегося одним из самых неприступных высот, контролируемых азербайджанскими военными соединениями, откуда на протяжении долгих месяцев обстреливался Степанакерт.
Награжден орденом Боевой Крест I степени Республики Армения. Тер-Тадевосян благодаря своим высоким военным и человеческим качествам считается одним из самых достойных военных деятелей постсоветской Армении.