«Ոչ մի հերոս չի մահանում»․ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյան
Մայիսի 9-ը եռատոն է յուրաքանչյուր հայի համար, քանի որ աշխարհն ու Հայաստանը պատուհասած չարիքների դեմ համայն հայությունը ոտքի կանգնեց թե՛ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում, թե Արցախյան ազատամարտում՝ մայիսի 9-ին ազատագրելով Շուշին։
Այսօր՝  Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակից 70 տարի, Արցախյան ազատամարտից ավելի քան երկու տասնամյակ հետո հայ ժողովուրդը խոնարհումով և երախտագիտությամբ է հիշում և ընդունում  իր պապերինև հայրերին, ովքեր դեռ 1990-ականներին հայոց բնօրրանում լինելության պայքար մղեցին։ Հենց այս հանգամանքները հաշվի առնելով և նախնիներին արժանին մատուցելու նպատակով ՀԱԵ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի Հայոց Թեմի Մոսկվայի «Հայորդյաց տան» տնօրեն Հմայակ Գևորգյանը նախաձեռնել և Թեմակալ առաջնորդ Տեր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի օրհնությունն ու հավանությունը ստանալուց հետո Սբ․ Պայծառակեպություն եկեղեցու բակում կազմակերպել էր յուրօրինակ ֆլեշմոբ-միջոցառում՝ նվիրված մայիսյան եռատոնին։
«Ինչպես նկատեցիք՝ ֆելշմոբի մասնակիցները «Հիշում եմ և պահանջում եմ» գրությամբ շապիկներով էին և ձեռքերին պահում էին Հայրենական պատերազմի կամ Արցախյան ազատամարտի մասնակից իրենց բարեկամների նկարները։ Նպատակը մեկն էր՝ ցույց տալ, որ դեռ 1915թ․ Եղեռն տեսած հայ ժողովուրդը ոչ միայն կարողացավ վերածնվել, այլև տասնամյակներ անց համախմբվել և իր ներդրումն ունենալ և՛ ֆաշիզմի դեմ հաղթանակում, և՛ Արցախյան գոյամարտում։ Սա ոչ միայն մեր պահանջի, այլև հայի՝ հաղթանակած ժովովուրդ լինելու մասին հիշեցում էր»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Հմայակ Գևորգյանը։
Ֆելշմոբն ուղեկցվեց «Հայորդյաց տան» «Հայասա»/գեղ․ ղեկավար՝ Արփինե Ամիրյան/ և «Վարդավառ» /գեղ․ ղեկավար՝ Մարգարիտա Գրիգորյան/ պարային համույթների, դհոլահարների «Կոչնակ» /գեղ․ ղեկավար՝ Հայկազ Բաղրամյան/ և ազգագրական երգի նորաստեղծ «Հարաշացան»/գեղ․ ղեկավար՝ Արմինե Մարտիրոսյան/ երգչախմբի ելույթներով։ Հայ երգն ու պարը հերթական անգամ հիշեցրեցին, որ հայ զինվորը մարտի է մեկնել երգը շուրթերին, հաղթանակը տոնել է հայկական պարով, իսկ նրա վերադարձն ընդունվել է դհոլ-զուռնայով։
Համերգի ավարտին Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը՝ դիմելով  նեկաներին, ասաց․ «Ոչ մի հերոս չի մահանում, քանի  որ նրանք փոխանցել են մեզ իրենց նվիրումն ու հավատարմությունը, այն արժեքները, որոնց վրա խարսխվում է խաղաղ կյանքը, մարդկության ստեղծագործ գոյությունը, ինչն՝ է մերժել չարին, մերժել ատելությունը և ավելացնել մեր կյանքում սերը, փոխադարձ բարիկամեցողությունը և համերաշխ համակեցությունը։ Եվ այսօր՝Ռուսաց երկիրը, որին դեմ էր հայտատարել Գերմանիան այս պատերամզը, լիիրավ տոնախմբում է այդ Մեծ հաղթանակի 70 ամյակը, որում հաստատուն ներդրում ունի նաև հերոսական հայ ազգը։ Շնորհավորում եմ բոլորիս, փառք ու պատիվ մեր հերոս նախնիներին»։

«Герои не умирают»: архиепископ Езрас Нерсисян
Для каждого армянина 9 мая – тройной праздник, поскольку против беды, обрушившейся на мир и на Армению поднялось все армянство – и во Второй мировой войне, и в Арцахской битве за свободу, освободив 9 мая Шуши.
Сегодня, спустя 70 лет после победы в Великой Отечественной войне, более двух десятилетий после Арцахской войны армянский народ с преклонением и признательностью вспоминает своих дедов и отцов, которые еще в 90-е годы сражались за существование. Учитывая эти обстоятельства, директор Московского «Айордац тун» Новонахичеванской и Российской епархии ААЦ Амаяк Геворгян с благословения и одобрения предстоятеля епархии архиепископа Езраса Нерсисяна во дворе церкви Святого Преображения инициировал своеобразное флешмоб-мероприятие, посвященное тройному майскому празднику.
«Как вы заметили, участники флешмоба были в майках с надписями «Помню и требую» и в руках держали фотографии своих родственников – участников Великой Отечественной и Арцахской войн. Цель была – показать, что армянский народ, еще в 1915-м испытавший Геноцид, не только сумел возродиться, но и спустя годы сплотиться и внести свой вклад и в победу над фашизмом, и в Арцахской войне. Это было напоминанием не только о нашем требовании, но и о том, что мы народ-победитель», – сказал в беседе с нами Амаяк Геворгян.
Флешмоб сопровождался выступлениями танцевальных ансамблей «Айаса» (художественный руководит ель Арпине Амирян») и «Вардавар» (художественный руководитель Маргарита Григорян), группы доолистов «Кочнак» (художественный руководитель Айказ Баграмян) и новосозданного хора этнографической песни «Грашацан» (художественный руководитель Армине Мартиросян) «Айордац тун». Армянские песня и танец в очередной раз напомнили, что воин-армянин шел в бой с песней на устах, победу праздновал армянским танцем, а возвращение его встречалось доолом и зурной.
По завершении концерта архиепископ Езрас Нерсисян, обращаясь к присутствующим, сказал: «Герои не умирают, поскольку они передали нам свою преданность и верность, те ценности, на которых зиждется мирная жизнь, созидательное существование человечества, что и отвергает зло, ненависть, и умножает в нашей жизни любовь, взаимную доброжелательность и мирное сосуществование. �? сегодня Российская земля, войны которой объявила фашистская Германия, с полным правом празднует 70-летие Великой Победы, весомый вклад в достижение которой внес героический армянский народ. Поздравляю всех нас, честь и слава нашим героическим предкам».