Մոսկվայում դիմավորել են ոտքով ճամփա ընկած 76-ամյա Գրիշա պապին (տեսանյութ)
Հաղթահարելով 2.200 կմ. այսքան ճամփա է կտրել-անցել 76-ամյա թոշակառու Գրիգորի Տեփոյանը՝ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակի առթիվ։ Դեպի Մոսկվա իր մեծ քայլարշավը նա պլանավորել էր դեռևս մի քանի տարի առաջ, և այժմ, անցկացնելով 46 օր ճանապարհին, նրան վերջնակետում դիմավորել են հարազատներն ու մտերիմները, ըստ Tert.am-ի՝գրում է Life News-ը։
Օրերս «Мир» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում թոշակառուն պատմել էր՝ ինչպես է որոշել նման արշավ իրականացնել ու սկսել մանրամասն պատրաստվել: Նա մարտի 22-ին, երբ բոլորը քնել են, թաքուն լքել է Երևանի իր տունը: Մեկնել է ավտոկայան և այնտեղից ուղևորվել Վրաստան՝ իր հոր տուն, որտեղից իր հայրը ժամանակին մեկնել էր պատերազմ: Հենց այդ պատճառով է Գրիշա պապը սկսել իր արշավը: Նրան մեքենայով հասցրել են ռուսական սահման, որտեղից նա սկսել է քայլարշավը։
Հասնելով Մոսկվա՝ տարեց ճանապարհորդին դիմավորելու են եկել հայ համայնքի ներկայացուցիչները։ Գրկելով իր փոքրիկ ծոռանը՝ ճանապարհից հոգնած պապը պատմել է՝ ինչպես է 1.5 ամիս անցկացրել ճանապարհին, ում հետ է ծանոթացել և ինչն է ամենաշատը զարմացրել։
«Իմ արշավի ընթացքում ես շատ ուկրաինացի փախստականների եմ տեսել։ Անկեղծ կասեմ, երբ շփվում էի նրանց հետ, սիրտս շատ էր ցավում։ Այդ պահերին ես հիշում էի իմ մանկությունը. այն ժամանակ պատերազմ էր, իսկ պատերազմից հետո բոլորիս համար դժվար էր։ Այժմ, կարծես, խաղաղ շրջան է, սակայն մարդիկ ճանապարհներին նստած գումար և ուտելիք են մուրում»,- պատմել է նա։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվա գալուց առաջ ինքը ստիպված է եղել շատ մարզվել, յուրաքանչյուր օր քայլել 10-20 կմ։ Ճանապարհելով նրան՝ ամենաշատն ընտանիքում լացել է կինը. անհանգստացել է, որ չի ապրի մինչև նրա վերադարձը։ Սակայն Գրիշա պապը պնդել է և վաղ առավոտյան, մինչ բոլորը քնած են եղել, ճանապարհ ընկել։
Նա առաջինը գնացել է այն գյուղ, որտեղից նրա հայրը՝ Հունան Տեփոյանը, մեկնել է պատերազմ։ 1943թ. դեկտեմբերի 7-ին կրտսեր լեյտենանտի կոչումով հայրը մահացել է մարտերի ընթացքում։ Ի հիշատակ հոր և նրա հերոսության՝ Գրիշա պապն իրականացրել է իր սեփական հերոսությունը։
Հետ վերադառնալ թոշակառուն դեռ չի պատրաստվում։ Մայիսի 9-ին նա կմասնացկի Կարմիր հրապարակի շքերթին և ծաղիկներ կդնի Անհայտ զինվորի գերեզմանին։

В Москве встретили 76-летнего дядю Гришу, пришедшего пешком из Еревана
46 дней понадобилось старику для того, чтобы преодолеть расстояние из столицы Армении в столицу России, пишет lifenews.ru.
2200 километров пешком от Еревана до Москвы. �?менно столько прошел 76-летний пенсионер из Армении Григорий Тепоян в честь 70-летия Великой Победы. Свой большой поход до столицы он запланировал еще несколько лет назад, и сегодня, через 46 дней пути, в конечном пункте следования его встречали родные и близкие.
Последние шаги — и удививший всю страну 76-летний дядя Гриша уже в объятиях родственников и близких в Москве. Встречать пожилого путешественника приехали больше сотни земляков из армянской диаспоры — громко, с музыкой и танцами. Взяв на руки своего маленького правнука, уставший с дороги Григорий Тепоян рассказал LifeNews,как провел полтора месяца в пути, с кем познакомился и что больше всего удивило.
— Во время своего похода я видел очень много украинских беженцев. Честно говорю, когда общался с ними, у меня очень болело сердце, — рассказывает пожилой житель Еревана. — В такие моменты я вспоминал свое детство: тогда была война, а после войны нам всем было трудно. Сейчас вроде и время мирное, но на тротуарах люди сидят и просят деньги и еду.
По словам дяди Гриши, перед походом в Москву ему приходилось долго тренироваться: каждый день он проходил по 10 — 20 километров. Отпуская старика в долгий путь, больше всех в семье плакала жена: боялась, что не доживет до возвращения мужа. Но дядя Гриша настоял на своем и рано утром, пока все спали, отправился в путь.
Сначала на автобусе он доехал до села Аластян, именно отсюда, как говорит дядя Гриша, на войну ушел его отец Унан Тепоян. 7 декабря 1943 года в звании младшего лейтенанта, являясь командиром пулеметного взвода, он погиб в боях. В память об отце и его героизме Григорий Тепоян и совершил свой собственный подвиг.
Родные дяди Гриши наперебой говорят, что очень гордятся его поступком и собираются долгие годы рассказывать детям и внукам о подвиге старика. Специально для встречи пенсионера в Москве из Армении приехал племянник дяди Гриши, который считает, что его дядя совершил свой подвиг в честь всех солдат, погибших в годы Великой Отечественной.
— Я думаю, что дядя Гриша совершил своей подвиг не только в честь моего деда, но и в честь всех советских солдат, всех представителей разных народов, которые воевали и ковали эту Великую Победу, — заявил племянник 76-летнего старика.
В обратный путь дядя Гриша пока не собирается: 9 Мая пенсионер посетит парад на Красной площади и возложит цветы к могиле Неизвестного солдата.