Թուրք քաղաքապետը ընդդիմանում է Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձին
Կիլիկիայի կաթողիկոսության կողմից Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձը պահանջող դատական հարցի մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել Ադանայի Քոզան շրջանի (Սիս) քաղաքապետ Մուսա Էոզթյուրքը:
Ըստ «Հաբերլերի»՝ նա նշել է, որ խնդրո առարկա վանքը պատկանում է Քոզանի քաղաքապետարանին ու ավելացրել. «Ոչ ոքի տալու տարածք չունենք»:
Ըստ քաղաքապետի՝ Լոզանի համաձայնագրի մեջ նշված է, որ ոչ իսլամները վեց ամսվա ընթացքում պետք է գային ու տեր կանգնեին իրենց ունեցվածքին. «Այդ օրից ի վեր այն բոլոր կալվածքները, որոնք անտեր են մնացել, անցել են գանձարանին, իսկ այնտեղից էլ՝ մեզ: Ընկերները թող իրենց անցյալին լավ նայեն: Այդպես գալ ու վանք-մանք պահանջել չի լինի: Կներեք, բայց նրանց տալու որևէ տարածք չունենք: Մենք էլ այստեղ ենք ապրում»,-հավելել է Քոզանի քաղաքապետը:

Турецкий мэр протестует против возвращения Католикосата Сиса
С заявлением по поводу иска Католикосата Великого Дома Киликийского о возвращении Католикосата Сиса выступил мэр района Козан (Сис) Аданы мусса Энзтюрк.
Как передает «Хаберлер», он отметил, что предмет спора – монастырь, – принадлежит мэрии Козана, добавив: «У нас нет территорий, чтобы отдавать кому-либо».
По мнению мэра, в Лозаннском соглашении отмечено, что неисламисты в течение шести месяцев должны были придти и заниматься своим имуществом: «Начиная с того дня все владения, оставшиеся бесхозными, отошли казне, а оттуда – нам. Пусть товарищи лучше посмотрят на свое прошлое. Так являться и требовать монастырь – не получится. �?звините, но у нас нет территорий, чтобы отдавать им. Мы тоже живем здесь», – добавил мэр Козана.