Դիարբեքիրում հայերին պատկանող 17 կտոր անշարժ գույք է հետ վերադարձվել
Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու հիմանդրամը քաղաքում հայերին պատկանած 190 միավոր անշարժ գույքի հետ վերադարձման դիմում է ներկայացրել, սակայն Դիարբեքիրի հիմնադրամների վարչությունը միայն 17 միավոր անշարժ գույքի մասով է դրական որոշում կայացրել:
Թուրքական Ozgurhabergazetesi կայքի փոխանցմամբ՝ Դիարբեքիրի հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու գրանցամատյանում տեղ գտած տվյալներով Դիարբեքիրի 20 թաղամասերում 1910-1921 թվականներին հայերին է պատկանել թվով 190 անշարժ գույք:
Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու հիմնադրամը դեռեւս 2009 թվականին դիմել էր հիմնադրամների վարչությանը՝ հայերին պատկանող անշարժ գույքը հետ ստանալու պահանջով: Ուսումնասիրությունների արդյունքում Դիարբեքիրի Շեհիթլիք Քյոշքլեր թաղամասում հայերին պատկանող 15 000 քմ տարածքով 17 կտոր անշարժ գույք է հայտնաբերվել: Սակայն այդ տարածքների հետ վերադարձման հարցում դժվարություններ են ծագել, քանի այդ տարածքներում կան անօրինական կառույցներ եւ հասարակական շինություններ:
Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու հիմնադրամի նախագահ Վարդգես Էրգյունն ուրախությամբ նշել է, որ արդեն 17 կտոր անշարժ գույքի հետ վերադարձման որոշում կա, սակայն դժվարություններ կան դրանք հայերի անունով դարձնելու հարցում: Նա շեշտել է, թե սովորական գործընթացով դրանք չստանալու դեպքում, իրենք կդիմեն դատարան:

В турецком Диарбекире армянам будут возвращены 17 объектов недвижимого имущества
В связи с заявкой фонда Церкви Сурб Киракос Диарбекира относительно возвращения армянам принадлежавших им ранее 190 объектов недвижимого имущества Управление фондов Диарбекира вынесло положительное решение только по 17 объектам недвижимого имущества.
Как сообщает турецкий сайт Ozgurhabergazetesi, согласно учетным записям Церкви Сурб Киракос в период с 1910-1921гг армянам принадлежали 190 объектов недвижимости в 20 квартала города Диарбекир.
Фонд Церкви Сурб Киракос Диарбекира еще в 2009 году обратился в Управление фондов с требованием вернуть принадлежащее армянам недвижимое имущество. В результате исследований власти Диарбекира обнаружили только 17 объектов недвижимости площадью 15 000 кв метров в квартале Шехитлик Кешклер, принадлежащих армянам. Однако даже с возвращением этих территорий возникли трудности, поскольку там есть незаконные строения и общественные здания.
Председатель фонда Церкви Сурб Киракос Диарбекира Вардгес Эргюн с радостью отметил, что уже есть решение о возвращении 17 объектов недвижимого имущества, но есть сложности в вопросе их переоформления на армян. Он отметил, что если не удастся вернуть недвижимость в установленном порядке, они обратятся в суд.