Մայրենի լեզվով խաղալուց լավ բան չկա, իսկ ներգաղթի թեման ինձ օտար չէ.Նորա Արմանի
Մայրենի լեզվով խաղալուց լավ բան չկա: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է ճանաչված դերասանուհի, ազգությամբ հայ Նորա Արմանին, որը Հայաստան է ժամանել՝ Պատանի հանդիսատեսի թատրոնում բեմադրված «Մերսեդես» ներկայացման մեջ խաղալու համար:
«Քո մայրենի լեզվի հետ համեմատած՝ ուրիշ ոչինչ չկա: Այնքան ես խորանում, որ նույնիսկ մտածում ես՝ արեւելահայերեն ես խաղում, թե արեւմտահայերեն: Այդքան կարեւոր է քո մայրենի լեզվով խաղալը: Երբ խաղում ես Սփյուռքում քո մայրենի լեզվով, դժվար թե պրոֆեսիոնալ պայմաններ լինեն քեզ համար. կարող է ինքդ պրոֆեսիոնալ լինես, բայց շրջապատդ պրոֆեսիոնալ չի կարող լինել լեզվի առումով»,- ասաց դերասանուհին:
Նորա Արմանին (Էքսերջյանը) ծնվել է եգիպտական Գիզա քաղաքում, հայկական ընտանիքում: Նրա համար հայրենադարձության, ներգաղթի մասին պատմող «Մերսեդես» պիեսն օտար չէ: Թեեւ ինքն անձամբ չի ներգաղթել, սակայն հիշում է տան մեծ սնդուկը, որտեղ տաք հագուստ էր պահվում՝ մի օր Հայաստան վերադառնալու եւ այնտեղ բնակություն հաստատելու նպատակով:
«Հայաստանի մասին պատմություններն իմ մանկության մի մասն են կազմել: Երբ ես փոքր էի, մեր տանը մի մեծ սնդուկ կար, որի մեջ գուլպաներ, տաք հագուստ կար: Երբ հարցնում էի՝ ինչ է սա, մեծ մայրս ասում էր՝ Հայաստանի համար է: Տատիկ-պապիկս դեռ 1940-ական թթ. ցանկացել են Եգիպտոսից գաղթել Հայաստան, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով չի ստացվել: Հետեւաբար, «Մերսեդես» պիեսը ես լավագույնս հասկանում եմ, հերոսուհու ապրումներն ինձ համար տարօրինակ կամ անծանոթ չեն: Լավ դերասանուհին պետք է խաղա ցանկացած դեր, սակայն երբ գիտես՝ ինչ ես խաղում, ավելի լավ է ստացվում ամեն ինչ: Սա պատմություն է արեւմտահայի մասին, լեզուս էլ արեւմտահայերեն է: Այնպես որ շատ ուրախ եմ, որ խաղալու եմ այս դերը»,- նշեց դերասանուհին:
Նորա Արմանին արդեն 3-րդ անգամ է համագործակցում Պատանի հանդիսատեսի թատրոնի եւ ռեժիսոր Հակոբ Ղազանչյանի հետ:
Նշենք, որ «Մերսեդես» պիեսի պրեմիերան տեղի կունենա մայիսի 3-ին եւ 4-ին Պատանի հանդիսատեսի թատրոնում: Այն նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Հիշեցնենք, որ Նորա Արմանին նկարահանվում է հայ, ֆրանսիացի, ամերիկյան եւ եգիպտական ռեժիսորների ֆիլմերում: Նա կինոյի եւ թատրոնի մի շարք պարգեւներ ունի, Հայաստանի թատերական գործիչների միության պատվավոր անդամ է: Դերասանուհու բազմաթիվ դերեր արժանացել են մամուլի եւ քննադատների բարձր գնահատականին: Նրա ամենահայտնի աշխատանքներից է On The Couch With Nora Armani մոնոներկայացումը, որում Նորան ներկայացնում է Ցեղասպանությունը վերապրած իր ընտանիքի պատմությունը:

There’s nothing better than starring in a play in the native language, and the topic of immigration is not strange to me: Nora Armani
There’s nothing better than starring in a play in the native language. This is what well-known Armenian actress Nora Armani said in an interview with NEWS.am. Nora Armani is in Armenia to star in the play “Mercedes” at the Young Spectators’ Theater in Yerevan.
“Nothing compares to your native language. You go so deep into it that you even ask yourself if you’re speaking in Eastern Armenian or Western Armenian. That’s how important it is to star in a play in the native language. When you star in a play in the native language abroad, you’ll rarely be working with professionals. You might be professional yourself, but the people around you can’t be professional in terms of language,” the actress said.
Nora Armani (Ekserjian) was born to an Armenian family in Giza, Egypt. The play “Mercedes”, which is about immigration and repatriation, is not new to her. She hasn’t immigrated, but remembers the large chest in which her family would keep warm clothes to return to Armenia and settle there someday.
“The stories about Armenia were a part of my childhood. When I was little, there was a large chest at our house. There were socks and warm clothes in that box. When I would ask what that was, my grandmother would say, ��?It’s for Armenia’. In the 1940s, my grandparents wanted to move from Egypt to Armenia, but for some reasons, it didn’t work out. So, I fully understand the play “Mercedes”. The feelings and experiences of the main character are not strange to me. A good actress must play any role, but when you know what kind of a play you’re starring in, everything works out better. This is a story about Western Armenians, and the language that I speak in is Western Armenian. So, I’m very happy to be playing this role,” the actress mentioned.
Nora Armani is collaborating with the Young Spectators’ Theater and director Hakob Ghazanchyan for the third time.
The premiere of the play “Mercedes”, which is dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, will be held at the Young Spectators’ Theater in Yerevan on May 3 and 4..
Nora Armani stars in films directed by Armenian, French, American and Egyptian film directors. She has received several awards in cinema and theater and is an honorary member of the Union of Theater Figures of Armenia. The media and critics have praised the many roles that the actress has played. One of her famous plays is the mono play called “On The Couch With Nora Armani” in which Nora presents the story of her family who survived the Armenian Genocide.