Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում բացվեց լեգենդար շանսոնյեի աստղը
«Ոսկե ծիրան» Երեւանի 10-րդ միջազգային կինոփառատոնի հոբելյանական մեկնարկը նշանավորվեց Շառլ Ազնավուրի անունը կրող հրապարակում նրա «Աստղի» բացմամբ: «Աստղի» բացման հանդիսավոր արարողությունը «Մոսկվա» կինոթատրոնի հարակից տարածքում միավորել եւ իսկական տոնի մասնակից էր դարձրել փառատոնի հյուրերին, համաշխարհային ճանաչում ունեցող ռեժիսորների, հասարակական-մշակութային, քաղաքական անվանի գործիչների, պարզապես երեւանաբնակների: Հանրային մեծ ուշադրություն գրաված միջոցամանն անձամբ ներկա էր լեգենդար շանսոնյեն: «Ակնհայտորեն քիչ կխոսիմ հիմա հայերեն: Մենակ մեկ բան չի փոխվել` այն, որ իմ հասակը նույն է մնացել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`հակիրճ կես կատակ կես լուրջ նշեց Ազնավուրը` շնորհակալություն հայտնելով բոլորին: «Սիրելի բարեկամներ, շատ սիրելի Շառլ: Շատ-շատ ուրախ ենք, որ Ձեր անունը կրող հրապարակում Ձեր անունը կրող աստղ ենք բացում, աստղ, որը խորհրդանշելու է մեծ հայի, մեծ արվեստագետի, Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի, ֆրանսերեն լեզվի մեծ դեսպանի»,- ասաց ՀՀ արտաքին գոծերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նրա խոսքով` աստղը խորհրդաշնելու է բոլոր այն փոքր աստղերը, որոնք մեր սրտերում են:
«Մենք բոլորս ցանկանում ենք, որ քո աստղը, որն ուղեկցելու է մեզ, նաեւ քո աստղը, որը երկրնքում է հարատեւ ու հավերժ լույս բերի»,- հավելեց նախարարը: Նախորդ «Ոսկե ծիրան»-ների ընթացքում Ազնավուրի անվան հրապարակում արդեն տեղադրվել էին Համո Բեկնազարյանի, Անրի Վերնոյի, Սերգեյ Փարաջանովի եւ Ռուբեն Մամուլյանի աստղերը:
Ազնավուրը հոբելյանական «Ոսկե ծիրանի» պատվավոր հյուրերից է: Նա ժամանել է Երեւան հուլիսի 4-ին: Հուլիսի 6-ին նա ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի ուղեկցությամբ այցելել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին:
Ազնավուրի անունը կրող «Աստղի» բացմանը Երեւանի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ժամը 20:00-ին կհաջորդեն փառատոնի բացման եւ ավանդական Կարմիր գորգի արարողությունները:

The star of Charles Aznavour was opened in Yerevan
The jubilee start of 10 th international film festival “Golden Apricot” was marked in the square after Charles Aznavour by opening his own “star”. The event gathered the guests of the festival, world famous film directors, public-cultural figures, politicians and simply ordinary Armenians. At the event was present the legendary singer. “I will obviously speak a little in Armenian. Only one thing has not changed: my height is the same,” joked Aznavour, thanking everybody, reports “Armenpress”.
“Dear friends, respectable Charles we are very happy that we open a star after you in the square which carries your name which will symbolize the great Armenian, great artist, Armenia and Armenians, great ambassador of French language,” said Foreign affairs minister of the Republic of Armenia Edward Nalbandian. In his words the star will symbolize all the little stars which we have in our hearts. During the last “Golden Apricots” in the square after Aznavour were already put the stars of Hamo Beknazaryan, Henri Verneuil, Sergey Parajanov and Ruben Mamulyan.
Charles Aznavour is one of honorable guests of the jubilee festival. On July 6 he visited Holy See saint Etchmiadzin with foreign minister Edward Nalbandian.