Այսօր Մհեր Մկրտչյանը կդառնար 83 տարեկան
Այսօր` հուլիսի 4-ին, լրանում է Մհեր Մկրտչյանի 83-ամյակը: Անվանի հայի, կինոյի եւ թատրոնի մեծ կատակերգուի, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստի մահվանից անցել է արդեն 20 տարի, սակայն ժողովուրդը նախկինի պես սիրում է նրան, հուզվում, հրճվում նրա մարմնավորած բեմական ու էկրանային կերպարներով:
Մհեր Մկրտչյանը ծնվել է 1930 թվականին` Գյումրիում։ Հայրը ծագումով մշեցի էր, մայրը՝ վանեցի։ Ծննդավայրում սովորել է նկարչական ու երաժշտական դպրոցներում, միաժամանակ հաճախել թատերական ինքնագործ խմբակ։ 1945-46 թվականներին սովորել է Մռավյանի անվան թատրոնին կից ստուդիայում, 1947 թվականին ընդգրկվել նույն թատրոնի հիմնական խմբում։ Wikipedia-ում նշված է, որ այդ թատրոնում Մհերը խաղացել է տասնյակից ավելի մեծ ու փոքր դերեր` ցուցաբերելով իր տարիքին անհամապատասխան վարպետություն։
1953 թվականին նա տեղափոխվում է Սունդուկյանի անվան մայր թատրոն, սովորում Գեղարվեստաթատերական ինստիտուտում (ղեկավար` Վ. Վաղարշյան)։ 1959 թ-ին էլ ռեժիսոր Համասի Մարտիրոսյանը նրան հրավիրում է նկարահանվելու «01-99» կարճամետրաժ ֆիլմում, որտեղ էլ Մհեր Մկրտչյանը ստեղծեց հյութեղ մի կերպար, որը մինչեւ այժմ էլ հանդիսատեսը չի մոռանում:
Կերպարին ազգային դեմք ու դիմագիծ հաղորդելու կարողությունն ու էկրանի ճշմարիտ զգացողությունը Մհեր Մկրտչյանին հնարավորություն տվեցին դասվելու կինո արվեստի ինքնատիպ անունների շարքում։ Նրա բարձր մասնագիտացումն ու մյուս հատկանիշները հիանալի դրսեւորվել են Արսենի («Նվագախմբի տղաները»), Գասպարի («Եռանկյունի»), Իշխանի («Մենք ենք մեր սարերը»), Հայրիկի («Հայրիկ»), Ամիրոյի («Նահապետ»), Գրիգոր աղայի («Կտոր մը երկինք») դերերում։
Մհեր Մկրտչյանը «Հայֆիլմում» հաջողությամբ մարմնավորում էր դրամատիկական կերպարներ, ինչպես Նիկոլը («Հին օրերի երգը»), մինչդեռ դրսի կինոստուդիաները նրան հրավիրում էին բացառապես կատակերգական դերերի համար։ Նա նկարահանվեց «Կովկասի գերուհին», «Այբոլիտ-66»,«Միմինո», «Ալի բաբան և քառասուն ավազակները», «Ունայնություն ունայնության» ժապավեններում, որոնցում խաղացված դերակատարումները գնահատվեցին պետական բարձր պարգեւներով:
Վարդան Աճեմյանը նշել է, որ “Մհեր Մկրտչյանը, իրոք, ծնված է բեմի համար… Նա ունի խոշոր դերասանի բոլոր տվյալները…”: Անրի Վերնոյն էլ լիովին հավատացած էր, որ Մհերը դերասան է ծնվել:
Ե´վ ծիծաղ, ե´ւ արցունք աչքերում, ուրախ ու խոհուն արվեստով, անեզր սիրո սահմաններով, ուրախ ու տխուր մարդ, մեր ժամանակների մեծագույն դերասան, մեր սիրելի Ֆրունզ, շարունակելու ենք սիրել քեզ ու գնահատել քո թողած ժառանգությունը:

Мгеру Мкртчяну сегодня исполнилось бы 83 года
Сегодня, 4 июля Мгеру Мкртчяну исполнилось бы 83 года. Со дня кончины известного армянина, великого комика кино и театра, Народного артиста СССР минуло уже 20 лет, однако народ по-прежнему любит его, волнуется, восторгается олицетворенными им сценическими и экранными образами.
Мгер Мкртчян родился в 1930 году в Гюмри. Отец был родом из Муша, мать – из Вана. На родине учился в художественной и музыкальной школах, одновременно посещал самодеятельный театральный кружок. В 1945-46 годах учился в студии при театре им. Мравяна, в 1947-м был включен в состав основной труппы того же театра. В Wikipedi-и отмечается, что в этом театре Мгер играл более десятка больших и малых ролей, демонстрируя несвойственное его возрасту мастерство.
В 1953-м году он переходит в театр имени Сундукяна, учится в Художественно-театральном институте (руководитель В.Вагаршян). А в 1959-м режиссер Асмик Мартиросян приглашает его сниматься в короткометражном фильме «01-99», в котором Мгер Мкртчян создал колоритный образ, который зритель не забывает и по сей день.
Способность придать образу национальный облик и колорит, верное ощущение экрана дали Мгеру Мкртчяну возможность встать в ряд самобытных имеет в киноискусстве. Его высокий профессионализм и другие качества прекрасно проявились в ролях Арсена («Парни музкоманды»), Гаспара («Треугольник»), �?шхана («Мы и наши горы»), Айрика («Айрик»), Амиро («Наапет»), Григора ага («Пощечина»).
Мгер Мкртчян успешно олицетворял на «Арменфильме» драматические образы, такие, как Никол («Песня прошедших дней»), тогда как внешние студии приглашали его исключительно на комические роли. Он снялся в лентах «Кавказская пленница», «Айболит-66», «Мимино», «Али баба и сорок разбойников», «Суета сует», сыгранные в которых роли удостоились высоких государственных наград.
Вардан Аджемян отмечал, что «Мгер Мкртчян, действительно, рожден для сцены… Он обладает всеми данными большого актера…» А Анри Верной был совершенно уверен, что Мгер родился актером.
Со смехом и слезами в глазах, веселым и осмысленным искусством, с безграничной любовью, веселый и грустный человек, величайший актер нашего времени, наш дорогой Фрунз – мы будем продолжать любить тебя и ценить оставленное тобой наследие.