Եղիցի լույսը՝ Սիոնի բարձունքում
Նանսիի հայ համայնքը՝ Արթուր Ավետյանի ղեկավարությամբ, ՀՀ Սփյուռքի նախարարության, Էջմիածնի քաղաքապետարանի հետ համատեղ, ապրիլի 11-ին ֆրանսիական Կոլին դը Սիոն սրբավայրում տեղադրեցին «Եղիցի լույս» անունը կրող խաչքարը:
Խաչքարի բացման արարողությանն իրենց մասնակցությունն էին բերել Փարիզից ՀՅԴ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ: Այս գործում իրենց մեծ ներդրումն ունեն նաև ֆրանսիացի հոգևորականներ Ժան Փոլ Կլանը, ինպես նաև հոգևոր հայր Ալեքսանդրը և հոգևոր հայր Փանոն:
Ողջույնի իր խոսքում Արթուր Ավետյանը նշեց.«Ես կցանկանայի, որ այս խաչքարը մեր քրիստոնյա առաջին պետության, ինչպես նաև Ցեղասանության զոհերի հիշատակի հավերժացման խորհրդանիշը դառնա, միևնույն ժամանակ միավորի տեղի հայությանը»: Այս առիթով իր ողջույնի խոսքում, հղված Նանսիի հայ համայնքին, Էջմիածնի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանը նշել էր.«Մի քանի օրից լրանում է Մեծ Եղեռնի 100-րդ տարելիցը, և այս խորապատկերի վրա առավել կարևոր է Ձեր հայրենասիրական ձեռնարկի նշանակությունը: Դա Հայրենիք-Սփյուռք կապի հավերժության հերթական ու փառավոր վկայություններից մեկն է, որը վստահ ենք՝ շարւնակություն է ունենալու»:
Իսկ ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն իր ուղերձում շեշտել էր.«Հատկանշական է, որ խաչքարը նվիրված է ոչ միայն Հայոց Ցեղասանության 100-րդ տարելիցին, այլև Հայոց գրերի գյուտին, խորհրդանշելով մեր ազգին բնութագրող կարևոր երկու խորհուրդներ՝ ունենալ պատմական անկրկնելի հիշողություն և ամենուր ծավալել նպատակամետ կենսագործունեություն»:
Արարողության ներկա ՀՅԴ ներկայացուցիչ Ժիրայր Կարապետյանը ևս ողջունեց Նանսիի հայ համայնքի նախաձեռնությունն ու նկատեց.«Մեր պարտքն էր, որ մինչև այստեղ հասնեինք ու մասնակցեինք այս նորաստեղծ համայնքի ողջունելի նախաձեռնությանը»:
Նշենք, որ խաչքարի բացման արարողությանը ներկա էին հայեր ոչ միայն Նանսի քաղաքից, այլև՝ Փարիզից, Բեզանսոնից, Էպինալից և Լոնգվիից: Խաչքարն օծեց Տեր Դիրայր Քելեջյանը:
Հիշեցնենք, որ Նանսիում հայկական համայնքը ձևավորվել է 2011 թվականին՝ Արթուր Ավետյանի ջանքերով: Չնայած այն հանգամանքին, որ Նանսիում չկա Հայ Առաքելական եկեղեցի, համայնքում պատարագները և եկեղեցական այլ ծեսերն անցկացվում են տեղի Կաթոլիկ եկեղեցում: Արթուր Ավետյանի ջանքերով՝ համայնքի հիմնադրման օրից գործում է Մշակույթի տունը, որը զբաղվում է համայնքի կրթական ու մշակութային կյանքի կազմակերպչական հարցերով: Կենտրոնի կիրակնօրյա հայկական դպրոցն ունի 60 սան: Հարկ է հիշատակել նաև այն մանկավարժների անունները, ովքեր մեծ ներդրում ունեն այս գործում. վաստակավոր ուսուցիչներ Ելենա Շահինյանը, Ռուզաննա Ադամյանը, Շուշանիկ Գևորգյանը, Անժելա Մերոյանը և Թերեզա Գևորգյանը: 2012 թվականին համայնքի ղեկավարի ջանքերով՝ հիմնվեց նաև Համազգային վարչությունը: Ի ուրախություն Նանսիի հայությանը, վարչությունն ունեցավ իր կրթօջախը, որը Ֆրանսիայում թվով չորրորդն է՝ Մարսելից, Փարիզից, Լիոնից ու վերջապես Վալանսից հետո:
2013 թվականից համայնքի ձայնը, բառի բուն իմաստով, ավելի լսելի է դառնում: Արթուր Ավետյանը հիմնում է ռադիոհաղորդում՝ Նանսիի ռադիոկայաններից մեկում՝ ռադիո Ֆաժեթ-ում: «Հայասա. FM» կիրակնօրյա երկլեզու (հայերեն և ֆրանսերեն) ծրագիրը պատրաստում և վարում են Մերինե Թադևոսյանն ու Լուսինե Տերտերյանը:

The light at the peak of Sion
The Armenian community of Nancy, under Artur Avetyan’s leadership, in association with the RA Ministry of Diaspora and Etchmiadzin Municipality, placed the cross-stone called “Let There Be Light” (Yeghitsi Luys) at the French Colline de Sion church on April 11.
High-ranking representatives of the ARF-D of Paris participated in the unveiling of the cross-stone, which was placed with great contributions from French clergymen Jean Paul Clan, as well as pastors Alexander and Pano.
In his welcoming remarks, Artur Avetyan mentioned: “I would like for this cross-stone to become the symbol of our first Christian state, the cross-stone that eternalizes the memory of the victims of the Armenian Genocide and the cross-stone that will help bring the Armenians together.” In his welcoming remarks addressed to the Armenian community of Nancy, Mayor of Etchmiadzin Karen Grigoryan mentioned: “In a couple of days, we will be commemorating the 100th anniversary of the Armenian Genocide, and on the background of this, what’s more important is the significance of your patriotic act. It serves as further evidence of the eternity of the Armenia-Diaspora relations that will certainly continue.”
In her message, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan emphasized the following: “It is noteworthy that the cross-stone is dedicated to not only the Centennial of the Armenian Genocide, but also the creation of the Armenian alphabet, symbolizing two major symbols of the Armenian nation-to have an exceptional memory of history and to carry out goal-oriented activities in all parts of the world.”
During the ceremony, member of the ARF-D Jirair Karapetyan also welcomed the initiative of the Armenian community of Nancy and noted: “It was our duty to come here and participate in this commendable initiative undertaken by this newly established community.”
Let us mention that the Armenians attending the ceremony were not only from Nancy, but also Paris, Bezanson, Epinal and Longvi. The cross-stone was consecrated by Father Dirair Kelejian.
The Armenian community of Nancy was established through the efforts of Artur Avetyan in 2011. In spite of the lack of an Armenian Apostolic Church in Nancy, the community participates in Holy Masses and other church ceremonies at the local Catholic Church. Artur Avetyan has created a Cultural Center that is involved in organizing education and cultural life within the community and has an Armenian Sunday School with 60 students. It should be mentioned that there are merited teachers who have made great contributions, including Elena Shahinyan, Ruzanna Adamyan, Shushanik Gevorgyan, Angela Meroyan and Teresa Gevorgyan. In 2012, the community established the Pan-National Department. It was a joy for the Armenians of Nancy that the Department has a school that is the fourth in France after the schools of Marseilles, Paris, Lyon and Valence.
Since 2013, the voice of the community is literally being heard more. Artur Avetyan has created a radio program at Radio Faget, which is one of the radio stations of Nancy. The “Hayasa.FM” bilingual (Armenian and French) program is broadcast on Sundays and is hosted and prepared by Merine Tadevosyan and Lusine Terteryan.