ՀՀ սփյուռքի նախարարը հարցազրույց տվեց լիբանանահայ լրագրողին
Ապրիլի 13-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հարցազրույց տվեց լիբանանահայ լրագրող և հայոց լեզվի ուսուցչուհի Պայծիկ Գալայճյանին:
Հարցերը վերաբերում էին ապրիլի 12-ին Վատիկանում Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին տրված պատարագի պատմական նշանակությանը, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի հիմնարար դրույթներին, ապրիլի 22-24-ը ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման միջոցառումներին, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների:

RA Minister of Diaspora gives interview to Lebanese-Armenian journalist
On April 13, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan gave an interview to Lebanese-Armenian journalist and Armenian language teacher Baidzig Galaijian.
The questions were related to the historical significance of the Holy Mass served in memory of the victims of the Armenian Genocide at St. Peter’s Basilica of the Vatican by Pope Francis on April 12, the main provisions stated in the Pan-Armenian Declaration on the Centennial of the Armenian Genocide, the events for the commemoration of the victims of the Armenian Genocide to be held from the 22nd to the 24th of April and the relations between Armenia and the Diaspora.