Armenity. Սփյուռքի նկարիչները ներկայացնելու են Հայաստանը Վենետիկի բիենալեին
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության Մշակույթի նախարարությունը Վենետիկի Բիենալ ցուցահանդեսում տաղավար է տրամադրելու հայկական սփյուռքի նկարիչներին: Այս մասին հայտնում է armeniangenocide100.org-ը:
Հայաստանը ներկայացնելու են սփյուռքի ժամանակակից նկարիչներ Հայկ Այվազյանը (Լիբանան/Ֆրանսիա), Նիկոլ Բեզջյանը (Սիրիա/ԱՄՆ), Աննա Բողիգույանը (Եգիպտոս/Կանադա), Հերա Բուքուքթաշչյանը (Թուրքիա), Սիլվիա Տեր-Մեգուերդիտչյանը (Արգենտինա, Գերմանիա), Այրին Անաստասը (Իրան/Պաղեստին/ԱՄՆ), Մխիթար Կարապեյանը (Բելգիա), Այքաթերինի Գեգիզյանը (Հունաստան), Անժելա Ռիչի Լուչչին (Իտալիա), Արամ Ջիբիլյանը (ԱՄՆ), Նինա Խաչատուրյանը (ԱՄՆ/Ֆինլանդիա), Մելիք Օհանյանը (Ֆրանսիա), Միքայել Օհանջանյանը (Հայաստան/Իտալիա), Ռոսանա Փալազյանը (Բրազիլիա), Սարգիսը (Թուրքիա/Ֆրանսիա) և Հրայր Սարգսյանը (Սիրիա/Մեծ Բրիտանիա):
Սփյուռքի ժամանակակից նկարիչների Armenity կազմակերպության կուրատորական գաղափարը ենթադրում է տարահանումն ու տարածաշրջանային հասկացությունը, արդարադատությունն ու հաշտեցումը, բնավորությունն ու ճկունությունը: Անկախ նկարիչների ծննդյան վայրից՝ ընտրված արվեստագետներն իրենց ինքնության մեջ կրում են ծագման հիշողությունը:Ցուցահանդեսը ներկայացնող կատալոգում լինելու են գունավոր պատճեններ, ինչպես նաև հայերեն և անգլերեն տեքստեր: Ներածությունը, նախաբանը և կուրատորական տեքստերը նվիրված են լինելու 16 նկարիչներից յուրքանչյուրին: Կատալոգում կլինեն նաև Նյու Յորքում բնակվող արվեստի պատմաբան և անկախ կուրատոր Նիրի Մելքոնյանի և լոնդոնաբնակ գրող և Ibraaz պարբերականի խմբագիր Սթեֆանի Բեյլիի էսսեները:
Սեպտեմբերի 5-ից 11-ը Արսենալի Piccolo ամֆիթատրոնը, Armenity-ի համատեքստում, կազմակերպելու է ներկայացումների, քննարկումների և վիդեո նախագծերի շարք՝ ներկայացնելով փոքրասիական ծագում ունեցող նկարիչների, գրողների և անկախ ռեժիսորների:

Armenity: Diaspora artists to represent Armenia in Venice Biennale
In this symbolic year 2015, on the occasion of the Armenian Genocide centennial commemoration, the Ministry of Culture of the Republic of Armenia has dedicated its pavilion, Armenity in the Venice Biennale to the artists of the Armenian Diaspora. It will be located at the Mekhitarist Monastery on the island of San Lazzaro degli Armeni.
Contemporary artists from the Armenian Diaspora, including Haig Aivazian, Lebanon/France; Nigol Bezjian, Syria/USA; Anna Boghiguian Egypt/Canada; Hera Büyüktaşçıyan, Turkey; Silvina Der-Meguerditchian, Argentina/Germany; Rene Gabri & Ayreen Anastas, Iran/Palestine/USA; Mekhitar Garabedian, Belgium; Aikaterini Gegisian, Greece; Yervant Gianikian & Angela Ricci Lucchi, Italy; Aram Jibilian, USA; Nina Katchadourian, USA/Finland; Melik Ohanian, France; Mikayel Ohanjanyan, Armenia/Italy; Rosana Palazyan, Brasil; Sarkis, Turkey/France; Hrair Sarkissian, Syria/UK will represent Armenia.
The curatorial concept of Armenity implies the notion of displacement and territory, justice and reconciliation, ethos and resilience. Regardless of their place of birth, the selected artists carry within their identity the memory of their origins.
An accompanying catalogue will contain color reproductions and texts in English and Armenian. An introduction, forewords and curatorial texts will be followed dedicated to each of the 16 artists. The catalogue will contain essays by New York-based art historian and independent curator Neery Melkonian and London-based art writer and Ibraaz editor Stephanie Bailey.
In the context of Armenity, the Piccolo Amphitheater of the Arsenale will host from September 5 to 11 a series of performances, discussions and video projections by performing artists, poets and independent filmmakers originally from Asia Minor.