Մոսկվայում տեղիկ կունենա «Հիշում եմ և պահանջում» խորագրով ոգեկոչման երեկո
2015 թ. ապրիլի 13–ին Մոսկվայի Երաժշտութան միջազգային տան Սվետլանովյան դահլիճում տեղի կունենա «Հիշում եմ և պահանջում» խորագրով ոգեկոչման երեկո` Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100–րդ տարելիցի առիթով:
Միջոցառումը համատեղ կազմակերպում են ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանությունը և «Ռուս-հայկական համագործակցություն» կազմակերպությունը, որն իրականացվում է Հայոց ցեղասպանության 100–րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող համառուսաստանյան հանձնաժողովի գործունեության շրջանակում:
Անմեղ զոհերի ոգեկոչման երեկոյին կմասնակցեն դիվանագետներ, խորհրդարանականներ, ռուսաստանյան քաղաքական կուսակցությունների, ազգային համայնքների, հասարակական միավորումների, գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ և արվեստի գործիչներ:
Երեկոյին կհնչեն Հայաստանի և Ռուսաստանի պաշտոնական ներկայացուցիչների ելույթները: Միջոցառման գեղարվեստական մասում տեղի կունենա Մոսկվայի Ս. Փարաջանովի անվ. թատրոնի «Արմենիադա» ներկայացման պրեմիերան:

В Москве состоится вечер памяти “Помню и требую”
13 апреля 2015 г. в Светлановском зале Московского международного дома музыки состоится Мемориальный вечер памяти “Помню и требую”, посвященный 100-летию Геноцида армян в Османской империи.
Мероприятие совместно организуют Посольство Армении в РФ и организация «Русско-Армянское Содружество», в рамках деятельности Всероссийской комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
В нем примут участие дипломаты, парламентарии, представители российских политических партий,  национальных диаспор, общественных объединений, деловых кругов и деятели культуры.
На вечере прозвучат выступления официальных представителей Армении и России.
В художественной части мероприятия состоится премьера спектакля «Армениада» московского театра им. С. Параджанова.