Եթե Թուրքիան զգար, որ ինքն ուժեղ պետություն է, ապա համարձակություն կունենար ճանաչել ճշմարտությունը. Դիմիտրիս Կոնստանտակոպուլոս
Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի ժխտողական դիրքորոշումը ցույց է տալիս, թուրքական պետության թուլությունը: Այս մասին «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիաֆորումի ընթացքում Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Լուրեր» հունական ինֆորմացիոն գործակալության մեկնաբան, փորձագետ Դիմիտրիս Կոնստանտակոպուլոսը:
Անդրադառնալով Հունաստանում Հայոց ցեղասպանության խնդրի լուսաբանմանը, մեր զրուցակիցը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը չափազանց կարևոր է հույն ժողովրդի համար մի քանի առումներով: Նախ և առաջ, ըստ նրա` հույն ժողովուրդը շատ լավ գիտի, թե ինչ է ցեղասպանությունը, քանի որ Պոնտոսում ապրող հույն բնակչությունը ևս ենթարկվել է ցեղասպանության: Բացի դրանից` հույները, ինչպես և հայերը, փոքր ժողովուրդ են, իսկ դրանք մշտապես գտնվում են համաշխարհային մեծ խաղացողների ճնշման տակ:
«Ժամանակին դա արվում էր Օսմանյան կայսրության ներսում, իսկ այժմ` տնտեսական մեթոդներով, ինչպես Հունաստանի դեպքում: Այժմ փորձում են վերացնել հունական անկախ պետականությունը, ինչպես ժամանակին փորձում էին վերացնել հայ ժողովրդին», – հայտարարեց հույն լրագրողը:
Անդրադառնալով ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի ժխտողական պահվածքին` հույն լրագրողը նշեց, որ դա ի ցույց է դնում Թուրքիայի թուլությունը:
«Եթե Թուրքիան զգար, որ իրնքն ուժեղ պետություն է, ապա համարձակություն կունենար ճանաչել ճշմարտությունը», – եզրափակեց Դիմիտրիս Կոնստանտակոպուլոսը:

Димитрис Константакопулос: Отказ Анкары признать Геноцид армян свидетельствует о слабости турецкого государства
Политика отрицания Турции в вопросе Геноцида армян демонстрирует слабость турецкого государства. Об этом сегодня в ходе проходящего в Ереване международного медиафорума «У подножия Арарата» в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил обозреватель греческого информационного агентства «Новости», эксперт Димитрис Константакопулос.
Обратившись к проблеме освещения темы Геноцида армян в Греции, эксперт отметил, что вопрос Геноцида армян является чрезвычайно важным для греческого народа по ряду причин. Прежде всего, по его словам, греческий народ прекрасно знает, что такое геноцид: против греческого населения Понта также был осуществлен геноцид.
Обратившись к политике отрицания Турции, греческий журналист отметил, что это демонстрирует слабость Турции.
«Если бы Турция чувствовала, что является сильным государством, то нашла бы в себе смелость признать истину», – резюмировал Димитрис Константакопулос.