Եգիպտոսում ՀՀ դեսպան Արմեն Մելքոնյանի հարցազրույցը արաբական կայք-էջին
www.almsaeya.com կայք-էջի թղթակիցը հարցազրույց է ունեցել Եգիպտոսում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Մելքոնյանի հետ, որը «Հայերն այսօրը» ներկայացնում է մասնակի կրճատումներով և խմբագրմամբ:
Հարցազրույցի ընթացքում դեսպանը հայ-եգիպտական հարաբերությունները, որի հիմքերը պատմության խորքերից են գալիս, որակել է գերազանց:
Երկու երկրների միջև բոլոր ասպարեզներում առկա է կառուցողական երկխոսություն, ինչը շեշտվել է նաև անցյալ փետրվարին երկու երկրների Արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ժամանակ:
Դեսպանը Մելքոնյանը նշել է նաև, որ Հայաստանը աջակցում է Եգիպտոսին՝ իր ժողովրդավարական ծրագրերն իրականացնելիս և դապատարտել է ահաբեկչական գործողությունները, որոնք տեղի են ունեցել ծայրահեղական իսլամիստների կողմից:
Տնտեսական հարբերություններին անդրադառնալիս՝ դեսպանը ցավով է նշել, որ այդ ասպարեզում տակավին չի օգտագործվել երկու երկրների ներուժը: Բայց հույս է հայտնել, որ Եգիպտոսում քաղաքական իրադարձությունների կայունացումը և ՀՀ անդամակացությունը Եվրասիական միությանը՝ կխթանի երկու երկրների միջև տնտեսական զարգացման գործընթացը:
Դեսպանի պնդմամբ, մշակութային ոլորտում երկու երկրների միջև գոյություն ունեն հատուկ հարաբերություններ, որի ականատեսը եղանք անցյալ տարիների ընթացքում, երբ կազմակերպվեցին հայկական մշակութային օրեր Կահիրեում և եգիպտական մշակութային օրեր Երևանում:
Դեսպանը բարձր է գնահատել Կահիրեի համալսարանում 2007 թվականին հիմնադրված հայագիտության կենտրոնը, որը, ցավոք, կարճ ժամանակով՝ 2013-2014 թվականներին, փակվեց:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին՝ դեսպան Մելքոնյանը անհրաժեշ է համարել Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանությունը ճանաչելու անհրաժեշտությունը, ինչը տարածաշրջանում կհաստատի անվտանգություն և կայունություն:
Դեսպանը նաև ընդգծել է, որ այսօր աշխարհի ավելի քան 20 երկրներ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն Թուրքիան ոչ միայն մերժում է, այլև ձեռնարկել է ապրիլի 24-ին կազմակերպել Գալիպոլիի ճակատամարտի 100-ամյակի տոնակատարությունը, երբ այն ամեն տարի նշվում է մարտի 18-ին:
Անդրադառնալով պաղեստինյան հարցին՝ դեսպանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը հարգանքով և համակրանքով է վերաբերվում պաղեստին ժողովրդին, հույս ունենալով, որ նա անպայման պիտի կարողանա իրականացնել իր իղձերը՝ անկախ պետություն կերտելով:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման խաղաղ գործընթացի մասին՝ դեսպանը շեշտել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է Մինսկի խմբի ջանքերին: Սակայն Ադրբեջանը անընդհատ խախտում է հրադադարը և սպառնալիքներ է հնչեցնում Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հասցեին, ինչը վտանգում է խաղաղ կարգավորման գործընթացը:
Ադրբեջանը նաև հայատյացության քաղաքականություն է վարում և խեղաթյուրում է պատմությունը՝ փորձելով Հայաստանն ու Երևանը ներկայացնել որպես ադրբեջանական տարածքներ, ինչի մասին պատմական և կրոնական բոլոր հավաստի աղբյուրները, նաև միջազգային հին քարտեզները, փաստում են հակառակը:

RA Ambassador to Egypt Armne Melkonyan gives interview to Arab website correspondent
Correspondent for www.almsaeya.com sat down for an interview with RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Egypt Armen Melkonyan. Hayern Aysor presents the edited version of the interview with some reductions.
During the interview, the Ambassador viewed the Armenian-Egyptian relations, the foundations of which were laid a long time ago, as excellent.
The dialogue between the two countries is constructive in all spheres, and this was emphasized during the meeting of the Ministers of Foreign Affairs of both countries in February 2014.
Ambassador Melkonyan also mentioned that Armenia assists Egypt in implementing its plans for democracy and has condemned the terrorist acts committed by extreme Islamists.
Touching upon economic relations, the Ambassador regretted to mention the fact that the potential of both countries still hasn’t been used, but voiced hope that the stabilization of politics in Egypt and Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union would foster economic development in both countries.
According to the Ambassador, both countries have special relations in the cultural sphere, and we have witnessed that with the Days of Armenian Culture in Cairo and the Days of Egyptian Culture in Yerevan.
The Ambassador praised the Center for Armenian Studies opened at the University of Cairo. The Center for Armenian Studies was established in 2007, but unfortunately, it was closed down for a short while in 2013-14.
Touching upon the Centennial of the Armenian Genocide, Ambassador Melkonyan considered Turkey’s recognition of the Armenian Genocide necessary and said recognition would establish security and stability in the region.
The Ambassador also emphasized that even though more than 20 countries have recognized the Armenian Genocide, Turkey not only refuses to recognize it, but is also organizing an event to celebrate the 100th anniversary of the Battle of Gallipoli on April 24th when the day is usually celebrated on the 18th of March every year.
Touching upon the issue of Palestine, the Ambassador mentioned that the Armenian people respect and are compassionate towards the Palestinians and hope they will definitely make their wishes come true by shaping an independent state.
Talking about the Nagorno-Karabakh peace process, the Ambassador stressed the fact that Armenia stays true to the efforts of the OSCE Minsk Group, but added that Azerbaijan constantly violates the ceasefire regime and threatens Armenia and the Nagorno-Karabakh, and this puts the peaceful settlement at risk.
Azerbaijan is also leading an anti-Armenian propaganda and is distorting the history in an attempt to present Armenia and particularly Yerevan as Azerbaijani territories, while all reliable historical and religious sources and old world maps prove the opposite.