Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների մեկնարկը Լիոնում
Մարտի 10-ին Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքի քաղաքապետարանի հովանու ներքո և Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության աջակցությամբ կազմակերպված լուսանկարիչ Խաժակ Օհանյանի «Հալեպ 1915…» ցուցահանդեսով Լիոնում «Հիշատակ և արդարություն» խորագրով մեկնարկեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շարքը: Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են Լիոնի քաղաքային գրադարանը, «Բուլուկյան» հիմնադրամը և Դեսինի Հայ հուշագրության ազգային կենտրոնը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան Լիոնի առաջին փոխքաղաքապետ Ժորժ Կեպենեկյանը, Լիոնի` պատմական ժառանգության, հիշողության և նախկին ռազմիկների հարցերով փոխքաղաքապետ Ժան-Դոմինիկ Դյուրանը, «Բուլուկյան» հիմնադրամի նախագահ Ժան-Պիեր Կլավերանը, Հայ հուշագրության ազգային կենտրոնի նախագահ Ժուլ Մարտիրոսյանը:
Ցեղասպանությունը վերապրած իր հոր պատմությամբ ոգեշնչված լիոնահայ լուսանկարչի աշխատանքները պատկերում են Հալեպը՝ միաժամանակ ներկայացնելով տարբեր փիլիսոփաների և պատմաբանների մտքեր:

Мероприятие в Лионе, посвященное100-летию Геноцида армян
10-го марта организованной фотографом Хажаком Оганяном выставкой «Алеппо 1915…» во французском городе Лионе, под эгидой муниципалитета и при содействии генерального консульства Республики Армения в Лионе, стартовали мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян. Организаторами выставки являются Городская библиотека Лиона, фонд «Булукян» и Национальный центр армянской памяти в Десине.
На открытии выставки с приветственной речью выступили первый вице-мэр Лиона Жорж Кепенекян, вице-мэр по вопросам исторического наследия, памяти и бывших воинов Жан-Доминик Дюран, председатель фонда «Булукян» Жан-Пьер Клаверан, председатель Национального центра армянской памяти Жюль Мартиросян.
Работы лионского фотографа армянского происхождения, вдохновленного историей пережившего Геноцид своего отца, изображают Алеппо, одновременно представляя мысли различных философов и историков.