Հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրները գտնվում են կառավարության ուշադրության կենտրոնում
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով զբաղվող ազգային հանձնաժողովի նիստ:
Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ հանձնաժողովին է ներկայացվել 2014 թվականի ընթացքում հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով զբաղվող ազգային, Երևան քաղաքի և մարզային հանձնաժողովների կողմից հաշմանդամներին սոցիալական ծրագրերում ներառելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքները: Զեկուցվել է, որ պետական ծրագրերն ուղղված են եղել անմրցունակ խմբերի, մասնավորապես հաշմանդամների զբաղվածության խթանմանը. ստեղծվել է 13 սոցիալական ձեռնարկություն, մասնագիտական ուսուցում են ստացել ավելի քան 600 և աշխատանքով ապահովվել 400 հաշմանդամ: Միայն սեզոնային զբաղվածության խթանման միջոցով գյուղատնտեսության աջակցության ծրագրով նախորդ տարվա ընթացքում ժամանակավոր աշխատանքով ապահովվել է 237 հաշմանդամ: Բացի այդ, 460 հաշմանդամ ձեռք է բերել մասնագիտություն միջին մասնագիտական և արհեստագործական հասատություններում, իսկ նման 10 հաստատություն հարմարեցվել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար:
Ուշադրության կենտրոնում է եղել հաշմանդամություն ունեցող անձանց կրթության հասանելիության խնդիրը, մատչելի քաղաքաշինական միջավայրի հարցը: Նախորդ տարի Երևանում կառուցվել է 980 թեքահարթակ, մատչելի պայմաններ են ստեղծվել զբոսայգիներում, փողոցների անցումներում, մայթերում: Տեղադրվել են նաև մի քանի ձայնային լուսացույցներ: Երևանում գործող հասարակական 10 ավտոբուսներ համալրվել են հաշմանդամների համար նախատեսված վերելակներով: Նշված ծրագրերը 2015 թվականի ընթացքում լինելու են շարունակական:
Հաշվի առնելով նաև մարզային հանձնաժողովների հաշվետվությունները՝ տեղի է ունեցել մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, որի ընթացքում հնչել են բազմաթիվ առաջարկություններ՝ հաշմանդամների խնդիրների լուծման նպատակով:
Այնուհետև «Հույսի կամուրջ» հաշմանդամ երեխաների և երիտասարդների իրավունքների պաշտպանության հասարակական կազմակերպության նախագահ Սուսաննա Թադևոսյանը և հատուկ կարիքներով մարդկանց աջակցության «Ունիսոն» ՀԿ նախագահ Արմեն Ալավերդյանը ներկայացրել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի վավերացմամբ Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը նպաստող օրենսդրական հիմքերի մոնիթորինգի արդյունքները և հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելիության ապահովման ուղղությամբ կատարված քայլերը:
Ամփոփելով նիստի ընթացքում ներկայացված հաշվետվությունները՝ վարչապետ Աբրահամյանը նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում կատարվել է ծավալուն աշխատանք, որը պետք է կրի շարունակական բնույթ: «Մենք պետք է շարունակենք հաշմանդամություն ունեցող քաղաքացիներին աշխատանքով ապահովելու գործընթացը: Սա վերաբերում է բոլորին՝ մարզպետներին, Երևանի քաղաքապետին, նախարարություններին: Դա պետք է լինի հետևողական աշխատանք»,- նշել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ դա հաշմանդամություն ունեցող քաղաքացիներին հասարակությանն ինտեգրելու բաղադրիչներից մեկն է: Հովիկ Աբրահամյանը ՀՀ քաղաքաշինության նախարարին, Երևանի քաղաքապետին և հանրապետության բոլոր մարզպետներին հանձնարարել է խիստ ուշադրություն դարձնել նոր կառուցվող և վերանորոգվող շենք-շինությունների նախագծման ու կառուցման աշխատանքներին, որպեսզի պահպանվեն հաշմանդամություն ունեցող անձանց կարիքները հաշվի առնող քաղաքաշինական բոլոր նորմերը, հետամուտ լինեն հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ խտրական դրսևորումները բացառելուն:
Վարչապետ Աբրահամյանը նիստին ներկա կանանց շնորհավորել է Մարտի 8-ի կապակցությամբ, բարձր գնահատել կանանց դերը մեր երկրի հասարակական, քաղաքական կյանքում, մաղթել առողջություն և երջանկություն:

Проблемы имеющих инвалидность лиц находятся в центре внимания Правительства
Под председательством Премьер-министра Овика Абраамяна в Правительстве состоялось заседание Национальной комиссии по вопросам имеющих инвалидность лиц.
В рамках вопросов повестки дня комиссии были представлены работы, выполненные в течение 2014 года занимающимися вопросами инвалидов ереванской городской и республиканскими комиссиями в направлении включения инвалидов в социальные программы. Доложено, что государственные программы были направлены на стимулирование занятости неконкурентоспособных групп, в частности, инвалидов, создано 13 социальных предприятий, профессиональное обучение прошло более 600 и обеспечено работой 400 инвалидов. Только посредством стимулирования сезонной занятости по программе поддержки сельского хозяйства в течение прошлого года временной работой обеспечено 237 инвалидов. Кроме этого, 460 инвалидов получило специальность в средних специальных и ремесленных учебных заведениях, а 10 подобных учебных заведений приспособлено для имеющих инвалидность лиц.
В центре внимания были вопросы доступности образования, а также доступной градостроительной среды для имеющих инвалидность лиц. В прошлом году в Ереване построено 980 наклонных платформ, доступные условия созданы в парках, на уличных переходах и тротуарах. Установлено также несколько звуковых светофоров. 10 действующих в Ереване общественных автобусов оснащено предусмотренными для инвалидов подъемниками. Указанные программы в течение 2015 года будут продолжаться.
Учитывая также отчеты областных комиссий, состоялся заинтересованный обмен мнениями, в ходе которого прозвучали многочисленные предложения с целью решения проблем инвалидов.
Затем председатель общественой организации по защите прав имеющих инвалидность детей и молодежи «Мост надежды» Сусанна Тадевосян и председатель общественной организации по поддержке людей с особыми потребностями «Унисон» Армен Алавердян представили результаты мониторинга законодательных основ, способствующих выполнению принятых Арменией обязательств с ратификацией Конвенции ООН о правах инвалидов, а также шаги, осуществленные в направлении обеспечения доступности для имеющих инвалидность лиц.
Подытожив представленные в ходе заседания отчеты, Премьер-министр Абраамян отметил, что в отчетный период выполнена объемная работа, которая должна носить постоянный характер. «Мы должны продолжить процесс обеспечения имеющих инвалидность граждан работой. Это относится ко всем: губернаторам, мэру Еревана, министерствам. Это должна быть последовательная работа», – отметил Премьер-министр, добавив, что она является одним из компонентов интеграции имеющих инвалидность граждан в общество.
Овик Абраамян поручил Министру градостроительства РА, мэру Еревана и всем губернаторам областей республики держать в центре внимания работы по проектированию и строительству зданий и строений, как строящихся, так и ремонтируемых, чтобы соблюдались все учитывающие потребности имеющих инвалидность лиц градостроительные нормы, следить за тем, чтобы были исключены проявления дискриминации в отношении имеющих инвалидность лиц.
Премьер-министр Абраамян поздравил присутствующих на заседании женщин с 8-м марта, высоко оценил роль женщин в общественной и политической жизни нашей страны, пожелал им здоровья и счастья.