Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքը՝ Հայաստանի դիվանագետի օրվա կապակցությամբ
Հայաստանում մասնագիտական տոների շարքում իր ուրույն տեղն է զբաղեցնում Դիվանագետի օրը: Պատահական չէ, որ այն սահմանվեց մարտի 2-ին, քանի որ 23 տարի առաջ հենց այս օրը մեր դրոշը բարձրացվեց Միավորված ազգերի կազմակերպության կենտրոնակայանի առջև: Հայաստանի անկախ հանրապետությունը դարձավ միջազգային ընտանիքը համախմբող ամենաընդգրկուն և ամենահեղինակավոր կազմակերպության անդամ: Հնարավորություն ընձեռնվեց մեր ձայնը ավելի լսելի դարձնել աշխարհում, մեր մասնակցությունը բերել մարդկության առջև ծառացած մարտահրավերների լուծմանը:
Ընդունված է ասել, որ դիվանագիտական գործունեության արդյունավետությունը հնարավոր է ապահովել նպատակների և միջոցների ճիշտ համադրության պարագայում: Մեր դիվանագիտության առջև անկախության հենց առաջին տարիներից խնդիր դրվեց առկա սուղ հնարավորություններով իրագործել հավակնոտ նպատակներ` նպաստել մեր հայրենիքի առջև ծառացած խնդիրների լուծմանը, ապահովելով արտաքին բարենպաստ միջավայր և աջակցություն:
Այս կարճ ժամանակահատվածում ամրապնդվել են միջազգային ասպարեզում Հայաստանի դիրքն ու հեղինակությունը, ընդլայնվել և խորացել են երկկողմ և բազմակողմ դիվանագիտական կապերը, էապես մեծացել է միջազգային գործընթացներում մեր պետության ներգրավվածությունը, ամրապնդվել է մեր արտաքին անվտանգության բաղադրիչը, մեր դիրքորոշումներն ու մոտեցումները առավել լսելի և ընկալելի են դարձել միջազգային հարթակներում, բարձրացել է Հայաստանի և արտերկրում գտնվող նրա քաղաքացիների շահերի պաշտպանության արդյունավետությունը, ավելացել է տարբեր մայրցամաքներում Հայաստանի բարեկամների թիվը:
Այսօր Հայաստանը հանդիսանում է մոտ ինը տասնյակ միջազգային կազմակերպությունների անդամ, դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել 160-ից ավել երկրների հետ, ստորագրել է շուրջ 2 հազար միջազգային պայմանագիր և համաձայնագիր, 65 դիվանագիտական ներկայացուցչություն է հիմնել արտերկրում և միջազգային կազմակերպություններում:
Այս ամենին, անշուշտ, իրենց կարևոր նպաստն են բերել հայ դիվանագետները` արհեստավարժ և, որ ամենակարևորն է` հայրենանվեր աշխատանքով: Այս տարիների ընթացքում կայացել և ամրապնդվել է մեր դիվանագիտական ծառայության համակարգը, որը զգալի նոր շունչ է ստացել արտգործնախարարության Դիվանագիտական դպրոցի հիմնադրումից ի վեր:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության աշխատանքային պայմանների բարելավման առումով կարևոր ձեռքբերում կարելի է համարել դիվանագիտական ծառայության աշխատանքների առանձնահատկությունների համաձայն նախագծված արտաքին գործերի նախարարության նոր վարչական համալիրի կառուցումը, որը, համոզված եմ, կնպաստի դիվանագիտական ծառայության և մեր աշխատանքների առավել արդյունավետ կազմակերպմանը:
Դիվանագետի մասնագիտական տոնը ոչ միայն առիթ է կատարված աշխատանքի գնահատականի, այլ նաև դրա արդյունավետության ակնկալիքների առումով: Հանրապետության Նախագահի ուրվագծած արտաքին քաղաքականության ուղենիշերը և նրա կողմից տրված հանձնարարականները պարտավորեցնում են մեր դիվանագիտությանը ներդնել ողջ ներուժը՝ ի նպաստ մեր ժողովրդի անվտանգության և բարեկեցիկ ապագայի կերտման:
Այս տարի նշվող Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը հավելյալ պարտավորեցնում է մեր դիվանագետներին՝ բազմապատկելու Մեծ Եղեռնի վերաբերյալ անժխտելի ճշմարտությունը ներկայացնելուն, կեղծարարություններին ու ժխտողականությանը հակազդելուն և դրանք չեզոքացնելուն ուղղված ջանքերը:
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանը՝ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ համատեղ, շարունակելու է ջանքերը՝ հակամարտության բացառապես խաղաղ, միջազգային իրավունքի սկզբունքների և նորմերի հիման վրա հանգուցալուծման ուղղությամբ:
Հայաստանը ակտիվ համագործակցություն է ծավալելու Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում, խորացնելու է իր հարաբերությունները Եվրոպական միության հետ։ Մենք շարունակելու ենք հետևողական ջանքերը՝ սերտացնելու ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, զարգացնելու բարեկամական գործընկերությունը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, առավել ամրապնդելու համագործակցությունը հարևան Վրաստանի և Իրանի, խորացնելու փոխգործակցությունը Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և եվրոպական այլ երկրների, Չինաստանի, Հնդկաստանի և Ճապոնիայի, ասիական, արաբական, լատինամերիկյան, աֆրիկյան պետությունների հետ, ընդլայնելու փոխգործակցությունը միջազգային կառույցների շրջանակներում, ընդարձակելու փոխհարաբերությունների աշխարհագրությունը:
Մեր դիվանագիտությունը ուշադրության կենտրոնում է պահելու տնտեսական, մշակութային, գիտակրթական կապերի զարգացումը, խորհրդարանական դիվանագիտության օժանդակումը, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդումը, ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացումը, արտերկրում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանումը, տարբեր երկրներում բնակվող մեր քաղաքացիների շահերի պաշտպանությունը, ճգնաժամային իրավիճակներում հայտնված մեր հայրենակիցներին սատարումը:
Սիրելի՛ դիվանագետներ,
Շնորհավորում եմ` մեր մասնագիտական օրվա կապակցությամբ, մաղթում նորանոր հաջողություններ։
Ցանկանում եմ նաև իմ անկեղծ երախտագիտությունը հայտնել արտգործնախարարության և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների վարչատնտեսական անձնակազմին, որոնք ինչպես արտաքին գործերի նախարարության կենտրոնական աշխատակազմում, այնպես էլ արտերկրում Հայաստանի ներկայացուցչությունններում իրենց նպաստն են բերում մեր ամենօրյա աշխատանքներին և մեր կողքին են։
Շնորհակալություն եմ հայտնում դիվանագետների ընտանիքների անդամներին, ովքեր իրենց ըմբռնումով և համբերատարությամբ մեր ճանապարհի անբաժան ուղեկիցներն են։

Поздравление министра иностранных дел Эдварда Налбандяна по случаю Дня дипломата Армении
В ряду профессиональных праздников Армении своё особое место занимает День дипломата. Не случайно, что он отмечается 2-го марта, поскольку 23 года назад именно в этот день наш флаг был поднят перед штаб-квартирой Организации Объединённых Наций. Независимая Республика Армения стала членом консолидирующей международное сообщество всеобъемлющей и самой авторитетной организации. Представилась возможность сделать наш голос слышимым в мире, внести свой вклад в преодоление стоящих перед человечеством вызовов.
Принято говорить, что эффективность дипломатической деятельности возможно обеспечить при правильном сопоставлении целей и средств. С первых же лет независимости перед нашей дипломатией была поставлена задача реализовать имеющимися малыми ресурсами амбициозные цели: способствовать решению вставших перед нашей Родиной задач при обеспечении внешней благоприятной обстановки и содействия.
За этот короткий период укрепились позиция и авторитет Армении на международной арене, расширились и углубились двусторонние и многосторонние дипломатические связи, значительно расширилась вовлеченность нашей страны в международных процессах, укрепилась составляющая нашей внешней безопасности, наши позиции и подходы стали более слышимы и восприимчивы на международных площадках, повысилась эффективность защиты интересов Армении и находящихся за границей ее граждан, возросло число друзей Армении на различных материках.
Сегодня Армения является членом порядка девяти десятков международных организаций, установила дипломатические отношения с более чем 160 странами, подписала около 2 тысяч международных договоров и соглашений, открыла 65 дипломатических представительств за рубежом и при международных организациях.
В это, безусловно, свой важный вклад внесли армянские дипломаты, благодаря своей профессиональной и, что самое главное, патриотической работой.
За эти годы сформировалась и укрепилась система нашей дипломатической службы, получившая новый импульс с основанием Дипломатической школы Министерства иностранных дел.
Важным достижением в улучшении рабочих условий внешнеполитического ведомства можно считать строительство нового административного комплекса Министерства иностранных дел, проектированного в соответствии с особенностям функционирования дипломатической службы, что, уверен, поспособствует еще более эффективной организации дипломатической службы и наших работ.
Профессиональный праздник дипломата является поводом не только для подведения итогов проделанной работы, но и ожиданий его эффективности. Обозначенные Президентом Республики внешнеполитические ориентиры и данные им указания обязывают нашу дипломатию вложить весь потенциал во благо безопасности нашего народа и благоприятного будущего.
Отмечаемое в этом году 100-летие Геноцида армян еще более обязывает наших дипломатов приумножить усилия, направленные на представление неопровержимой истины о Геноциде армян (Мец Егерн), противодействие фальсификациям и отрицанию, их нейтрализацию.
Армения, совместно с сопредседателями Минской группы, продолжит усилия по урегулированию карабахской проблемы, направленные на исключительно мирное разрешение конфликта на основе принципов и норм международного права.
Армения будет активно сотрудничать в рамках Евразийского экономического союза, углублять свои отношения с Европейским союзом. Мы продолжим последовательные усилия по укреплению стратегических союзнических отношений с Россией, развитию дружественного партнерства с Соединенными Штатами Америки, дальнейшему укреплению сотрудничества с соседними Грузией и �?раном, углублению взаимодействия с Францией, Германией и другими европейскими странами, Китаем, �?ндией и Японией, азиатскими, арабскими, латиноамериканскими, африканскими странами, расширению географии взаимоотношений.
Наша дипломатия будет держать в центре внимания развитие экономических, культурных, научно-образовательных связей, содействие парламентской дипломатии, укрепление связей Армения-Диаспора, развитие децентрализованного сотрудничества, сохранение армянского историко-культурного наследия за рубежом, защиту интересов проживающих в различных странах наших граждан, поддержку оказавшимся в кризисных ситуациях нашим соотечественникам.
Дорогие дипломаты,
Поздравляю с нашим профессиональным днем, желаю новых успехов.
Также хотел бы выразить свою искреннюю благодарность административно-техническому персоналу Министерства иностранных дел и дипломатических представительств, который как в центральном аппарате Министерства иностранных дел, так и в представительствах Армении за рубежом вносит вклад в нашу ежедневную работу, находится рядом с нами.
Выражаю благодарность членам семей дипломатов, которые своим пониманием и терпением неразлучны с нами на нашем пути.