Սիլիկոնյան հովտի հայկական ՏՏ միության 100-ից ավելի կազմակերպություններ ցանկանում են համագործակցել Հայաստանի հետ
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում հինգ տարի առաջ եղած արդյունքների համեմատ այսօր արձանագրվել է ահռելի մեծ առաջընթաց: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումի բացման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
«Դրա վառ վկայությունն է նաև այն հանգամանքը, որ համաշխարհային ճանաչում ունեցող ընկերություններն այսօր տարածաշրջանում նախապատվությունը տալիս են հենց Հայաստանի Հանրապետությանը և այստեղ են տեղակայում իրենց տարածաշրջանային կենտրոնները: Այս տարիների ընթացքում մասնավոր հատվածի հետ մենք մեծածավալ աշխատանք ենք կատարել և արդյունքներն էլ ակնառու են: Ընդ որում, կարող ենք արձանագրել, որ դա առաջընթաց է նաև միջազգային համեմատությունների մեջ, մասնավորապես, ՏՏ հասանելիության, ինչպես նաև նոր գիտելիքների, տաղանադաշատ երիտասարդների կողմից ստեղծված արտադրանքի ծավալների առումով»,- նկատեց վարչապետը:
ՀՀ կառավարության ղեկավարի կարծիքով՝ դրան մեծապես նպաստում են նաև Միացյալ Նահանգներում՝ Սիլիկոնյան հովտում անցկացվող ֆորումները, որոնք մեր երկրին հնարավորություն են տալիս ուղղակի կապ հաստատել Սիլիկոնյան հովտի, մասնավորապես, աշխարհի առաջատար ընկերությունների հետ, ուսումնասիրել նրանց փորձը և այդ խողովակներով խթանել ՏՏ զարգացումը ՀՀ-ում:
Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրեց, որ նախորդ տարի Սիլիկոնյան հովտում բացվել է ՀՀ ներկայացուցչությունը: Վարչապետի խոսքով՝ Սիլիկոնյան հովտում արդեն գործում է կազմակերպված հայկական ՏՏ միություն, որն իր մեջ ներառում է 100-ից ավելի կազմակերպությունների, որոնք ցանկանում են համագործակցություն հաստատել Հայաստանի հետ: Գործադիրի ղեկավարի կարծիքով՝ մեր երկիրը պարտավոր է օգտագործել այդ խողովակը, որպեսզի նոր թափ հաղորդի ՏՏ ոլորտի զարգացմանը:
«ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումին մասնակցում են 62 կազմակերպություններ, որոնցից 43-ը տեղական, 19-ը՝ արտասահմանյան՝ ամերիկյան, ռուսական, սինգապուրյան, վրացական, իտալական, ուկրաինական և այլն:

Более 100 предприятий армянского союза �?Т в Силиконовой долине заинтересованы в сотрудничестве с Арменией
По сравнению с результатами пятилетней давности в сфере информационных технологий сегодня зарегистрирован огромный прогресс. Как сообщает Арменпресс, об этом на открытия бизнес-форума «Диджитек» в Ереване заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
«Об этом свидетельствует то обстоятельство, что имеющие всемирную известность компании сегодня в регионе отдают предпочтение именно Республике Армения и здесь  размещают свои информационные центры. За эти годы мы активно работали с частным сектором и результаты очевидны. Причем, можем констатировать, что есть прогресс в плане международных сравнений, в частности, по уровню доступности �?Т, а также новых знаний, объему продукции, созданной молодыми талантливыми специалистами этой сферы», – заметил Тигран Саркисян.
По мнению главы армянского правителдьства, прогрессу в этом сфере в немалой степени способствует  и проведение форумов в Силиконовой долине США, что дает нашей стране возможность установить прямые связи с Силиконовой долиной, в частности, с ведущими компаниями мира, ознакомиться с их опытом  и на этой основе стимулировать развитие �?Т в Армении.
Тигран Саркисян напомнил, что в прошлом голу в Силиконовой долине открылось представительство РА. По словам премьера, в Силиконовой долине уже действует армянский союз �?Т, который включает более 100 предприятий, заинтересованных в сотрудничестве с Арменией. По мнению главы исполнительной власти, наша страна обязана использовать эти возможности, чтобы придать новый импульс развитию сферы �?Т.
В бизнес-форуме «Диджитек» в Ереване участвуют 62 организации, из них 43 отечественные и 19 зарубежных: американские, российские, сингапурские, грузинские, итальянские, украинские и др.