Վատիկանը Գրիգոր Նարեկացուն «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետի տիտղոս» է շնորհել
Վատիկանը հայ միջնադարյան մտքի հանճար Գրիգոր Նարեկացուն «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետի տիտղոս» է շնորհել, գրում է artsakhpress-ը:
Ռադիո Վատիկանի փոխանցմամբ՝ փետրվարի 21-ին Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոս 1- ինը առանձնազրույց է ունեցել Վատիկանի Արեւելյան եկեղեցիների ժողովի նախագահ  կարդինալ Անջելո Ամատոյի հետ, որի ընթացքում հաստատել է Արեւելյան եկեղեցիների ժողովի կարդինալների դասի ու եպիսկոպոսների լիագումար նիստի դրական վճիռը՝ հայ միջնադարյան հոգեւորական, աստվածաբան, բանաստեղծ, երաժիշտ եւ փիլիսիոփա  Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետի տիտղոս» շնորհելու մասին։
Նարեկացին համարվում է հայ գրականության վերածննդի հիմնադիրը։ Նրա ստեղծագործունեության գլուխգործոցը «Մատյան ողբերգության» հայտնի աշխատությունն է, որը առավել հայտնի է որպես «Նարեկ» աղոթագիրք։
Նարեկացու  կյանքի եւ ստեղծագործունեության մասին շատ քիչ տեղեկություններ են պահպանվել։  Հայտնի  է, որ Նարեկացին ծնվել է Վասպուրականի նահանգի Ռշտունի գավառում՝ Վանա լճի հարավային ափերին  գտնվող Նարեկ գյուղում 951 թ։ Նարեկացին Անձեւաց գավառի Խոսրով Եպիսկոպոսի որդին էր։
Մանուկ հասակում Գրիգոր Նարեկացին հաճախել է Ռշտունյաց աշխարհի Նարեկ գյուղի վանքը, որտեղ իր եղբոր հետ միասին կրթություն է ստացել Անանիա Նարեկացու կողմից։
Ուսումն ավարտելուց հետո Գրգոր Նարեկացին ձեռնադրվել է վարդապետ Նարեկա վանքում եւ ստացել Նարեկ անունը։ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացին վախճանվել է 1003թ. եւ նրա մարմինը ամփոփվել է Նարեկ վանքում։ Նրա գերեզմանը երկար ժամանակ ուխտատեղի է եղել շրջակա շրջանների հայ բնակչության համար։

Ватикан присвоил Григору Нарекаци титул «Учителя Вселенской Церкви»
Ватикан присвоил средневековому армянскому гению мысли Григору Нарекаци титул «Учителя Вселенской Церкви», пишет artsakhpress.
Как сообщает Радио Ватикана 21 февраля Папа Римский Франциск I имел конфиденциальную беседу с председателем собрания Восточных церквей кардиналом Анджело Амато, в ходе которой подтвердил положительное решение собрания духовного сословия кардиналов Восточных церквей и пленарного заседания епископов о  присвоении средневековому армянскому монаху, богослову,  поэту, музыканту и философу титула «Учитель Вселенской Церкви».
Нарекаци считается основоположником возрождения армянской литературы. Шедевром его творчества является известное произведение «Книга скорбных песнопений», более известная как молитвенная книга «Нарек».
О жизни и творчестве Нарекаци сохранилось очень мало сведений. �?звестно, что он родился в провинции Рштуни Васпураканского вилайета  – в селе Нарек, расположенном на южном берегу Ванского озера в 951 году. Он был сыном епископа Хосрова провинции Андзревац.
Ребенком Григор Нарекаци посещал монастырь села Нарек Рштунийской провинции, где вместе с братом получил образование  у Анания Нарекаци.
По окончании учебы Григор Нарекаци был рукоположен архимандритом в монастыре Нарек и наречен именем  Нарек. Он скончался в 1003 году, и прах его погребен в монастыре Нарек. Долгое время это место было местом паломничества армянского населения близлежащих населенных пунктов.