Իռլանդացին Լոնդոնին կոչ է անում իր պապին Հայոց ցեղասպանության զոհ ճանաչել
Հյուսիսային Իռլանդիայից 64-ամյա Փոլ Մանուկը վստահ է, որ իր պապիկը սպանվել եւ հողին է հանձնվել հայկական եղբայրական գերեզմանում: Տղամարդը բրիտանական եւ իռլանդական կառավարություններին կոչ է անում ճանաչել Ցեղասպանության զոհերին: Այս մասին գրում է News.am-ը՝ վկայակոչելով «Coleraine Times»-ը:
Նրա խոսքով, շուրջ մեկ դար առաջ ժամանակակից Թուրքիայի տարածքում գտնվող գյուղերից մեկում իր պապին՝ Մանուկ Դիշչեքենյանին, այլ տղամարդկանց հետ ներառել են շարասյան մեջ, եւ դրանից հետո նրանց ոչ ոք չի տեսել: Փոլ Մանուկի կարծիքով, նրանց ողբերգական ճակատագիր է բաժին հասել, գրում է armeniangenocide100.org -ը:
«Ես զգացողություն ունեմ, որ օսմանյան զինվորները բոլորին սպանել են ու թաղել եղբայրական գերեզմաններում»,- ասել է Փոլը:
Նա նաեւ հավելել է, որ իր տատն անմիջապես հասկացել է ամեն ինչ ու որդու եւ չորս դուստրերի հետ փախել է գյուղից: «Իմ հայրը վերապրել է ցեղասպանությունը: Նա 6 տարեկան է եղել»,- նշել է նա:
Իռլանդիայից ՄԱԿ-ի նախկին զինվոր եւ խաղաղության շարժման ակտիվիստ Էդվարդ Հորգանն էլ հայտարարել է, որ Դուբլինում հատուկ խումբ է ստեղծվել՝ այս հարցն ակտիվորեն բարձրացնելու համար:
Փոլը ենթադրում է, որ Մեծ Բրիտանիան Հայոց ցեղասպանության թեմային չի ցանկանում անդրադառնում աշխարհաքաղաքական նկատառումներից ելնելով: «Իսկ Իռլանդիան, ամենայն հավանականությամբ, կհետեւի Լոնդոնի օրինակին, քանի որ այն փոքր երկիր է, եւ նրան Բրիտանիայի հետ շատ բան է կապում»,- հավելել է Փոլ Մանուկը:

�?рландец призывает Лондон признать своего деда жертвой Геноцида армян
Житель Северной �?рландии,64 летний Пол Манук уверен в том, что его дедушка был убит и похоронен в армянской братской могиле. Мужчина призывает ирландское и британское правительство признать жертв Геноцида армян. Об этом пишет News.am со ссылкой н «Coleraine Times».
По его словам, около века назад в деревне, находящейся на территории современной Турции, его деда Манука Дешчекеняна выстроили в колонну вместе с другими мужчинами. После этого их никто не видел. По его мнению, их постигла трагическая участь.
«У меня есть чувство, что османские солдаты всех убили и захоронили в братских могилах»,- сказал Пол.
Он также добавил, что его бабушка, сразу поняв в чем дело, вместе с сыном и четырьмя дочерьми убежала из деревни. «Мой отец пережил Геноцид. Ему было 6 лет», — отметил Пол.
Бывший солдат ООН и активист движения за мир из �?рландии, Эдвард Хордан заявил о том, что в Дублине создана специальная группа, которая активно займется рассмотрением этого вопроса.
Пол предполагает, что Великобритания не желает затрагивать тему Геноцида армян из геополитических соображений. «А �?рландия, судя по всему, последует примеру Лондона, поскольку она маленькая страна и с Британией ее связывает многое»,-заключил Пол Манук.