«Նացիզմը և պանթուրքիզմը. համեմատական մոտեցում» թեմայով դասախոսություն Աթենքում
Երկուշաբթի, փետրվարի 16-ին, Աթենքի՝ Նիկիայի քաղաքապետարանի սրահում «Նացիզմը եւ Պանթուրքիզմը, համեմատական մոտեցում» թեմայով տեղի ունեցավ դասախոսություն հունահայ գրող-հրապարակախոս՝ պարոն Հովսեփ Քասեսյանի բանախոսությամբ:
«Հունահայկական» հետազոտությունների կենտրոնի քարտուղար, «Հայաստան» և «Նոր աշխարհ» շաբաթաթերթերի աշխատակից պարոն Հովսեփ Քասեսյանը հունարեն լեզվով՝ հունախոս հասարակության համար ներկայացրած իր վերլուծությամբ, բացատրեց Նացիզմ եւ Թյուրքիզմ քաղաքական շարժումների հասարակած արմատների, բնի և պտղի մասին, որոնք 20-րդ դարում իրագործեցին երկու ամենամեծ ցեղասպանությունները: Բանախոսը խոսեց նաև երկու ցեղասպանությունների տարբերությունների մասին, նշելով, որ եթե հրեաները կորցրեցին կյանք ու սեփականություն, հայերը՝ առավել և առաջին հերթին հայրենիք:
«Հայ ազգի նկատմամբ ցանկացած նյութական և բարոյական հատուցում, առանց հողային հատուցման, լինելու է թերի և կեղծ», – եզրակացրեց պարոն Քասեսյանը:
«Հունահայկական» հետազոտությունների և Աթենքի Նիկիայի քաղաքապետարանի մշակութային կենտրոնների համագործակցությամբ կազամակերպված միջոցառումը ներկայացվեց «Հունահայկական» հետազոտությունների կենտրոնի նախագահ՝ պարոն Հայկ Գասարճյանը:

Lecture on “Nazism and Pan-Turkism: Comparative Approach” in Athens
On February 16, Greek-Armenian writer and publicist Hovsep Kasesian delivered a lecture on “Nazism and Pan-Turkism: Comparative Approach” in Nicea hall auditorium of Athens Municipality.
In his analyses for the Greek-speaking society, Hovsep Kasesian, secretary of the Center for Greek-Armenian Studies, Hayastan and New World weekly newspapers, gave explanations about the roots and essence of the political movements of Nazism and Turkism that perpetrated the two worst genocides of the 20th century. The speaker also talked about the differences between the two genocides and mentioned that if the Jews lost their lives and properties, Armenians lost much more and first and foremost their homeland.
“Any material and moral remuneration without return of lands to the Armenian nation would be incomplete and false,” Kasesian concluded.
The event was organized by the Center for Greek-Armenian Studies and the cultural center of Athens Municipality and was hosted by President of the Center for Greek-Armenian Studies Haig Gasarjian.