Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Փետրվարի 17-ին Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ջեյմս Ուորլիքին, Պիեռ Անդրիոյին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին, հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպմանը շարունակվեցին քննարկումները՝ ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ:
Նախարար Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրեց այն փաստի վրա, որ հունվարի 27-ի համանախագահների հայտարարությունից, փետրվարի 7-ի ԵԱՀԿ գործող նախագահի և եռանախագահների հայտարարությունից հետո Բաքուն, բացահայտ արհամարհանք դրսևորելով, շարունակել է հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումները, սադրանքները և եռանախագահների կողմից մատնանշված անթույլատրելի հռետորաբանությունը։
Անդրադառնալով խաղաղության պայմանագրի մշակմանը իբր ձեռնամուխ լինելու մասին Բաքվի մտասևեռմանը՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտեց, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը իրականում նպատակ է հետապնդում ձախողել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման Հիմնարար սկզբունքների շուրջ տարիների բանակցային գործընթացի արդյունքները: Բաքուն փորձում է օգտագործել իր իսկ պատճառով հակամարտության չլուծված լինելը՝ արդարացնելու համար երկրի ներսում մարդու իրավունքների կոպտագույն ոտնահարումները, ընդդիմախոսների դեմ բռնաճնշումները։
«Երբ համաձայնություն ձեռք բերվի հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ, և դրան իր համաձայնությունը տա նաև Լեռնային Ղարաբաղը, այդ ժամանակ հնարավոր կլինի բանակցություններ սկսել Ադրբեջանի, Արցախի և Հայաստանի միջև՝ մշակելու խաղաղության համապարփակ պայմանագիրը», – ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը։
Նախարար Նալբանդյանը, անդրադառնալով Արցախի դատարանի կողմից դատապարտված ադրբեջանցի դիվերսանտերին որպես «մոլորված անմեղ գառնուկներ» ներկայացնելու Բաքվի փորձերին, նշեց, որ դրանք սնանկ են։
«Վերջիններիս հանցագործությունները փաստագրված և ապացուցված են, ներառյալ՝ նրանց կողմից տասնյոթ տարեկան պատանու առևանգումը, խոշտանգումը և դաժան սպանությունը», – ընդգծեց Հայաստանի արտգործնախարարը։

Министр иностранных дел Армении принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ
17-го февраля Эдвард Налбандян принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ �?горя Попова, Джеймса Уорлика, Пьера Андре и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
В ходе встречи продолжились обсуждения вокруг процесса мирного урегулирования карабахской проблемы.
Министр Налбандян обратил внимание сопредседателей на тот факт, что после заявления сопредседателей от 27-го января, совместного заявления действующего председателя ОБСЕ и сопредседателей от 7-го февраля, Баку, проявляя явное игнорирование, продолжил грубые нарушения режима прекращения огня, провокации и упомянутую сопредседателями неприемлемую риторику.
Касаясь одержимости Баку на мнимом начале разработки мирного договора, руководитель внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что руководство Азербайджана в реальности преследует цель провалить результаты многолетнего переговорного процесса вокруг Основных принципов нагорно-карабахского урегулирования. Баку пытается использовать по его же вине нерешенность конфликта, для оправдания грубейших ущемлений прав человека, давлений на оппонентов внутри страны.
“Когда будет достигнуто соглашение по Основным принципам, и на это даст свое согласие также Нагорный Карабах, тогда станет возможным начать между Азербайджаном, Арцахом и Арменией переговоры по разработке всеобъемлющего мирного договора,” – отметил Эдвард Налбандян.
Касаясь попыток Баку представить осуждённых судом Арцаха азербайджанских диверсантов как “невинных заблудших овечек”, министр Налбандян, отметил, что они несостоятельны. “�?х преступления, включая похищение ими семнадцатилетнего подростка, его пытки и жестокое убийство задокументированы и доказаны,”- подчеркнул министр иностранных дел Армении.