Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականը նոր խմբագիր ունի
Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականի գլխավոր խմբագրի պաշտոնը այսուհետ կզբաղեցնի Եդվարդ Դանզիկյանը, ով փոխարինելու է 2010 թվականից այս դերում գտնվող Ռոբեր Քոփթաշին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
Իր հրաժեշտի նամակում Քոփթաշը խմբագրի պաշտոնում անցկացրած հինգ տարիներն ուսուցողական կենսափորձ է անվանել: Խոսելով խմբագրի պաշտոնից հեռանալու իր որոշման մասին` նա նշել է, որ ցանկացած հիմնարկի համար անհրաժեշտ է շարունակականություն և շարունակական զարգացում: «Ես էլ, կարծելով, որ եկել է ժամանակը, որ ինքս էլ նոր գործունեությամբ զբաղվեմ, որոշեցի հեռանալ «Ակոս»ի խմբագրի պաշտոնից, որն արդեն հինգ տարի է ուրախությամբ և մեծ ոգևորությամբ եմ զբաղեցրել», նշել է Քոփթաշը: «Ակոս» պարբերականի նոր խմբագիրը` Եդվարդ Դանզիկյանը, ծնվել է 1969 թվականին Ստամբուլում: Սովորել է Պանգալթը թաղամասի «Մխիթարյան» վարժարանում: Նա իր ներդրումն է ունեցել «Ակոս» պարբերականի հիմնման գործում: Լրագրողական աշխատանք է տարել մի քանի թուրքական պարբերականներում: Նրա հոդվածները տեղ են գտել թուրքական Birtakim և Radikal պարբերականներում: 2008 թվականից աշխատում է նաև «Ակոս»-ում:

У стамбульского армянского издания «Акос» новый редактор
Пост главного редактора стамбульского армянского издания «Акос» отныне займет Эдуард Данзикян, который сменит занимающего эту должность с 2010 года Роберта Копташа. Как сообщает «Арменпресс», об этом извещает издание «Акос».
В своем прощальном письме пять лет, проведенных в должности редактора Копташ называет поучительным жизненным опытом. Говоря о своем решении покинуть пост редактора, он отметил, что для каждого учреждения необходима преемственность и постоянное развитие. «Я же, полагая, что настало время и самому заняться новой деятельностью, решил покинуть пост редактора «Акоса», который с радостью и воодушевлением занимал целых пять лет», – отметил Копташ.
Новый редактор издания «Акос» Эдвард Данзикян родился в 1969 году в Стамбуле. Учился в гимназии «Мхитарян» квартала Пангалтэ. Он внес свой вклад в основание издания «Акос». Занимался журналистской деятельностью в нескольких турецких изданиях. Его статьи публиковались в турецких изданиях Birtakim и Radikal. С 2008 года работает также в «Акос».