ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի շնորհավորական խոսքը Սեդա Գալոյանի 75-ամյակի և մանկավարժական գործունեության 50-ամյակի առթիվ
ՄՈՍԿՎԱՅԻ ԼԱԶԱՐՅԱՆՆԵՐԻ ԱՆՎԱՆ N 2042 ԴՊՐՈՑԻ ՏՆՕՐԵՆ ՍԵԴԱ ԳԱԼՈՅԱՆԻՆ
Սիրելի΄ տիկին Գալոյան,
Սփյուռքի նախարարության ողջ անձնակազմի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան 75 և մանկավարժական գործունեության 50-ամյա հոբելյաների առթիվ:
Մեծ են Ձեր վաստակն ու ծառայությունները սփյուռքում ազգային ինքնության պահպանման, երիտասարդ սերնդի հայեցի կրթության ու դաստիարակության, հայրենիքի հետ կապերի խորացման, հայ և ռուս ժողովուրդների դարավոր բարեկամության ամրապնդման գործում։
Ձեր կեսդարյա անխոնջ աշխատանքի տարիներին Դուք ջանք ու եռանդ չեք խնայել հայրենիքից հեռու բնակվող յուրաքանչյուր հայի օջախում մեր ոսկեղենիկ մայրենիի պահպանության և զարգացման համար, օգնել եք, որ հայ մարդը հավատարիմ մնա իր արմատներին և ազգային նկարագրին: Ձեր անցած ուղին ընդօրինակելի և ուսանելի է երիտասարդ սերունդների համար, ում Դուք մեծագույն պատվախնդրությամբ փոխանցել եք Ձեր փորձն ու հայ լինելու երջանկությունը:
Կարևորելով սփյուռքում մայրենի լեզվի պահպանման խնդիրը` մենք երախտագիտության ջերմ խոսքեր ենք հղում Ձեզ` հայապահպանության ազգանվեր գործին Ձեր անմնացորդ նվիրումի համար:
Անկասկած, միայն սեփական ազգային արժեքները բարձր գնահատող, իր արմատներին ամուր կառչած անձը կարող է լինել իր բնակության երկրի ակտիվ ու օրինապաշտ քաղաքացի, ինտեգրվել նրա սոցիալական, կրթա-մշակութային կյանքին, դառնալ կենդանի և ամուր կամուրջ ռուս-հայկական բարեկամության ամրացման և զորացման գործում:
Սիրելի΄ տիկին Գալոյան, կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ փառապանծ հոբելյանների առթիվ և մաղթում քաջառողջութուն, երկարակեցութուն և նորանոր հաջողություններ Ձեր դժվարին ու պատվաբեր գործում:

Поздравительное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян Седе Галоян по случаю 75-летия и 50-летия педагогической деятельности
Директору Московской школы №2042 им. Лазарянов Седе ГАЛОЯН
Дорогая госпожа Галоян,
От имени всего коллектива Министерства Диаспоры и своего лично горячо поздравляю Вас с юбилеями 75-летия со дня рождения и 50-летия педагогической деятельности.
Велики Ваши заслуги и вклад в сохранение в Диаспоре национальной идентичности, деле армянского воспитания и образования молодого поколения, углубления связей с Родиной, укрепления многовековой дружбы армянского и русского народов.
За годы своей полувековой неустанной работы Вы не жалели сил и энергии для сохранения и развития нашего родного языка в семье каждого армянина, живущего вдали от Родины, помогали, чтобы каждый армянин сохранял верность своим корням и национальному облику. Пройденный Вами путь служит примером и поучителен для молодого поколения, которому Вы с величайшим честолюбием передавали Ваш опыт и счастье быть армянином.
Осознавая важность сохранения в Диаспоре родного языка, мы шлем Вам теплые слова признательности за Вашу безграничную преданность патриотичному делу сохранения армянства.
Несомненно, только тот, кто высоко ценит собственные национальные ценности, крепко привязан к своим корням может быть активным и законопослушным гражданином страны проживания, интегрироваться в ее социальную, образовательно-культурную жизнь, стать живым и прочным мостом в деле укрепления и усиления русско-армянской дружбы.
Дорогая госпожа Галоян, еще раз поздравляю Вас со славными юбилеями и желаю крепкого здоровья, долгих лет жизни и новых успехов в Вашем трудном и почетном деле.