Ժնևում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան տեղադրելու առաջարկը մերժվել է
Շվեյցարիան մերժել է հայկական համայնքի` Ժնևում՝ ՄԱԿ-ի գրասենյակի պուրակում, Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան տեղադրելու առաջարկը:
Շվեյցարիայի արտաքին գործերի նախարարությունը որոշման մասին հայտնել է Ժնևի Քանթոն շրջանի ղեկավարությանը: Նախարարությունը շրջանային իշխանությանը տեղեկացրել է նաև, որ եթե հայկական մշակութային միությունն իր առաջարկի մեջ համառի, ապա կարող են հուշարձանը տեղադրել քաղաքի մեկ այլ վայրում, գրում է Ermenihaber-ը:
Ժնևի քաղաքապետարանը դեռ 2008-ին քաղաքի կենտրոնում ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձան կանգնեցնելու թույլտվություն էր տվել: Սակայն տարածքի հետ կապված որոշ խնդիրների պատճառով հուշարձանը չէր կանգնեցվել:
Այնուհետև 2013-ի նոյեմբերին թուրքական թուրքական Time turk-ը գրել էր, որ Ժնևի քաղաքապետարանը վճռական է Ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձան կառուցելու հարցում, և այն, ըստ քաղաքի ավագանու ղեկավարության հայտարարության, կարող է կանգնեցվել Արիանա այգում։
Հուշարձանին առնչվող հարցին Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպան Շառլ Ազնավուրը մամուլին տված հարցազրույցում նշել էր, որ հուշարձանը չպետք է դիտարկվի որպես «մի երկրի դատապարտում», ր այն խորհրդանշելու է ցեղասպանության ենթարկված բոլոր ժողովուրդներին։ Ժնևի քաղաքապետարանի՝ հուշարձանի նախագիծը վերահսկող պաշտոնյան` Սամի Քանաանը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հավաստել էր, որ հուշարձանի վրա «Ցեղասպանություն» բառը չի նշվելու։ Բայց միևնույն է, Թուրքիան շարունակում էր դժգոհել ժնրյան հուշարձանի նախագծից։ Շվեյցարիայի արտգործնախարարության խոսնակը թուրքական «Ջիհան» գործակալությանն ասել էր, որ իրենք ի զորու չեն դադարեցնել ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձանի կառուցումը։
Ըստ նախագծի`«Հիշողության լապտերներ» անվանմամբ հուշարձանախումբը պետք է բաղկացած լիներ 9 փողոցային լապտերից, որոնց լամպերի մասերը պետք է լինեին պողպատե և ունենային արցունքի տեսք: Հուշարձանի համար 400.000 շվեցարական ֆրանկ վճարելու էր շվեցարահայ համայնքը, իսկ մնացած 100.000` Ժնևի քաղաքապետարանը: Հուշարձանի հեղինակը Մելիք Օհանյանն է։
Ցեղասպանության ճանաչման և դրան առնչվող բոլոր հարցերում հայկական համայնքն ու կազմակերպությունները կարևորագույն շարժիչ ուժ են: Դաշնային մակարդակով ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի հաջողությունն արդյունք էր համայնքի բոլոր կազմակերպությունների միասնական գործունեության, համատեղ կազմակերպված տարբեր ակցիաների և միջոցառումների, որ միտված էին պատգամավորների հետ նպատակաուղղված աշխատանքներ կատարելուն` վերջիններիս դրական ձայները ապահովելու նպատակով:
Շվեյցարիայում ապրում է մոտ 4.500 հայ, որոնց մի մասը 1915-ի Եղեռնից փրկված և Շվեյցարիայում ապաստան գտած հայ որբերի սերունդներն են, մյուս մասը եկել է Թուրքիայից, Լիբանանից, Սիրիայից, Եգիպտոսից և վերահաստատվել այստեղ: Ակտիվ միջուկը կազմում է մոտ 1.500 հայ, որոնք կազմակերպում են արդեն ավանդական դարձած բազմաթիվ միջոցառումներ` պահպանելով հայկական ոգին համայնքի ներսում:
Համայնքի առանձին ներկայացուցիչներ ակտիվորեն հետևում և մասնակցում են Շվեյցարիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացներին: 2001-ի դեկտեմբերի 10-ին Ժնևի կառավարության կողմից ցեղասպանության ճանաչման հարցում իր ավանդն ուներ հայ համայնքը:

Proposal to place Armenian Genocide monument in Geneva has been rejected
Switzerland has rejected the Swiss-Armenian community’s proposal to place an Armenian Genocide monument at the square of the UN House in Geneva.
The Swiss Ministry of Foreign Affairs informed the Canton District of Geneva about its decision. The ministry also informed that if the Armenian cultural association is persistent, the monument can be placed in another city, reports Ermenihaber.
In 2008, the Municipality of Geneva had granted permission to place an Armenian Genocide monument in the city, but the monument wasn’t placed due to some problems with the territory.
Later, in November 2013, the Turkish Time turk reported that the Municipality of Geneva is determined to build a monument to the Armenian Genocide and that, according to the statement by the city’s conicl of elders, it can be placed in the Ariana Park.
In relation to the placement of the monument during a press conference, Armenia’s Ambassador to Switzerland Charles Aznavour said the monument shouldn’t be viewed as “a country’s condemnation” and that it will symbolize all the nations that have been subject to genocides. During a press conference, Geneva Municipality’s official in charge of the monument, Sammy Canaan, assured that the word “Genocide” wouldn’t be inscribed on the monument. However, Turkey was still discontent with the draft of the monument to be placed in Geneva. The Swiss MFA speaker told Turkey’s Jihan news agency that Switzerland’s can’t suspend the construction of the Armenian Genocide monument.
According to the plan, the series of monuments entitled “Lanterns of Remembrance” was supposed to be composed of 9 street lanterns, the parts of the lanterns of which were supposed to be made from steel and look like teardrops. The Swiss-Armenian community was going to pay 400,000 Swiss Francs, while Municipality of Geneva was going to pay the remaining 100,000 Francs. The creator of the monument is Melik Ohanyan.
Armenian communities and organizations are the important driving force for recognition of the Armenian Genocide and in regard to all issues. Recognition of the Armenian Genocide at the federal level was the fruit of the combined efforts of all the community organizations, the different events and actions that were aimed at ensuring the MPs’ votes.
There are nearly 4,500 Armenians living in Switzerland. Some are representatives of the generations of Armenian orphans having taken shelter in Switzerland following the Armenian Genocide of 1915, while others are Armenians who migrated from Turkey, Lebanon, Syria and Egypt and resettled in Switzerland. The core makes up nearly 1,500 Armenians who organized several traditional events to maintain the spirit of Armenians within the community.
Distinguished members of the community actively follow and participate in the processes for the Swiss parliament’s recognition of the Armenian Genocide. The Armenian community made a great contribution to the recognition of the Armenian Genocide by the Municipality of Geneva on December 10, 2001.