Հալեպի հայտնի «Բարոն» հյուրանոցն ու 1915-ի հուշերը. «Ակօս»-ի անդրադարձը
Բրիտանական Daily Mail թերթը նոյեմբերի 20-ին ռեպորտաժ էր պատրաստել Հալեպում հայի պատկանող «Բարոն» պատմական հյուրանոցի մասին, որի սենյակներն այժմ փոշու մեջ են թաղվել։ «Ակօս»-ը ներկայացրել է հյուրանոցի պատմությունից որոշ դրվագներ՝ կապված 1915թ.-ին Հայոց ցեղասպանության ու հյուրանոցում մնացած այդ հիշողությունների հետ: Այս մասին գրում է tert.am-ը:
Այժմ հարյուրամյա հյուրանոցը մի քանի օրով պատերազմի հետևանքով անօթևան մնացած անձանց ապաստան տալուց բացի այլ հաճախորդ չի ունենում։ Իսկ ժամանակին այն հայտնի մարդկանց է հյուրընկալել՝ նախագահներ, առաջնորդներ, թագավորներ:
Կարևոր անուններից բացի «Բարոն» հյուրանոցն ընդունել է նաև 1915թ.-ի Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հարյուրավոր մարդկանց:
Հալեպի առաջատար այս հյուրանոցի այդ ժամանակվա սեփականատերերը՝ Արմենակ և Օնիկ Մազմումյան եղբայրները, հյուրանոցն օգտագործում էին ցեղասպանությունից փրկվածներին պահելու և Օսմանյան կայսրության տարածքից դուրս հանելու նպատակով:
Քաղաքի այլ հայտնի հայերի հետ նրանք էլ հյուրանոցը վերածել էին ընդհատակում գործող մի խմբավորման հավաքակայանի, որտեղ հայերին փրկելու ճանապարհներ էին որոնում:
Հայ բարեգործական ընդահնուր միության Հալեպի շրջանային վարչությունում պաշտոն զբաղեցնող Արմենակ Մազլումյանը 1915թ.-ի հուլիսին Դեր Զոր հասած հայերին օգնել էր փորձում: Այդ օգնությունը համակարգելու համար Հալեպում ստեղծված փախստականների կոմիտեում էլ ակտիվ դերակատարություն է ունենում:
Հյուրանոցում նա հանդիպել է պետական պաշտոնյաների և կաշառելով նրանց՝ հայերին դուրս է հանել Օսմանյան կայսրության տարածքից: Ասում են՝ յուրաքանչյուր հայի համար 10 ոսկի է վճարել:
Սակայն երբ դեպի Դեր Զոր քայլող հայերի քարավանի ընթացքն արագացնելու համար Հալեպում նշանակվել է Մուսթաֆա Աբդուլհալիքը՝ Թալեաթ փաշայից ստացած թույլտվությամբ Մազլումյանների ընտանիքը ևս բռնել է աքսորի ճանապարհն ու մեկնել Լիբանան:
Անտոնյանն ու Զոհրապը
Այդ ժամանակաշրջանում հյուրանոցի կարևոր հյուրերից մեկն էլ եղել է գրող Արամ Անտոնյանը: Ավելի ուշ նա Հայոց ցեղասպանության մասին վկայություններ է հավաքել հյուրանոցում:
«Բարոնի» այլ կարևոր հյուրերի թվում եղել են նաև Գրիգոր Զոհրապն ու Վազգեն Սերենգյուլյանը:
Մազլումյան ընտանիքի համար բեռ չլինելու համար նրանք այլ հյուրանոցում են մնացել, սակայն հաճախ են այցելել հյուրանոց ու այնտեղ ժամանակ անցկացրել:
Արմենակ Մազլումյանի գլխավորությամբ շատերն են նրանց համոզել փախչել, սակայն նրանք մտածել են, թե իրենց հետ ոչինչ չի պատահի ու վերադարձել են Դիարբեքիր:
Անտոնյանն ասում է, որ Զոհրապին ու Սերենգյուլյանին Դիարբեքիր մեկնելուց հետ պահելու համար Մազլումյանն անգամ նրանց մեծ քանակությամբ ոսկի է առաջարկել, սակայն դա էլ չի օգնել:
«Արդեն ամեն ինչ հետևում է մնացել: Եթե անկեղծ լինենք, այս հյուրանոցն այլևս նախկինը չի լինելու»,-այս խոսքերը Հալեպում 1911թ.-ին բացված «Բարոն» հյուրանոցի սեփականատեր Մազլումյան ընտանիքի վերջին անդամին՝ Արմեն Մազլումյանին են պատկանում…:

Agos Weekly on the famous Baron Hotel of Aleppo and memories of 1915-
On November 20, The Daily Mail prepared a report on the historic Baron Hotel belonging to an Armenian of Aleppo. There is dust in every room of the hotel. Agos has presented some parts of the story about the hotel connected to the Armenian Genocide of 1915 and other memories of the hotel, reports tert.am.
The century-old hotel doesn’t receive any clients besides people who have been left homeless as a result of the war and need a place to stay for a couple of days. There was a time when the hotel hosted famous people such as kings, leaders and presidents.
Besides famous people, Baron Hotel has also hosted hundreds of survivors of the Armenian Genocide of 1915.
Then owners of this top hotel in Aleppo, Brothers Armenak and Onik Mazmumyan, would use the hotel to provide shelter to survivors of the Armenian Genocide and to remove people from the territories of the Ottoman Empire.
Along with other famous Armenians of the city, they had also turned the hotel into an underground hideout where they would seek ways to save the Armenians.
In July 1915, Armenak Mazlumyan, who was a member of the Aleppo Regional Committee of the Armenian General Benevolent Union, tried to help the Armenians who had reached Deir ez-Zor. To coordinate efforts, he played a huge role within the committee for refugees in Aleppo.
At the hotel, he met state officials, bribed them and removed Armenians from the territory of the Ottoman Empire. They say he paid 10 gold coins for every Armenian.
However, when Mustafa Abdulhalik was appointed in Aleppo to make the caravan of Armenians walking toward Deir ez-Zor move faster, by permission of Taleat Pasha, the Mazlumyans were also exiled and left for Lebanon.
Antonyan and Zohrab
In that period, writer Aram Antonyan was one of the important guests at the hotel. Later, he gathered evidence of the Armenian Genocide at the hotel.
Among other important guests at the hotel were Grigor Zohrab and Vazgen Serengyulyan.
In order not to become a burden for the Mazlumyans, they stayed at another hotel, but they often visited Baron Hotel and spent some time there.
Armenak Mazlumyan and many others would convince them to escape, but they thought nothing would happen to them and returned to Diyarbekir.
Antonyan says Mazlumyan had even offered a large amount of gold to Zohrab and Serengyulyan before they left for Diyarbekir, but even that didn’t help.
“It’s all in the past. Frankly, this hotel will no longer be what it used to be,” these are the words of Armen Mazlumyan, the last member of the Mazlumyans, who owned the Baron Hotel opened in Aleppo in 1911…