Բոլիվիայի խորհրդարանի երկու պալատները Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագիծ են ընդունել
Բուենոս Այրեսի Հայ Առաքելական Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ մայր տաճարում նոյեմբերի 30-ին` կիրակնօրյա պատարագից հետո, տեղի է ունեցել Բոլիվիայի Սենատի և Պատգամավորների պալատի կողմից` Օսմանյան կայսրության իրականացրած 1915թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ փաստաթղթերը Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Վահագն Մելիքյանին և Արգենտինայի Հայոց թեմի առաջնորդ, Գերաշնորհ Տեր Գիսակ Արքեպիսկոպոս Մուրադյանին հանձնելու արարողությունը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Միջոցառմանը, որպես հատուկ հյուրեր, հրավիրված էին Բոլիվիայի Սենատի նախագահի տեղակալ, Սենատի գործող նախագահ Սոնյա Գուարդիա Մելգարը և Պատգամավորների պալատի պատգամավոր Ֆարիդես Վալա Սուարես դե Սուարեսը:
Իր ելույթում Տիկին Սոնյա Մելգարը, անդրադառնալով Բոլիվիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, նշել է, որ Բոլիվիայի ժողովուրդն ու իշխանությունները ոչ միայն իրենց համերաշխությունն ու զորակցությունն են հայտնում հայ ժողովրդին` հանուն արդարության պայքարի գործում, այլ նաև դատապարտում են 1915թ. Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտողականության ցանկացած դրսևորում:
Նա ընդգծել է նաև, որ միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման միջոցով հնարավոր կլինի ազգերի և պետությունների կյանքում կանխարգելել նման ոճիրների կրկնությունը:
Իր ելույթում դեսպան Մելիքյանը Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների անունից խորին երախտագիտություն է հայտնել Բոլիվիայի ժողովրդին և իշխանություններին՝ այս կարևոր և պատմական իրադարձության կապակցությամբ: Ըստ դեսպանի՝ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի նախաշեմին Բոլիվիայի կողմից այս ճանաչումը նոր էջ է բացում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացում և ևս մեկ անգամ ապացուցում, որ ժխտողականության և մերժողականության քաղաքականությունը ի զորու չէ պայքարելու արդարության և ճշմարտության հաստատման դեմ:
Բոլիվիայի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից ընդունված փաստաթղթերում, մասնավորապես հայտարարվում է. «1915 թվականի ապրիլի 24-ի գիշերը Օսմանյան կայսրության իշխանությունները, «Միություն և առաջադիմություն» կուսակցության առաջնորդները, երիտթուրքերը սկսեցին հայ մտավորականների, քաղաքական գործիչների, գիտնականների, գրողների, արվեստի գործիչների,
հոգևորականների, բժիշկների, հասարակական գործիչների և մասնագետների ձերբակալությունները, ծրագրված աքսորները, իսկ այնուհետև` պատմական Արևմտյան Հայաստանի և Անատոլիայի տարածքներում հայազգի քաղաքացիական բնակչության զանգվածային ջարդերը»:
Խորհրդարանի երկու պալատները «հաստատում են իրենց հավատարմությունը մարդու իրավունքներին, ճշմարտության և արդարության արժեքներին, արտահայտում են իրենց զորակցությունը և դատապարտում Հայոց ցեղասպանության և հայ ժողովրդի դեմ իրականացված մարդկային ծանր հանցագործության ժխտողականության քաղաքականությունը»:

Две палаты Парламента Боливии приняли законопроект о признании Геноцида армян
30 ноября после воскресной службы в армянской церкви Сурб Григор Лусаворич состоялась церемония вручения документов о признании Сенатом и Палатой депутатов Парламента Боливии Геноцида армян 1915 года в Османской империи послу Армении в Аргентине Ваагну Меликяну и предводителю епархии Армянской Апостольской Церкви в Аргентине, архиепископу Гисаку Мурадяну. Об этом сообщает пресс-служба М�?Д Армении.
В качестве особых гостей на церемонию были приглашены действующий председатель Сената Боливии Соня Гуардия Мелгар и депутат Палаты депутатов Фарида Вала Суарес де Суарес.
В своем выступлении госпожа Соня Мелгар, коснувшись признания Парламентом Боливии Геноцида армян, отметила, что народ и власти Боливии не только выражают свою солидарность и поддержку армянскому народу в борьбе за справедливость, но и осуждают любое проявление отрицания факта Геноцида армян 1915г. в Османской империи.
Она также подчеркнула, что только путем признания и осуждения Геноцида армян можно предотвратить повторение подобных преступлений в будущем.
В своем выступлении посол Меликян от имени властей Армении выразил признательность народу и властям Боливии в связи с этим важным историческим событием.
По словам посла, признание Боливией Геноцида армян в преддверии его 100-й годовщины открывает новую страницу в деле международного признания и осуждения Геноцида армян и в очередной раз доказывает, что политика отрицания не в силах противостоять стремлению установить справедливость и истину.
В документе, принятом обеими палатами Парламента Боливии, в частности, говорится: «Ночью 24 апреля 1915 года власти Османской империи, лидеры партии «Единение и прогресс», младотурки начали проводить аресты представителей армянской интеллигенции, политических и общественных деятелей, духовенства, искусства, ученых, писателей, врачей, заранее спланированную депортацию, после которой последовали массовые погромы армянского гражданского населения Западной Армении и Анатолии.
Обе палаты парламента «подтверждают свою приверженность правам человека, правде и принципам справедливости, выражают свою поддержку и осуждают политику отрицания Геноцида армян – этого тяжкого преступления против армянского народа».