Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Չինաստանի նորանշանակ դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիեն Ըրլոնգը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու ընթացքում նա կներդնի բոլոր ջանքերը՝ առավել ամրապնդելու և զարգացնելու հայ-չինական հարաբերություններն ու երկու ժողովուրդների բարեկամական կապերը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի և Չինաստանի միջև հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են՝ տարեցտարի ընդգրկելով համագործակցության նոր ոլորտներ: Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ, միջպետական կապերի ամրապնդմանը մեծապես նպաստում են ակտիվ փոխայցելությունները, երկկողմ հանդիպումներն ու քննարկումները:
Դեսպան Թիեն Ըրլոնգը վստահեցրել է, որ կանի ամեն հնարավորը՝ հաջողությամբ իրականացնելու դեսպանի պատասխանատու առաքելությունը մի երկրում, որն ունի դարավոր պատմություն և մշակույթ, աշխատասեր ու տաղանդավոր ժողովուրդ: Նա ընդգծել է, որ Չինաստանում անկեղծ հարգանք են տածում Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ ու հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ և հեռանկար են տեսնում: Դեսպան Ըրլոնգի համոզմամբ, Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալուց հետո տնտեսական ոլորտում, այդ թվում՝ Չինաստանի հետ համագործակցության ընդլայնման նոր հնարավորություններ են բացվում:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է քաղաքական ակտիվ երկխոսությանը զուգահեռ, առևտրատնտեսական, մշակութային, կրթության, գիտության և մի շարք այլ բնագավառներում փոխգործակցության խորացումը: Զրուցակիցները գոհունակությամբ են խոսել Հայաստանում չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի հիմնման նախագծի մասին և կարևորել այն:
Նախագահը հաջողություններ է մաղթել դեսպան Թիեն Ըրլոնգին՝ ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների ու ժողովուրդների

Президенту вручил верительные грамоты новоназначенный посол Китая в Армении
Президенту Сержу Саргсяну сегодня вручил свои верительные грамоты новоназначенный Чрезвычайный и полномочный посол Китайской Народной Республики в Республике Армения Тиен Эрлонг.
Президент поздравил посла с назначением и выразил надежду, что в ходе осуществления дипломатической миссии в нашей стране он приложит все усилия для укрепления и развития армяно-китайских отношений и дружественных связей двух народов.
Серж Саргсян подчеркнул, что с момента установления дипломатических отношений между Арменией и Китаем отношения динамично развиваются, из года в год охватывая новые сферы сотрудничества. По убеждению Президента Республики, укреплению межгосударственных связей в значительной степени способствуют активные взаимные визиты, двусторонние встречи и обсуждения.
Посол Тиен Эрлонг заверил, что сделает все возможное для успешного осуществления ответственной миссии посла в стране, которая имеет вековую историю и культуру, трудолюбивый и талантливый народ. Он подчеркнул, что в Китае испытывают искреннее уважение к Армении и армянскому народу и видят большой потенциал и перспективы развития армяно-китайских отношений. По убеждению посла Эрлонга, после присоединения Армении к Евразийскому экономическому союзу откроются новые возможности расширения сотрудничества в экономической сфере, в том числе с Китаем.
Во время встречи стороны указали на важность, параллельно с активным политическим диалогом, углубления сотрудничества в торгово-экономической, культурной, образовательной, научной и ряде других сфер. Собеседники с удовлетворением говорили о проекте основания в Армении школы с углубленным изучением китайского языка и указали на его важность.