Թուրք ճարտարապետները կոչ են անում Հռոմի պապին բոյկոտել միջոցառումը «Էրդողանի պալատում»
Թուրքիայի ճարտարապետների միությունը նամակ է հղել Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին՝ կոչ անելով չմասնակցել միջոցառմանը Ակ Սարայ (Սպիտակ պալատ) նախագահական պալատում: Այս մասին հայտնում է PanARMENIAN.Net-ը:
Ըստ Turkish Weekly-ի, ճարտարպետները Հռոմի պապին նամակ են հղել՝ թվարկելով բնապահպանական խախտումները, որ թույլ են տրվել պալատի կառուցման ժամանակ: Ճարտարապետները խնդրել են Հռոմի պապին «չօրինականացնել պալատը, որը կառուցվել է միջազգային նորմերի խախտմամբ՝ մասնակցելով այնտեղ կայանալիք արարողությանը»:
Միության ղեկավարներից մեկը՝ Թոզկան Կարակուլի Չանդանը հայտարարել է, որ կազմակերպիչները նման նամակներ են հղելու պալատում կայանալիք արարողության բոլոր ապագա հյուրերին, թույլ չտալու համար, որ միջոցառումն այնտեղ անցնի:
Պալատը կառուցվել է Աթաթուրքի անվան այսպես կոչված անտառտնտեսության գոտում, որտեղ ծառահատումներն ու շինարարությունն արգելված են: Սակայն 2012-ի գոտու տարածքը միտումնավոր փոքրացրին ապագա նախագահական պալատը կառուցելու համար, որը ժողովուրդը «Էրդողանի պալատ» է անվանում: Հսկայական համալիրն իր չափերով գերազանցում է Կրեմլի, Բուքինգեմյան պալատի կամ Սպիտակ տան տարածքները: Կառուցապատման նպատակով հարյուրավոր ծառեր են հատվել:
Առանձին սկանդալի առիթ հանդիսացավ պալատի արժեքը: Կառուցման համար ծախսվեց մոտ 600 մլն դոլար: Աղքատության շեմից ցածր է ապրում Թուրքիայի բնակչության 20 տոկոսը:
Հռոմի պապի այցը Թուրքիա նախատեսված է նոյեմբերի 28-ին: Ակնկալվում է, որ այցի ընթացքում նա կանդրադառնա բռնությանը Մերձավոր Արևելքում և քրիստոնյաների սպանություններին Սիրիայում և Իրաքում: Ֆրանցիսկոսին Թուրքիա է հրավիրել Կոստանդնուպոլսի պատրիարքը, որն ամռանն էր այցելել Վատիկան՝ ներկա գտնվելով Իսրայելի և Պաղեստինի առաջնորդների հետ Ֆրանցիսկոսի համատեղ աղոթքին:

Турецкие архитекторы призывают папу Франциска бойкотировать мероприятие в «дворце Эрдогана»
Союз архитекторов Турции направил письмо папе Франциску, призывая его не принимать участие в мероприятии в президентском дворце Ак Сарай (белый дворец).
По сообщению Turkish Weekly, архитекторы направили папе Римскому письмо, в котором перечислялись нарушения в отношении экологии, допущенные во время строительства дворца. Архитекторы попросили Папу Римского «не легитимизировать дворец, построенный с нарушением международных норм, принимая участие в церемонии в нем».
Один из руководителей союза Тезкан Каракуш Чандан заявил, что организация будет рассылать подобные письма всем будущим гостям церемоний в дворце, чтобы не допустить проведения мероприятий.
Дворец построен в зоне т.н. лесного хозяйства имени Ататюрка, где вырубка и возведение строений запрещены. Однако в 2012 году зону специально уменьшили под постройку будущего президентского дворца, окрещенного в народе «дворцом Эрдогана». Огромный комплекс занимает территорию, большую, чем Кремль, Букингемский дворец или Белый дом, под постройку были вырублены сотни деревьев.
Поводом для отдельного скандала стала стоимость дворца. На постройку было потрачено более 600 миллионов долларов. За чертой бедности в Турции живет 20% населения.
Визит папы Франциска в Турцию намечен на 28 ноября. Ожидается, что в ходе визита в Турцию понтифик затронет тему насилия на Ближнем Востоке и убийств христиан в Сирии и �?раке. Франциск был приглашен в Турцию патриархом Константинопольским Варфоломеем, который посетил Ватикан летом, чтобы присутствовать на совместной молитве Франциска с лидерами �?зраиля и Палестины.