Աշխարհի ամենատարօրինակ լեզուները. Հայերենն առաջին տասնյակում է
Եվրոպական 33 լեզու լրջորեն վտանգված է, որից 13-ն անհետացման եզրին է, գրում է PanARMENIAN.Net-ը բրիտանական The Independent-ի վրա հղումով: Պարբերականն օգտվել է միջազգային տեղեկատվական զբոսաշրջային Gouero պորտալի տվյալներից, որը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի տեղեկատվության հիման վրա բերում է այն եվրոպական լեզուների ցանկը, որոնք որակված են որպես «անհետացող» կամ «վտանգված»: Առաջինների թվին են դասվում այն լեզուները, որով խոսում են ավագ սերնդի առանձին ներկայացուցիչներ, այն դեպքում, երբ նրանց երեխաներն արդեն չեն հասկանում նրանց: Երկրորդ խմբին են դասվում այն լեզուները, որով խոսում են ավելի երիտասարդ մարդիկ, բայց միայն հազվադեպ:
Ամենածանր վիճակում է գերմաներենի անհետացման եզրին գտնվող գոթշեյի բարբարռը, որով խոսում է Սլովենիայի Կոչեվիե քաղաքում ապրող գոթշեյցի գերմանացիների քիչ ուսումնասիրված փոքրաթիվ խումբը: Հայտնի չէ այդ լեզվի կրողների թիվը:
Այսօր ընդամենը 6 մարդ է խոսում քարաիմյան լեզվի գալիչյան բարբառով, որը ժամանակին տարածված էր Ուկրաինայի արևմուտքում:
Մնացել է վոդերենի ընդամենը 20 կրող, որով խոսում է ՌԴ Լենինգրադի մարզի Կինգիսեպի շրջանում բնակվող վոդ ազգությունը:
Լրջորեն վտանգված է նաև քիլդական սաամի լեզուն, որը տարածված է Կոլի թերակղզու կենտրոնական մասում, որով, ըստ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի տվյալների, խոսում է 787 մարդ:
Երկու ցուցակներում ընդգրկված է ֆրանսաբնակ 8 ազգության լեզու, բրիտանական՝ 4, շվեդական՝ 3, ինչպես նաև Խորվաթիայում, Բուլղարիայում, Իտալիայում, Հունաստանում, Գերմանիայում, Ֆինլանդիայում, Նորվեգիայում ու Լատվիայում ապրող էթնոսների լեզուներ:
2013 թ. ամերիկյան լեզվաբանական պրոցեսինգային Idibon ընկերությունը փորձել է պարզել, թե որ լեզուներն են «տարօրինակ»: Ընկերությունն օգտվել է Աշխարհի լեզուների կառուցվածքային ատլասիc (WALS): Ատլասի վարկանշում է 2676 լեզու ըստ լեզվի ձևաբանական հատկանիշների: Հաշվի են առնված բառերի դասավորությունը, հնչյունների տեսակները, ժխտման կառուցման առանձնահատկությունները և շատ այլ գործոններ՝ ընդհանուր առմամբ 192 ցուցանիշ:
Idibon-ի հետազոտողները փորձել են պարզել, թե որ լեզուներն են աչքի ընկնում անսովոր հատկությունների առավելագույն քանակով, այսինքն ի հայտ բերել այն յուրահատկությունները, որոնք հատուկ են միայն սակավաթիվ լեզուների: Օրինակ, բառերի դասավորության ենթակա-ստորոգյալ-խնդիր կառուցվածքն առկա է լեզուների 35,5 տոկոսում: Միևնույն ժամանակ լեզուների միայն 8,7 տոկոսին է հատուկ նախադասությունը բայից սկսելը: Օրինակ, դա հատուկ է վալլական, հավայան և մայանգ լեզուներին: Ուստի նախադաս բայով նախադասությունները լեզվաբանական տեսակետից անսովոր կթվան:
Սկզբից հետազոտողները 165 առանձնահատկություն էին առանձնացրել, որոնվ գնահատվում էր լեզվի «տարօրինակ» լինելը: Սակայն բարդ մեթոդաբանության պատճառով, հետազոտողները ստիպված եղան սահմանափակվել 21 առանձնահատկությամբ:
Լեզվի տարօրինակության վարկանիշը միջին ցուցանիշ է ըստ 21 եզակի կառուցվածքային առանձնահատկությունների:
Աշխարհի մյուս լեզուներից առավելապես տարբերվող լեզուն մեքսիկական միշտեկ լեզվի Չալկատոնգոյի բարբառն է, որով ընդամենը վեց հազար մարդ է խոսում Մեքսիկայի հարավի Իախակա գավառում: Այս լեզուն տարօրինակ է համարվել, քանի որ պատմողական և հարցական նախադասություններն այստեղ ոչնչով, նույնիսկ հնչերանգով չեն տարբերվում:
Երկրորդը ցուցակում նենեցների լեզուն է, որին տիրապետում է ՌԴ 22 000 բնակիչ Սիբիրի տարածքում: Երրորդը չոկտաու լեզուն է, որով խոսում է ԱՄՆ Օկլահոմա, Միսիսիպի, Լուիզիանա և Թենեսի նահագներում բնակվող մոտ 10 հազար հնդկացի:
Հետազոտողներն ամենատարօրինակ լեզուների թվին են դասել նաև գերմաներենը, հայերենը, հոլանդերենը, նորվեգերենը, չեխերենը, իսպաներենն ու մանդարինը: Անգլերենը ցուցակում 33-ն է:
Տարօրինակություններից գրեթե զերծ է համարվել հինդին, որը ցուցակի 239 հորիզոնականում է՝ այն տարածված է Հնդկաստանի առավելապես հյուսիսային և կենտրոնական շրջաններում և մայրենի է համարվում շուրջ 500 մլն մարդու համար և երկրորդ լեզուն է ևս 120-220 միլիոնի համար:
Ամենաանսովոր լեզվական առանձնահատկությունները
• Պապուա-Նոր Գվինեայի բնակչությունը խոսում է 500 տարբեր լեզուներով, ինչը կազմում է աշխարհում տարածված լեզուների մոտ 10 տոկոսը: Նման բազմազանությունը բացատրվում է նրանով, որ մարդիկ այստեղ ապրում են լեռներով իրարից անջատված հովիտներում, ուստի հազվադեպ են հանդիպում:
• Աշխարհի ամենադժվար լեզվի՝ տաբասարաներենի կրողներն ապրում են Դաղստանում: Այլ բարդություններից զատ այդ լեզուն 48 հոլով ունի:
• Խաղաղ օվկիանոսի կղզիներում կան ազգություններ, որոնք կարող են ասել միայն «իմ եղբայրը« կամ «քո հայրը»: Նրանք չեն կարող ուղղակի ասել եղբայր կամ հայր:
• Չուկչաների, նենեցների լեզվում չկա «ձյուն» բառը, փոխարենը կան բազում բառեր ձյան առանձին տեսակների համար:
• Եթե չինացին 5 անգամ արտասանի նույն «մա» վանկը, բայց տարբեր հնչերանգներով, կստացվի հետևյալ արտահայտությունը՝ օգնեք ձիուն, կատաղած շուն է վազում:
• Հյուսիսային նիվխե ժողովրդի լեզվում երկար առարկաների համար գոյություն ունի մեկ թվական, կարճերի համար՝ մեկ ուրիշը, իսկ կլորների համար՝ երրորդը:
• Նոր Գվինեայի արշիպելագներից մեկի բնակիչներն անվանում չունեն սև գույնի համար: Փոխարենը բազում բառեր ունեն տարբեր երանգների համար: Օրինակ, «ագռավի պես», «այսինչ ծառի սև ածխի նման»:
• Ժամանակակից ուելսերենում այդպես էլ բառ չհայտնվեց շագանակագույնի համար:
• Կուպերի գովերգած հյուսիսամերիկացի դելավերների լեզվում կա «նադխոլինեեն» հրամայական բայը, որը նշանակում է «փնտրեք մեր նավը»:
• Ավստրալացի բնիկների լեզվով չի կարելի ասել՝ բլրի վրա ծառ է, ծառի՝ վրա թռչուն: Ավստրալացին անպայման կնշի ծառատեսակն ու թռչնի տեսակը. բլրին էվկալիպտ է, տակը՝ էմու:
Եվ վերջում. ամենաանսովոր լեզուներից է սուլոցի լեզուն: Քսենոլինգվիստները նույնիսկ փորձել են դասել այն այլմոլորակային լեզուներին: Հոմերյան սուլոցը լեզու է, որը մինչ օրս օգտագործվում է Կանարյան կղզիներում: Այն համարվում է կղզու այցեքարտերից մեկը, այն ընդգրկված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական ժառանգության ցանկում: Լեզուն շատ տարածված էր նախորդ դարի կեսերին, սակայն լավ ճանապարհներն ու հեռախոսները, հատկապես բջջային, անկման պատճառ դարձան: Այժմ լեզուն վերածնվում է և պարտադիր առարկա է տարրական դասարաններում:

Самые странные языки мира: Американские ученые включили армянский в первую десятку
Тридцати трем европейским языкам угрожает серьезная опасность, в том числе 13 из них вот-вот исчезнут, пишет Р�?А Новости со ссылкой на британскую The Independent. �?здание воспользовалось данными, приведенными международным информационным туристическим порталом Gouero, который на основе информации ЮНЕСКО привел список европейских языков, квалифицированных как “исчезающие” и “находящиеся в опасности”. К первым относятся языки, на которых говорят лишь отдельные представители самого старшего поколения, в то время как их дети уже не понимают их. Ко вторым — языки, на которых говорят люди помоложе, но лишь изредка и нечасто.
В самом тяжелом положении из списка языков, находящихся под угрозой исчезновения, — готшейский диалект немецкого языка, на котором говорит малоизученная этническая группа готшейских немцев, проживающих в городе Кочевье в Словении. Число сохранившихся носителей этого языка не известно.
Всего 6 человек говорят сегодня на галичском диалекте караимского языка, некогда распространенном на западе Украины.
Осталось только 20 носителей водского языка, на котором разговаривала малочисленная народность водь, проживающая в Кингисеппском районе Ленинградской области России.
Под серьезной угрозой находится и кильдинский саамский язык, распространенный в центральной части Кольского полуострова. На нем разговаривают, по данным ЮНЕСКО, 787 человек.
Всего в обоих списках значатся 8 языков народностей, живущих во Франции, 4 — в Великобритании, 3 — в Швеции, а также языки этносов в Хорватии, Болгарии, �?талии, Греции, Германии, Финляндии, Норвегии и Латвии.
В 2013 году американская языковая процессинговая компания Idibon пыталась установить, какие языки являются “странными”. Она использовала ресурс под названием Всемирный атлас языковых структур (WALS).
Всемирный атлас языковых структур индексирует 2676 разных языков с точки зрения различных возможностей языка. Эти функции включают в себя порядок слов, типы звуков, способы построения отрицания, и много других вещей – 192 различных функций языка в целом.
�?сследователи из Idibon попытались выяснить, какие языки используют наибольшее количество необычных особенностей, то есть те черты, которые есть лишь у немногих языков. Например, порядок слов субъект-глагол-объект присутствует в 35,5% языков, которые кодируются по порядку слов в Атласе языковых структур. В то же время только в 8,7% языков предложения начинаются с глагола. Например, в валлийском, гавайском и языке майанг. Поэтому предложения, начинающиеся с глагола с лингвистической точки зрения будут необычными.
По началу, исследователи выделили 165 особенностей, по которым они оценивали “странность” языков. Но из-за сложных методологических причин, исследователям пришлось ограничиться 21 особенностью.
�?ндекс странности языка – это средний показатель по 21 уникальной конструктивной особенности.
Язык, который наиболее отличается от большинства всех других языков в мире, это мексиканский диалект “чалькатонго-миштек” (иное название – “ататлачука-сан-мигель”), на котором разговаривают всего около шести тысяч человек, населяющих регион Оахака в южной части Мексики. Свою странность “чалькатонго-миштек” заслужил в первую очередь тем, что утвердительное и вопросительное предложения в нем ничем – даже интонацией – не отличаются друг от друга.
Вторым в списке оказался ненецкий, которым владеют около 22 000 жителей обширной российской территории от Кольского полуострова до Енисея.
Третьим по странности языком назван чоктавский – на нем говорят примерно десять тысяч индейцев, живущих в американских штатах Оклахома, Миссисипи, Луизиана и Теннеси.
Также в первой десятке списка самых странных языков планеты значатся кумеяай, ещё известный как диегеньо – на нем говорят коренные жители Калифорнии, эфиопский оромо, кутенай – мёртвый язык индейцев канадской провинции Британская Колумбия, танзанийский иракв, киконго, на котором говорят около полумиллиона человек в Центральной Африке, армянский.
К самым странным языкам исследование отнесло также немецкий, голландский, норвежский, чешский, испанский и мандарин. Английский занимает 33 место в списке.
Наконец, наименее странным языком мира лингвисты посчитали хинди, занявший 239 место списка Ibidon – распространенный преимущественно в северных и центральных регионах �?ндии, он является родным для пятисот миллионов человек и вторым языком еще для 120−220 миллионов.
Самые необычные языковые особенности
Население Папуа – Новой Гвинеи говорит на 500 разных языках, что составляет около 10% от общего числа языков в мире. Объясняется такое разнообразие тем, что люди здесь живут в долинах, отгороженных горами одна от другой, и поэтому редко встречаются.
• Носители самого трудного на свете языка – табасаранского, живут в Дагестане. Помимо других трудностей в этом языке 48 падежей!
• На островах Тихого океана есть народности, знающие только слова «мой брат» или «твой отец». Они не могут сказать просто «брат» или просто «отец».
• В языках лопарей-саами, чукчей и ненцев нет слова «снег». Зато есть много слов для отдельных видов снега, напоминающих наши русские «наст», «крупа» и «поземка».
• Если китаец произнесет пять раз один и тот же слог «ма», но с разной интонацией, получится фраза «Помогите лошади, бежит бешеная собака!»
• В языке северного народа нивха для длинных предметов существуют одни числительные, для коротких – другие, а для круглых – третьи.
• Обитатели одного архипелага возле Новой Гвинеи не знают названия для черного цвета. Зато у них есть множество слов для различных его оттенков. Например, «такой, как ворона» или «такой, как обугленный орех такого-то дерева».
• В современном уэльском языке так и не появилось слова для обозначения коричневого цвета.
• В языке североамериканских делаваров, воспетых Купером, Эмаром и другими, есть повелительный глагол «надхолинеен», который означает «ищите для нас пирогу». Чтобы сказать: «ищите пирогу для них или для вас», придется использовать другой глагол.
• На языке австралийскийх аборигенов нельзя сказать: «На холме стоит дерево, а на нем сидит птица». Австралиец обязательно назовет породу и растения и животного: «Стоит эвкалипт, а под ним – эму». А вопрос, сколько разных птиц, скажем, сидит на ветке приведет австралийца в замешательство: как можно прибавить к эму какаду? Ведь нельзя же прибавлять к собакам камни!
�? напоследок: одним из самых необычных языков на планете является язык свиста. Ксенолингвисты даже пытались отнести его к инопланетным языкам. Сильбо-гомеро, или гомерский свист, – язык, который до сих пор используется на Канарах. Его считают одной из достопримечательностей острова, он входит в список нематериального наследия человечества ЮНЕСКО. Язык был очень популярен в середине двадцатого века, но хорошие дороги и появление телефонов – особенно мобильных – привело к его упадку. В настоящее время язык возрождается, он является обязательным предметом в начальных школах. В языке сильбо-гомеро стабильно выделяются 4 гласных и 8 согласных звуков. Добавление нисходящего тона расширяет число согласных до 10.