Նոր զարգացում` Հրանտ Դինքի սպանության դատական գործում
Ստամբուլի «Ակոս» թերթի խմբագրապետ Հրանտ Դինքի սպանության գործով անցնող պետական պաշտոնյաներին ուղղված հետաքննության մեջ նոր զարգացում է տեղի ունեցել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական «Թարաֆ» թերթը, այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը թույլատրեց Դինքի սպանության գործով անցնող` այն ժամանակ Ստամբուլի ոստիկանապետ Ջելալեթթին Ջեռահի, Ալի Ֆուաթ Յըլմազերի հետ այլ պաշտոնյաների հարցաքննությունը, գործը քննող Ստամբուլի դատարանը որոշել է միացնել Տրապիզոնում եւս անցկացվող պետպաշտոնյաների հարցաքննությունները: Այսինքն, գործով անցնող բոլոր պետպաշտոնյաները, այդ թվում նաեւ Տրապիզոնի հետախուզության վարչության նախկին պետ Ռամազան Աքյուրեքը, այն ժամանակ Տրապիզոնի ոստիկանապետ Ռեշաթ Ալթայը, ոստիկանության հետախուզական վարչության ղեկավարներից Էնգին Դինչը, Ֆարուք Սարըն, Էրջան Դեմիրը, Օզքան Մումջուն, Մուհիթթին Զենիթը, Մեհմեթ Այհանը այսուհետեւ հարցաքննվելու են միեւնույն` Ստամբուլի հանրապետական դատախազությունում:
Դրանք այն պաշտոնյաներն են, որոնք կասկածվում են Դինքի սպանության մասին նախապես տեղեկացված լինելու, սակայն, պաշտոնեական պարտականությունները կատարելու գործում թերանալու մեջ:
Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թ. հունվարի 19-ին «Ակոս» թերթի խմբագրատան առաջ: 2012 թ. հունվարի 17-ին Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների 13-րդ դատարանը սպանությունը ծրագրելու եւ ուղղորդելու մեջ մեղավոր ճանաչված Յասին Հայալին դատապարտել է ցմահ ազատազրկման, սպանությունն իրագործած Օգյուն Սամասթին` հանցագործության պահին անչափահաս լինելու հիմնավորմամբ` 22,5 տարվա ազատազրկման: Դատական վճռում նշվել էր, որ գործով անցնող մեղադրյալները ոչ թե «ահաբեկչական զինված խմբավորման», այլ «հանցագործություն կատարելու նպատակով ստեղծված» կազմակերպության անդամներ են: Թուրքիայի Վճռաբեկ դատարանը 2013 թ. մայիսի 5-ին բեկանել է Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների 13-րդ դատարանի ընդունած վճռի այն կետը, որում նշվել էր, որ Հրանտ Դինքի սպանության հետեւում «ահաբեկչական զինված կազմակերպություն» կանգնած չէ:

A new development has unfolded in the investigation of the state officials involved in the trial for the murder of editor-in-chief of Istanbul’s Agos Weekly Hrant Dink.
As reported by ArmenPress, citing the Turkish Taraf, after the Turkish Ministry of Justice permitted the interrogations of other state officials along with Jelalettin Jerah, who was Istanbul’s chief of police at the time, and Ali Fuat Ylmazer, the court of Istanbul decided to combine the interrogations of the state officials taking place in Trabizon, meaning all the officials involved in the trial, including ex-chief of the department of investigations in Trabizon Ramazan Akyurek, then chief of police of Trabizon Reshat Altay, one of the leaders of the police investigation department Engin Dinc, Faruk Sarn, Erjan Demir, Ozkan Mumju, Muhittin Zenit, Mehmet Ayhan, will now be interrogated by Istanbul’s state prosecutors.
They are the officials suspected of being previously informed about Dink’s murder, but not fulfilling their official duties.
Hrant Dink was murdered in front of Agos Weekly’s editorial office on January 19, 2007. On 17 January 2012, the 13th Court of Heavy Crimes of Istanbul sentenced Yasin Hayal, who was recognized as guilty for planning and directing the murder, to life in prison and sentenced Ogyun Samast, who perpetrated the crime, to 22.5 years in prison, explaining that Samast was a minor at the moment of committal of the crime. In the verdict it was mentioned that the defendants weren’t members of an “armed terrorist group”, but an organization “created to commit a crime”. On 5 May 2013, the Court of Appeals of Turkey overturned the point in the verdict announced by the 13th Court of Heavy Crimes of Istanbul in which it was mentioned that an “armed terrorist organization” wasn’t behind the murder of Hrant Dink.