Բացառիկ հարցազրույց Էթյեն Մահչուփյանի հետ. Էրդողանը կգա՞ Հայաստան ապրիլի 24-ին
Վերջին օրերին թուրքական ու հայկական մամուլը ողողված է Թուրքիայի վարչապետի խորհրդականի պաշտոնում պոլսահայ մտավորական Էթյեն Մահչուփյանի նշանակման մասին լուրերով: Ու մինչ ոմանք Մահչուփյանի նշանակումը որակում են քայլ՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ, իսկ ոմանք էլ այն որակում են իբրև Հայոց ցեղասպանության հերքման քաղաքականության շարունակություն, անձամբ ինքը` Մահչուփյանը, բացառում է որևէ կապ իր ազգային պատկանելության և պետական պաշտոնի նշանակման միջև: Հորդորում է իր նշանակման մեջ ինչ-որ առաքելություններ չփնտրել:
Թուրքական «Աքշամ» թերթի հոդվածագիր, գրող-հրապարակախոս, ներկայումս արդեն Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուի գլխավոր խորհրդական Էթյեն Մահչուփյանը Ermenihaber.am-ի հետ զրույցում անդրադարձել է իր նշանակման, գործունեության ոլորտի. հայկական ինքնության, հայ-թուրքական հարաբերությունների և այլ բազում այլ կարևոր հարցերի:
– Հայաստանում և Թուրքիայում տարբեր շրջանակներ Ձեր նշանակումը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում են դիտում:Նույնիսկ ասում են, թե որոշակի առաքելությամբ եք նշանակվել:
-Հայերը կարծում են, թե Թուրքիայում հայկական հարցն առաջնային կարևորություն ունեցող հարց է: Բնականաբար, այդպես էլ պիտի կարծեին, բայց ասեմ, որ դա այդպես չէ: Եթե Թուրքիայում առկա խնդիրների դասակարգում իրականացնենք ըստ կարևորության, ապա Հայկական հարցը միջին կարևորության խնդիր կլինի: Եթե այս պահին Թուրքիայի առջև ծառացած խնդիրների տեսակետից նայենք, ապա հնարավոր է, որ Հայկական հարցով նույնպես զբաղվեմ, քանի որ 1915-ի 100 ամյակն է: Բացի այդ միշարք հայեր կփորձեն իմ միջոցով ինչ-որ բաներ անել: Սակայն նայելով առաջիկա տարիներին՝ կարող եմ ասել, որ Հայկական հարցն իմ հարցը կլինի այնքանով, ինչքանով կլինի Թուրքիայի հարցը: Քանի որ վերջիվերջո ես վարչապետի խորհրդականն եմ և զբաղվելու եմ վարչապետի լուծելիք խնդիրներով:
– Իսկ այս պաշտոնում աշխատելու առաջարկ ստանալիս Դուք վարչապետի հետ Ձեր գործունեության ոլորտը քննարկե՞լ եք:
-Մինչև հիմա նմանատիպ քննարկում չի եղել: Բայց պետք է ասեմ, որ վարչապետը չիցանկանում, որ իմ հետ առնչությունը լինի մեկ կոնկրետ ոլորտում: Որքան հասկացա, իմ ոլորտն ավելի ընդհանրական կլինի: Թուրքիան վերակառուցման շրջանում է: Մեր առջև հանրապետության վերկառուցման խնդիրն է դրված: Առաջիկա 8-10 տարում ամբողջ հանրային կառույցով հանդերձ այս գործընթացն է իրականացվելու: Եվ այս գործընթացում վարչապետը կարծում է, որ որոշակի օգնության, որոշակի խորհրդակցության կարիք կունենա: Շատ հավանական է, որ եթե նույնիսկ հայ չլինեի, միևնույնն է, այս պաշտոնը զբաղեցնելու էի: Այս մասին վարչապետն էլ է խոսել: Հայ լինելս սոսկ առավելություն էր, հավելյալ մի բան:
– Դուք համարում եք, որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախօրեին Ձեր նշանակում պատահակնությու՞ն էր:
-Դա կապված էր Դավութօղլուի վարչապետ դառնալու հետ: Եթե Դավութօղլուն անցյալտարի վարչապետ դառնար, ես այս պաշտոնը անցյալ տարի կզբաղեցնեի: Քանի տարի էարդեն իմ գործունեությունը հայկական խնդիրներից ու կարիքներից բավականին լայն ոլորտներ է ընդգրկում, և բնականաբար ես ոլորտս նեղացնելու մտադրություն չունեմ:
– Այսինքն լինելով հայ ու ստանձնելով այս պաշտոնը` Դուք որևէ ներքին պատասխանատվություն չե՞ք զգում կարգավորման գործընթացի մեջ Ձեր ներդրումն ունենալու կամ հայկական խնդիրներով զբաղվելու:
– Եթե լինի մի միջավայր, որտեղ ես կարողանամ որևէ ներդրում կատարել և քաղաքական դերակատարներն էլ հանձնարարեն, որ զբաղվեմ դրանով, ապա անշուշտ կզբաղվեմ: Սակայն դա այլ բան է. հանձնարարություն է, որը կկատարեմ:
– Ինչպես գիտեք, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Թուրքիայի նախագահին ապրիլի 24-ին Երևան է հրավիրել: Ի՞նչ եք կարծում, Էրդողանը ինչպե՞ս կպատասխանի այդ հրավերին:
– Ապրիլի 24-ին Հայաստան գնալը կարևոր ժեստ է, որն իրենից առաջ բազմաթիվ այլ ժեստեր է պահանջում: Եթե այդ ժեստերը արվեն, այդ ժամանակ հնարավոր է իրավիճակը հասունանա և նախագահը գնա Հայաստան: Սակայն եթե իրատես լինենք, ես դա հնարավոր չեմ համարում: Քանի որ սպասվում է, որ Հայաստանը 2015-ինսովորականից ավելի շատ կոշտություն կդրսևորի, այդ պատճառով էլ Թուրիքան այդ ժեստը չի անի: Շատ բան կա անելու: Եվ դրանց մի մասը Թուրքիան պետք է անի, մյուս մասը՝ Հայաստանը: Եթե Հայաստանը պարզապես հրավիրի ու սպասի, ապա չեմ կարծում որ նախագահը կգնա:
– Իսկ ո՞րտեղ է գտնվում բոլորիս հայտնի գնդակը:
– Չի կարելի ասել գնդակը այս կամ այն դաշտում է: Գնդակը թափառում է: Պետք էբոլորս միասին գնդակի շուրջ օղակ կազմենք և միասնաբար գործենք:
– Կան խոսակցություններ որ դուք նախկինում էլ ոչ պաշտոնական խորհրդատվություններ եք անցկացրել կառավարության հետ:
– Այդ լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը: Ես «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունում (ԱԶԿ) կապեր, շփումներ ունեմ, բայց դրանց խորհրդատվություն անվանել չի կարելի:
– Նայելով հայ-թուրքական հարաբերությունների այսօրվա վիճակին վաղվա համար ի՞նչ կարող ենք ասել:
– Ճիշտն ասած ես այս տարի հայ-թուրքական հարաբերություններում որևէ առաջընթացչեմ ակնկալում: 2015ից հետո առաջընթացի հավանականությունը կաճի: 2016-ին լարվածության թուլացում կլինի: 100 ամյակի ավարտից հետո փոխըմբռնման ուղղված էներգիա կառաջանա. և դա բնականաբար կազդի նաև քաղաքականության վրա: Առանց այդ էլ հասարակությունների միջև շփումները գնալով ակտիվանում են: Ավելի շատ նախագծեր են իրականացվում: Թուրքիայում մի շարք մարդիկ հայերեն են սովորում, Հայաստանում՝ թուրքերեն: Հայաստանում շարքային քաղաքացու հայացքները Թուրքիայի հանդեպ ավելի դրական են դառնում, թուրքերն էլ եթե նախկինում իմանում էին, որ տոհմում հայ կա վշտանում էին, իսկ հիմա ընդհակառակը` ուրախանում են: Բայց կարգավորումն անմիջապես չի կարող լինել: Քանի որ Ղարաբաղի հարց կա, ադրբեջանական նավթ կա: Այս ամենը գործընթացն արգելակող գործոններ են:
– Նախորդ հարցազրույցներից մեկում ասել եք, որ հնարավոր է ԱԶԿ-ն ևս 10 տարի մնա իշխանության ղեկին: ԱԶԿ-ի պատկերացրած նոր Թուրքիան ի՞նչպիսին եք տեսնում Դուք:
– Եթե ԱԶԿ-ն գալիք ընտրություններում հաղթի կարծում եմ Թուրքիայում մթնոլորտը կհանդարտվի: Եթե դա չլինի, ԱԶԿ-ն չի կարողանա ղեկավարել երկրի բնակչության իսլամական հատվածին: Ներկայումս իսլամական հատվածն ԱԶԿ-ի սխալները ներում է, բայց չի արհամարհում: Եվ եթե այսպես շարունակվի ու ինչպես մի շարք մարդիկ ասում են, ԱԶԿ-ն ավտորիտար դառնա, ապա այդ ժամանակ այլևս անզոր կլինի ղեկավարել Թուրքիան: Ուստի ԱԶԿ-ն նախ պետք է ինքն իրեն փոխի: Եվ կփոխի, քանի որ ինքն էլ դա ցանկանում:

Эксклюзивное интервью с Этьеном Махчупяном: Приедет ли Эрдоган в Армению 24 апреля?
В последние дни турецкая и армянская пресса переполнена известиями о назначении константинопольского армянина, представителя интеллигенции Этьена Махчупяна советником премьер-министра Турции. �? покуда одни квалифицируют назначение Махчупяна как шаг к урегулированию армяно-турецких отношений, другие – как продолжение политики отрицания Геноцида армян, сам Махчупян исключает какую-либо связь между его национальной принадлежностью и назначением на государственную должность, призывает не искать в его назначении какой-либо миссии.
Журналист турецкой  газеты «Акшам», писатель-публицист, ныне уже главный советник премьер-министра Турции Ахмеда Давутоглу Этьен Махчупян в беседе с Ermenihaber.am коснулся его назначения, сферы деятельности, армянской идентичности, армяно-турецких отношений и многих других важных вопросов.
– Различные круги в Армении и Турции рассматривают Ваше назначение в контексте урегулирования армяно-турецких отношений. Говорят даже, что Вы назначены с некоей миссией.
– Армяне считают, что Армянский вопрос в Турции имеет первостепенное значение. Естественно, так и должны были думать, но это не так. Если произвести классификацию имеющихся в Турции проблем по степени важности, то Армянский вопрос – проблема средней важности. Если же посмотреть с точки зрения проблем, возникших перед Турцией в данный момент, то возможно, что я займусь и Армянским вопросом, поскольку 100-летие 1915-го. Кроме того, некоторые армяне попытаются через меня что-то предпринять. Однако глядя на предстоящие годы, могу сказать, что Армянский вопрос будет моим постольку, поскольку будет вопросом Турции. Коль скоро я, в конце концов, советник премьер-министра и буду заниматься вопросами, находящимися в компетенции премьера.
– А получая предложение занять этот пост, Вы обсуждали с премьером сферы Вашей деятельности?
– До сих пор подобного обсуждения не было. Но должен сказать, что премьер не желает, чтобы общение со мной ограничивалось одной конкретной сферой.  Насколько я понял, моя сфера будет более общей. Турция находится на этапе перестройки. Перед нами стоит задача реконструкции республики. В ближайшие 8-10 лет по всей общественной структуре будет протекать этот процесс. �? в этом процессе, считает  премьер, он нуждается в определенной помощи, консультации. Весьма возможно, что если бы я даже не был армянином, все равно занял бы этот пост. Об этом говорил и сам премьер. Моя армянственность – только преимущество, что-то дополнительное.
– Вы считаете, что Ваше назначение в канун 100-летия Геноцида армян случайность?
– Это связано с тем, что Давутоглу стал премьер-министром. Если бы он занял этот пост в прошлом году, я этот пост занял бы в прошлом году. Уже несколько лет моя деятельность, помимо армянских проблем и нужд, охватывает довольно широкие сферы, и естественно, я не намерен сужать сферу  своей деятельности.
– То есть, будучи армянином и вступив в эту должность, Вы не испытываете какой-то внутренней ответственности иметь свой вклад в процесс урегулирования или заниматься  армянскими проблемами?
– Если будет среда, в которой я смогу внести какой-либо вклад, и политические акторы поручили мне заниматься этим, то несомненно займусь. Однако это совсем другое: поручение, которое выполню.
– Как Вы знаете, президент РА Серж Саргсян пригласил президента Турции 24 апреля в Ереван. Как Вы думаете, что ответит Эрдоган на это приглашение?
– Приезд 24 апреля в Армению – важный жест, который до того требует множество иных жестов. Если эти жесты будут совершены, возможно, тогда ситуация созреет и президент поедет в Армению. Однако если быть реалистичным, я не считаю это возможным. Поскольку ожидается, что Армения в 2015-м продемонстрирует большую жесткость, чем обычно. �?менно поэтому Турция не сделает этот жест. Многое надо сделать. �? часть этого должна сделать Турция, другую  – Армения. Если Армения просто пригласит и будет ждать – не думаю, чтобы президент поехал.
– А где находится всем нам известный мяч?
– Нельзя утверждать, что мяч на том или ином поле. Мяч бродит. Мы должны все вместе составить кольцо вокруг мяча и действовать совместно.
– Бытуют разговоры, что Вы и прежде проводили неофициальные консультации с правительством.
– Эти слухи не соответствуют действительности. У меня есть связи, контакты с партией «Справедливость и развитие», но их нельзя считать консультациями.
– Глядя на сегодняшнее состояние армяно-турецких отношений, что можете сказать о завтрашнем дне?
– Честно говоря, я в этом году не ожидаю какого либо прогресса в армяно-турецких отношениях. Вероятность прогресса возрастет после 2015 года. В 2016-м произойдет ослабление напряженности. После поминовения 100-летия возникнет энергия, направленная на взаимопонимание, и это естественно повлияет и на политику. Контакты между обществами и без того со временем активизируются. Осуществляется больше проектов. В Турции некоторые учат армянский, в Армении – турецкий. Взгляды рядовых граждан Армении на Турцию становятся более позитивными. Турки же, если прежде, узнав, что в роду есть армяне, сожалели, ныне, наоборот, радуются. Но урегулирование сразу произойти не может.  Поскольку имеется вопрос Карабаха, Азербайджанская нефть. Все это факторы, тормозящие процесс.
– В одном из предыдущих интервью Вы сказали, что партия «Справедливость и развитие», возможно еще 10 лет останется у рычагов власти. Какой видите Вы представляемую партией новую Турцию?
– Если ПСР на предстоящих выборах победит, думаю, атмосфера в Турции успокоится. Если этого не произойдет, то ПСР не сможет руководить исламским сегментом населения страны. Ныне исламский сегмент прощает ошибки ПСР, но не пренебрегает. �? если так продолжится, и, как утверждают некоторые, ПСР станет авторитарной, то тогда уже не в силах будет руководить Турцией. Посему ПСР должна прежде изменить сама себя. �? изменит, поскольку и сама того желает.