Ֆրանսիայի հայոց թեմի առաջնորդ է ընտրվել Վահան Հովհաննիսյանը
Նոյեմբերի 1-ին Փարիզում տեղի ունեցավ Հայ Առաքելական Եկեղեցու (ՀԱԵ) Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդի ընտրությունները, Եպիսկոպոսաց պատվիրակությունների վեհաժողովի արտահերթ հավաքի ժամանակ: Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ սփյուռքի նախարարության Եվրոպայի հայ համայնքների վարչությունից, Ֆրանսիայի հայոց թեմի առաջնորդ է ընտրվել ՀԱԵ Բրիտանական եւ Իռլանդական թեմի առաջնորդ Վահան Հովհաննիսյանը :
Տ. Վահան ծայրագույն վարդապետ Հովհաննիսյանը (ավազանի անունը` Սարգիս) ծնվել է 1963թ. Բաղդադում (Իրաք): 1988թ. ձեռամբ Իրաքի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Ավագ արքեպիսկոպոս Ասատուրյանի ձեռնադրվել է սարկավագ և մեկնել ԱՄՆ` ուսումը շարունակելու Նյու Յորքի Ս. Վլադիմիր աստվածաբանական ճեմարանում: 1990թ. ձեռամբ Տ. Ավագ արքեպիսկոպոս Ասատուրյանի ձեռնադրվել է կուսական քահանա: 1995թ. պաշտպանելով վարդպապետական ատենախոսությունը` ստացել է Մասնավոր վարդապետության առաջին չորս աստիճանները` ձեռամբ ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի առաջնորդ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանի: 2006թ. ստացել է ծայրագույն վարդապետության աստիճան` պաշտպանելով ատենախոսություն ՙԳ. Կորնթացիս թուղթըե՚ թեմայով: Այս տարիներին որպես հոգևոր հովիվ ծառայել է Նյու Յորքի Ս. Խաչ և Նյու Ջերզիի Սրբոց Ղևոնդյանց և Նյու Յորքի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցիներում: Որոշ շրջան եղել է Ս. Վարդան առաջնորդանիստ եկեղեցու լուսարարապետը: Ֆորդհեմ համալսարանից ստացել է Աստվածաշնչագիտության դոկտոր աստիճան: Վերջին տարիներին Հայր Վահանը ծառայում էր ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի Նյու Յորքի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցում` իբրև հոգևոր հովիվ:
2010-ի փետրվարի 10-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբան Տ. Վահան ծայրագույն վարդապետ Հովհաննիսյանը ստանձնել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Մեծ Բրիտանիայի Հայոց թեմի առաջնորդի պաշտոնը: Տ. Վահան ծայրագույն վարդապետ Հովհաննիսյանը Մեծ Բրիտանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ է ընտրվել 2009թ. դեկտեմբերին գումարված Բրիտանահայ Համայնքային և Եկեղեցական խորհրդի ժողովի ընթացքում: Առաջնորդի ընտրությունը հաստատվել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Հայրապետական օրհնությամբ:
Հայ Առաքելական Եկեղեցու (ՀԱԵ) Ֆրանսիայի թեմական խորհուրդը Թեմի առաջնորդի ընտրության նոր գործընթացը սկսվել էր 2014 թվականի հունիսի 7-ին կայացած նիստի ժամանակ. Թեմական խորհուրդն ընդունել էր նոր ցուցակը, որում երեք թեկնածու էր ընդգրկված: Ավելի ուշ այն հաստատվել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ: Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդի թեկնածուներն էին. Բենիլյուքսի երկրներում արեւմտաեվրոպական առաջնորդական փոխանորդ Զատիկ Ավետիքյանը, ՀԱԵ Բրիտանական եւ Իռլանդական թեմի առաջնորդ Վահան Հովհաննիսյանը, Ալպերում, Վարում եւ Մոնակոյում ՀԱԵ ծխական քահանա Գրիգոր Խաչատրյանը:

Предстоятелем армянской епархии Франции избран Ваан Ованнисян
В Париже 1 ноября, в ходе внеочередного синода делегаций епископов, состоялись выборы предстоятеля Французской епархии Армянской Апостольской церкви. Как сообщили из Управления армянских общин Европы Министерства Диаспоры РА, предстоятелем армянской епархии Франции избран предстоятель Британской и �?рландской епархии ААЦ Ваан Ованнисян.
Архимандрит Ваан Ованнисян (в миру Саркис) родился в 1963 году в Багдаде (�?рак). В 1988 году предстоятелем армянской епархии �?рака архиепископом Аваком Асатуряном был рукоположен в дьяконы и отбыл в США для продолжения учебы в Нью-Йоркской богословской семинарии Св.Владимир. В 1990 году архиепископом Аваком Асатуряном был рукоположен в сан безбрачного иерея. В 1995 году, защитив диссертацию вардапета, получил первые 4 степени Частного вардапета из рук предстоятеля Восточной армянской епархии США архиепископа Хажака Парсамяна. В 2006 году получил степень арзхимандрита, защитив диссертацию. В качестве духовного пастыря в эти годы служил в церквях Св. Хач и Србоц Наатакац Нью-Йорка, а также Србоц Гевондян Нью-Джерси. Некоторое время был ключарем кафедральной церкви Св. Вардан. В университете Фортхем получил степень доктора Библиоведения. В последние годы отец Ваан служил духовным пастырем церкви Нью-Йоркской церкви Србоц Наатакац Восточной армянской епархии США.
С благословения Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II 10 февраля 2010 года архимандрит Первопрестольного Святого Эчмиадзина Ваан Ованнисян вступил в должность предстоятеля армянской епархии Великобритании ААЦ. Архимандрит Ваан Ованнисян был избран предстоятелем армянской епархии Великобритании в декабре 2009 года в ходе собрания Общинного и Церковного советов армянской общины Великобритании. �?збрание предстоятеля было утверждено Патриаршим благословением Католикоса Всех армян.
Епархиальный совет армянской епархии ААЦ процесс избрания нового предстоятеля епархии начал на заседании, состоявшемся 7 июня 2014 года. Епархиальный совет принял новый список, в который были включены три кандидатуры. Позднее он был согласован с Его Святейшеством Католикосом Всех армян Гарегином II. Кандидатами на пост предстоятеля армянской епархии Франции были западноевропейский викарий в странах Бенилюкса Затик Аветикян, предстоятель Британской и �?рландской епархии ААЦ Ваан Ованнисян и приходской иерей ААЦ в Альпах, Варе и Монако Григор Хачатрян.