Ֆրանսիայի հայոց թեմի առաջնորդ է ընտրվել Վահան Հովհաննիսյանը
Նոյեմբերի 1-ին Փարիզում տեղի ունեցավ Հայ Առաքելական Եկեղեցու (ՀԱԵ) Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդի ընտրությունները, Եպիսկոպոսաց պատվիրակությունների վեհաժողովի արտահերթ հավաքի ժամանակ: Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ սփյուռքի նախարարության Եվրոպայի հայ համայնքների վարչությունից, Ֆրանսիայի հայոց թեմի առաջնորդ է ընտրվել ՀԱԵ Բրիտանական եւ Իռլանդական թեմի առաջնորդ Վահան Հովհաննիսյանը :
Տ. Վահան ծայրագույն վարդապետ Հովհաննիսյանը (ավազանի անունը` Սարգիս) ծնվել է 1963թ. Բաղդադում (Իրաք): 1988թ. ձեռամբ Իրաքի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Ավագ արքեպիսկոպոս Ասատուրյանի ձեռնադրվել է սարկավագ և մեկնել ԱՄՆ` ուսումը շարունակելու Նյու Յորքի Ս. Վլադիմիր աստվածաբանական ճեմարանում: 1990թ. ձեռամբ Տ. Ավագ արքեպիսկոպոս Ասատուրյանի ձեռնադրվել է կուսական քահանա: 1995թ. պաշտպանելով վարդպապետական ատենախոսությունը` ստացել է Մասնավոր վարդապետության առաջին չորս աստիճանները` ձեռամբ ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի առաջնորդ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանի: 2006թ. ստացել է ծայրագույն վարդապետության աստիճան` պաշտպանելով ատենախոսություն ՙԳ. Կորնթացիս թուղթըե՚ թեմայով: Այս տարիներին որպես հոգևոր հովիվ ծառայել է Նյու Յորքի Ս. Խաչ և Նյու Ջերզիի Սրբոց Ղևոնդյանց և Նյու Յորքի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցիներում: Որոշ շրջան եղել է Ս. Վարդան առաջնորդանիստ եկեղեցու լուսարարապետը: Ֆորդհեմ համալսարանից ստացել է Աստվածաշնչագիտության դոկտոր աստիճան: Վերջին տարիներին Հայր Վահանը ծառայում էր ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի Նյու Յորքի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցում` իբրև հոգևոր հովիվ:
2010-ի փետրվարի 10-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբան Տ. Վահան ծայրագույն վարդապետ Հովհաննիսյանը ստանձնել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Մեծ Բրիտանիայի Հայոց թեմի առաջնորդի պաշտոնը: Տ. Վահան ծայրագույն վարդապետ Հովհաննիսյանը Մեծ Բրիտանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ է ընտրվել 2009թ. դեկտեմբերին գումարված Բրիտանահայ Համայնքային և Եկեղեցական խորհրդի ժողովի ընթացքում: Առաջնորդի ընտրությունը հաստատվել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Հայրապետական օրհնությամբ:
Հայ Առաքելական Եկեղեցու (ՀԱԵ) Ֆրանսիայի թեմական խորհուրդը Թեմի առաջնորդի ընտրության նոր գործընթացը սկսվել էր 2014 թվականի հունիսի 7-ին կայացած նիստի ժամանակ. Թեմական խորհուրդն ընդունել էր նոր ցուցակը, որում երեք թեկնածու էր ընդգրկված: Ավելի ուշ այն հաստատվել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ: Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդի թեկնածուներն էին. Բենիլյուքսի երկրներում արեւմտաեվրոպական առաջնորդական փոխանորդ Զատիկ Ավետիքյանը, ՀԱԵ Բրիտանական եւ Իռլանդական թեմի առաջնորդ Վահան Հովհաննիսյանը, Ալպերում, Վարում եւ Մոնակոյում ՀԱԵ ծխական քահանա Գրիգոր Խաչատրյանը:

Vahan Hovhannisyan elected Prelate of the Armenian Diocese of France
The elections for the Prelate of the French Diocese of the Armenian Apostolic Church were held during the extraordinary meeting of the Assembly of Delegations of Bishops in Paris on November 1. Based on the results, Prelate of the British and Irish Diocese of the Armenian Apostolic Church Vahan Hovhannisyan was elected Prelate of the Armenian Diocese of France, as reported by the Department of Armenian Communities of Europe at the RA Ministry of Diaspora.
Father, Supreme Archimandrite Vahan Hovhannisyan (Sargis) was born in 1963 in Baghdad, Iraq. In 1988, he was ordained a Deacon by Prelate of the Armenian Diocese of Iraq, Father, Archbishop Avag Asadourian and left for the USA to continue his studies at the S. Vladimir Theological Lyceum in New York. In 1990, he was ordained a pristine priest by Father, Archbishop Avag Asadourian. In 1995, he defended his doctrinal dissertation and was granted the first four ranks of Private Teaching by Prelate of the U.S. Eastern Diocese, Father, Archbishop Khazhak Parsamian. In 2006, he received the ranking of Supreme Archimandrite after defending his dissertation on “The Paper of G. Korntatsits”. Throughout the years, he has served as spiritual pastor of the Holy Cross Church of New York and the St. Ghevondyants Church of New Jersey, as well as the Holy Martyrs Church of New York. For a while, he has served as enlightener at the St. Vardan Church. Hovhannisyan has also been ranked a Doctor of Biblical Studies by the University of Fordham. In the past couple of years, Father Vahan served as a spiritual pastor at the Holy Martyrs Church of New York of the U.S. Eastern Diocese.
On 10 February 2010, by the blessing of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, congregate of the Mother See of Holy Etchmiadzin, Father, Supreme Archimandrite Vahan Hovhannisyan assumed the post of Prelate of the Armenian Diocese of Great Britain of the Armenian Holy Apostolic Church. Father, Supreme Archimandrite Vahan Hovhannisyan was elected Prelate of the Armenian Diocese of Great Britain during the meeting of the British-Armenian Community and Church Council held in December 2009. The election of the prelate was approved by the Patriarchal Blessing of the Catholicos of All Armenians.
The Diocesan Council of France of the Armenian Apostolic Church launched the new elections for Prelate of Diocese during the session held on June 7, 2014. The Diocesan Council passed a new list in which there were three candidates. Later, the list was approved by His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians. The candidates for prelate of the French Diocese were Vicar of the Western European Prelacy in Benilux Zatik Avetikyan, Prelate of the British and Irish Diocese of the Armenian Apostolic Church Vahan Hovhannisyan and parish priest of the Armenian Apostolic Church in the Alps, Var and Monaco Grigor Khachatryan.