Լոս Անջելեսում հայ աշակերտները ապրիլի 24-ին կարող են բացակայել դպրոցից
ԱՄՆ Լոս Անջելես քաղաքի Միացյալ կրթաշրջանի վարչությունը միաձայն որոշում է ընդունել, որով հայ աշակերտներին թույլատրվում է ապրիլի 24-ին բացակայել ուսումնական հաստատություններից:
Ինչպես հաղորդում է «Ասպարեզ»-ը, առաջարկը ներկայացրել էր վարչության անդամ Մոնիկա Ռեթլիֆը: Նրա խոսքով` իրենք հաճախ են բողոքներ ստացել հայ աշակերտներից և ծնողներից, որ Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման օրը բացակայելու համար աշակերտների դեմ պատիժներ են սահմանվում։
«Որպես ուսուցիչ, գիտեմ, թե որքան կարևոր է, որ յուրաքանչյուր աշակերտ ամեն օր ներկա լինի դասընթացին: Սակայն, միաժամանակ, պետք է գիտակցենք, որ կան ոգեկոչումներ, որոնք նույնքան կարևոր են աշակերտի համար, և ծնողների որոշումները չպետք է անտեսվեն Լոս Անջելեսի Միացյալ կրթաշրջանի կողմից», -ասել է Ռեթլիֆը:

Армянские учащиеся Лос-Анджелеса 24 апреля могут отсутствовать в школе
Правление объединенного образовательного округа города Лос-Анджелес США единогласно приняло решение, согласно которому армянским учащимся  разрешается 24 апреля отсутствовать в учебных заведениях.
Как сообщает «Аспарез», предложение выдвинула член правления Моника Ретлиф. По ее словам, они часто получали жалобы от родителей учеников-армян о том, что за отсутствие в день поминовения жертв Геноцида армян к учащимся применяются меры наказания.
«Как учитель, знаю, насколько важно, чтобы каждый ученик ежедневно присутствовал на уроках. Но в тоже время мы должны сознавать, что есть поминовения, столь же важные  для учеников, и решениями родителей не следует пренебрегать правлению объединенного образовательного округа города Лос-Анджелес», – сказала Ретлиф.