Հայ երեխաները մանկապատանեկան նկարչական մրցույթում արժանացել են մրցանակների
Հոկտեմբերի 10-ին Սոֆիայում կայացել է «Հայրենիքիս հեքիաթների, առասպելների և լեգենդների աշխարհը» մանկապատանեկան նկարչական մրցույթը: Այս մասին տեղեկանում են ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքից:
Մրցույթին ներկայացվել են 126 ստեղծագործություններ 6 երկրներից: Հայաստանից մրցույթին մասնակցել են 12-ամյա Լիլի Մանյանն իր «Արա Գեղեցիկ և Շամիրամ» ստեղծագործությունով՝ զբաղեցնելով 2-րդ մրցանակային տեղը, 8-ամյա Մոնիկա Մելքոնյանը՝ «Սասունցի Դավիթ» աշխատանքով՝ 3-րդ տեղը, 13-ամյա Զարուհի Գևորգյանցն իր «Ժամանակը» աշխատանքով՝ արժանացել է խրախուսական մրցանակի:
Առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրած երեխաները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության կոնվենցիայի Սոֆիայի տարածաշրջանային կենտրոնի հրավերով` դեկտեմբերի 1-ին կմասնակցեն Սոֆիայում կայանալիք ցուցահանդեսին և մրցանակաբաշխությանը:

Армянские дети удостоились призов детско-юношеского художественного конкурса
В Софии 10 октября состоялся детско-юношеский художественный конкурс «Мир сказок, мифов и легенд моей родины». Об этом сообщает официальный сайт Министерства культуры РА.
На конкурс было представлено 126 произведений из 6 стран. �?з Армении в нем участвовали 12-летняя Лили Манян со своим произведением «Ара Прекрасный и Семирамида», занявшая 2-е призовое место, 8-летняя Моника Мелконян с работой «Давид Сасунский» (3-е место), 13-летняя Заруи Геворгянц с работой «Время», удостоенной поощрительной премии.
Дети, занявшие первое, второе и третье места по приглашению софийского регионального центра Конвенции ЮНЕСКО по сохранению нематериального культурного наследия 1 декабря примут участие в предстоящей в Софии выставке и конкурсе.