Առաջարկներ Հայաստանի կիբեռանվտանգության վերաբերյալ
Հայաստանն օրեցօր ավելի խոցելի է դառնում կիբեռհարձակումների տեսանկյունից։ Եթե մինչև վերջերս զանազան կիբեռհարձակումներն ավելի շուտ դառնում էին պարզապես հետաքրքիր մեդիա-իրադարձություններ, երբ խոսքը վերաբերում էր տասնյակ կայքերի վրա հաքերային հարձակումներին, ապա այսօր արդեն արձանագրվում են ավելի խոր ազդեցություն ունեցող դեպքեր։ Օրինակ, 2013-2014թթ. արձանագրված մի շարք DDoS հարձակումները (որոնց հեղինակներն այդպես էլ մնացին անհայտ) հանգեցրին Հայաստանի ընդհանուր ինտերնետ կապի խափանմանը։
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի կիբեռտարածքի խոցելիության աճը պայմանավորված է մի քանի հանգամանքներով.
1. Վերջին տարիներին թվայնացումը, հեռահաղորդակցության ոլորտի բուռն զարգացումը Հայաստանում հանգեցնում են երկրի ենթակառուցվածքների խոր ներթափանցման կիբեռտիրույթ, ինչն իր հերթին ստեղծում է բազմաթիվ նոր խոցելի հանգույցներ։ Այսօրվա դրությամբ հանրությանը հայտնի է միայն, որ ԱԱԾ-ն պաշտպանում է պետական կայքերը և ցանցերը։ Սակայն հայտնի չէ, թե ինչ վիճակում են գտնվում ոչպետական, սակայն հանրային կարևորություն ունեցող տիրույթները՝ էներգետիկան, ջրամատակարարումը և այլն։
2. Հայաստանի հիմնական հակառակորդը կիբեռտիրույթում՝ Ադրբեջանը (նաև հարկ է ավելացնել Թուրքիան՝ որպես քիչ ակտիվ, բայց հնարավոր հակառակորդ), զարգացնում է կիբեռհարձակողական ուժերը, որոնց որակը հետզհետե աճում է։ Այս ոլորտը, իհարկե, բավական փակ է, և հիմնական զարգացումների մասին շատ քիչ բան է հայտնի դառնում։ Սակայն հայտնի է, որ նույն Ադրբեջանում գործում է CERT – Computer Emergency Response Team կիբեռպաշտպանության միավոր՝ կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությանը կից։ Մյուս կողմից, ոչ անմիջական տվյալներից ելնելով կարելի է փաստել, որ Ադրբեջանն արդեն մի քանի անգամ կիրառել է Հայաստանի պետական և լրատվական ցանցային հատվածների վրա զանգվածային DDoS հարձակումներ։ Չնայած դրա համար օգտագործվել են երրորդ երկրի վարձու հաքերային խմբեր, սակայն նման հարձակումների հնարավորություն ունենալու միտումն ակնհայտ է։
3. Հայաստանի կրիտիկական կարևորություն ունեցող հանգույցները դառնում են խոցելի նաև երրորդ կողմերի՝ այլ երկրների, ինչպես նաև ոչպետական ահաբեկչական կամ քրեական խմբերի համար։ Այսօր հարձակման միջոցներն այնքան կատարելագործված են, իսկ պաշտպանությունը՝ այնքան ծախսատար, որ վտանգը կարող է սպառնալ դժվար գնահատելի աղբյուրներից։ Օրինակ, մի շարք երկրների պետական հանգույցները ենթարկվել են հարձակումների Անոնիմուս համայնքին պատկանող խմբավորումների կողմից, որոնք բազմազան են և տարբերվում են գաղափարախոսությամբ։
4. Հայաստանի հիմնական խոցելի հանգույցները և դրանց պաշտպանական հնարավորությունները հստակ գնահատված չեն։
5. Առանձին մեծ խնդիր է ընդհանուր Հայաստանի հասարակությունն ինքնին։ Քանի որ ինտերնետից օգտվողների կտրուկ աճին զուգահեռ՝ վերջին տարիներին չապահովվեց բնակչության նվազագույն համակարգչային կրթվածությունը։ Որպես հետևանք՝ մենք ունենք հասարակություն, որը հիմնականում նվազագույն համակարգչային հիգիենայից տեղյակ չէ։ Իսկ սա նշանակում է, որ տեղեկատվական անվտանգության տեսանկյունից խոցելի են ոչ միայն անհատները, այլ նաև զանազան հասարակական խմբերն ու հասարակությունն ամբողջովին։
Նման գլոբալ զարգացումները կարող են հանգեցնել լրջագույն խնդիրների, որոնք կարող են առաջ բերել անհատական և պետական տվյալների արտահոսքեր, ֆինանսական ոլորտի կորուստներ, էներգետիկ և այլ կրիտիկական համակարգերի աշխատանքի խաթարում, տեղեկատվական հոսքերի խափանում։ Այսօր, փաստացի, Հայաստանում հստակ ԱԱԾ-ի կողմից կիբեռպաշտպանության տակ են գտնվում միայն պետական կայքերը և ցանցերը (ընդ որում, չեն պաշտպանվում ՏԻՄ մարմինները, ինչպես նաև Արցախի գրեթե բոլոր պետական մարմինները)։ Բանկային ոլորտն ակնհայտորեն խոցելի է։ Անհատական տվյալներ կրող շտեմարաններն ակնհայտ խոցելի են, դրանց պաշտպանության վերաբերյալ չկան հստակ մոտեցումներ։
Հարկ է նշել նաև, որ միայն պաշտպանողական միջոցներով ամբողջ ոլորտի խնդիրները չեն լուծվում։ Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը գտնվում է սառեցված պատերազմական վիճակում և Ադրբեջանի հետ ընդհարումը մեծ հավանականություն ունի (առնվազն ավանդական պաշտպանության ոլորտում դա միանշանակ գիտակցվում է), լուրջ խնդիր է դառնում այն, որ Հայաստանը դեռևս չունի կիբեռհարձակումների ունակ կայացած կառույցներ։ Ադրբեջանի հետ հնարավոր պատերազմի ընթացքում Հայաստանին անհրաժեշտ կլինեն ոչ միայն պաշտպանական, այլ նաև հարձակման մեթոդներ։ Վերջին տարիներին տեղի ունեցած հակամարտությունները (օրինակ, Ռուսաստան-Վրաստան, Իսրայել-Պաղեստին) ցույց տվեցին, որ կիբեռտարածքում իշխող դիրքեր ունեցող կողմը լրջագույն առավելություն է ստանում ընդհանուր պատերազմական գործողությունների ընթացքում։ Միայն հարձակողական ուժերը կարող են ապահովել նման առավելություն կիբեռտարածությունում։
Ելնելով վերոհիշյալից՝ առաջարկում ենք.
1. Ձևավորել ուժային կառույցներին կից կիբեռպաշտպանական խմբեր, ինչպես դա արվում է բազմաթիվ երկրներում։ Եթե նույնիսկ հակառակորդը հնարավոր պատերազմի ժամանակ չհասցնի ձևավորել սեփական կիբեռզորքերը, ապա պարզ է, որ Հայաստանի դեմ կկիրառվեն երրորդ երկրների հաքերային վարձկանների խմբեր։
2. Ստեղծել կիբեռանվտանգության հանրային գործող մարմին, որը կօժանդակի ոչպետական կառույցներին, ինչպես նաև հանրությանը կիրազեկի առկա կիբեռվտանգների վերաբերյալ։
3. Վերահսկողության տակ վերցնել ոչպետական կրիտիկական հանգույցները՝ բանկային, էներգետիկ, հանրային ծառայությունների և այլ տիրույթները։ Հաշվի առնելով, որ հիմնականում նման կառույցներն են հանդիսանում արտասահմանյան ներդրողների վերահսկողության տակ գտնվող կազմակերպություններ, այդօրինակ վերահսկողությունն առավել ևս կարևոր է, քանի որ այստեղ հնարավոր են ոչ միայն անպատասխանատվության հետ կապված խնդիրներ, այլ նաև երրորդ երկրների կողմից ներազդեցություն (օրինակ, հաշվի պետք է առնվի երրորդ երկրների կողմից կապի ոլորտի վերահսկողության վտանգը)։
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ սպառնալիքները կիբեռտիրույթում զարգանում են ավելի արագ, քան տեղի է ունենում դրանց գիտակցումը, առավել ևս՝ դրանց դեմ գործողությունները, կարևորագույն խնդիր է դառնում պետության համագործակցությունը հասարակության, բիզնեսի, գիտական և տեխնիկական համայնքների հետ անվտանգության ոլորտում։

PROPOSALS REGARDING CYBERSECURITY OF ARMENIA
Day to day Armenia becomes more vulnerable to cyber-attacks. Until recently various cyber-attacks were viewed simply as curious media-events, while today, when dozens of websites come under hacker attacks, some cases of deeper impacts are seen. For example, a number DDoS attacks in 2013-2014 (perpetrators of which remain unknown to date) resulted in an overall internet disruption in Armenia.
Generally, the increased vulnerability of the Armenian cyberspace is caused by several circumstances:
1. Digitalization and burgeoning telecom industry in Armenia in the recent years are bringing about deep penetration of the country’s infrastructures in the cyberspace, which in turn leads to creation of numerous new vulnerable spots. Presently, the only thing that the public is aware about is that the National Security Service (NSS) protects the government websites and networks. However, situation is unknown for the non-government, but publicly important areas, such as energy, water supply, etc.
2. Armenia’s main adversary in cyberspace is Azerbaijan (Turkey should be added, too, as a non-active, but potential adversary), which develops cyber-attack forces and upgrades their quality. Naturally, this is a rather off-the-record area and little becomes known about any developments. However, it is known that in Azerbaijan CERT – Computer Emergency Response Team exists as a cyber-defense unit within the Ministry of Communications and Information Technologies. On the other hand, judging by some indirect information it can be stated that Azerbaijan has already launched several mass DDoS attacks on government and mass media networks of Armenia. Although third country hired hand hacker groups were used for this purpose, but the trend of having the opportunity handy to launch such attacks is evident.
3. Critical infrastructures of Armenia are becoming vulnerable also to attacks from third parties, i.e. other countries, as well as non-government, terrorist and criminal groups. Today the means of attack are so sophisticated and protection is so costly, that the threats may come from hardly assessable sources. For instance, government resources of a number of countries have been attacked by some Anonymous community-affiliated motley groups, which differ in their ideologies.
4. The main vulnerable resources of Armenia and their protection capabilities have not been clearly assessed.
5. The general Armenian public is a separate big problem unto itself, because with the dramatic increase of internet users in the recent years, nothing was done to make sure minimal computer knowledge is delivered to the population. As a result, we have a society that is mostly unaware of proper minimum computer “hygiene”. This means not only individuals, but also various public groups and the society as a whole are vulnerable in terms of information security.
Such global developments may lead to serious problems, resulting in personal and public data leaks, losses in financial sector, breakdown of energy and other critical infrastructures, disruption of information flows, etc. As of today only government websites and networks in Armenia are actually under protection of the NSS (in fact, municipal bodies of Armenia and almost all government bodies of Artsakh are not). The banking sector is obviously vulnerable. The databases with personal information are apparently vulnerable and there are no clear-cut approaches to their protection.
It has to be also noted that protection tools alone would not solve all the problems in the field. Given that Armenia is in a state of a frozen war and that another clash with Azerbaijan is very likely (this is realized well at least in the area of conventional defense), it becomes a serious problem that Armenia has no established structures capable of carrying out cyber-attacks. In a possible war with Azerbaijan, Armenia will need not only defensive, but also offensive methods. The conflicts of recent years (e.g. Russia-Georgia, Israel-Palestine, etc.) showed that the belligerent dominating in cyberspace gains serious advantages in the overall warfare. Only offensive forces are capable of securing such advantage in cyberspace.
With all of this in mind, the following is proposed:
1. Create cyber-defense forces within defense and law enforcement agencies, as it is done in many other countries. Even if the adversary would not manage to form its own cyber-army in time, it is clear that hackers hired from third countries would be used against Armenia.
2. Establish a public agency for cybersecurity that would assist the non-government structures and inform the general public about existing cyber-threats.
3. Establish control over non-government critical structures, including the banking, energy, public services and other sectors. Given that most of these structures are owned by foreign investors, this control gains even higher importance, because in such cases problems may arise not only from irresponsibility, but also through influences of third countries (for example, the threats stemming from communications sector control by third countries has to be considered).
The threats in cyberspace tend to develop faster than they are comprehended, let alone countered against. In such situation the government’s cooperation with the public, businesses, scientific and research communities in the security matters becomes an issue of outmost importance.