Առաջարկներ Հայաստանի կիբեռանվտանգության վերաբերյալ
Հայաստանն օրեցօր ավելի խոցելի է դառնում կիբեռհարձակումների տեսանկյունից։ Եթե մինչև վերջերս զանազան կիբեռհարձակումներն ավելի շուտ դառնում էին պարզապես հետաքրքիր մեդիա-իրադարձություններ, երբ խոսքը վերաբերում էր տասնյակ կայքերի վրա հաքերային հարձակումներին, ապա այսօր արդեն արձանագրվում են ավելի խոր ազդեցություն ունեցող դեպքեր։ Օրինակ, 2013-2014թթ. արձանագրված մի շարք DDoS հարձակումները (որոնց հեղինակներն այդպես էլ մնացին անհայտ) հանգեցրին Հայաստանի ընդհանուր ինտերնետ կապի խափանմանը։
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի կիբեռտարածքի խոցելիության աճը պայմանավորված է մի քանի հանգամանքներով.
1. Վերջին տարիներին թվայնացումը, հեռահաղորդակցության ոլորտի բուռն զարգացումը Հայաստանում հանգեցնում են երկրի ենթակառուցվածքների խոր ներթափանցման կիբեռտիրույթ, ինչն իր հերթին ստեղծում է բազմաթիվ նոր խոցելի հանգույցներ։ Այսօրվա դրությամբ հանրությանը հայտնի է միայն, որ ԱԱԾ-ն պաշտպանում է պետական կայքերը և ցանցերը։ Սակայն հայտնի չէ, թե ինչ վիճակում են գտնվում ոչպետական, սակայն հանրային կարևորություն ունեցող տիրույթները՝ էներգետիկան, ջրամատակարարումը և այլն։
2. Հայաստանի հիմնական հակառակորդը կիբեռտիրույթում՝ Ադրբեջանը (նաև հարկ է ավելացնել Թուրքիան՝ որպես քիչ ակտիվ, բայց հնարավոր հակառակորդ), զարգացնում է կիբեռհարձակողական ուժերը, որոնց որակը հետզհետե աճում է։ Այս ոլորտը, իհարկե, բավական փակ է, և հիմնական զարգացումների մասին շատ քիչ բան է հայտնի դառնում։ Սակայն հայտնի է, որ նույն Ադրբեջանում գործում է CERT – Computer Emergency Response Team կիբեռպաշտպանության միավոր՝ կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությանը կից։ Մյուս կողմից, ոչ անմիջական տվյալներից ելնելով կարելի է փաստել, որ Ադրբեջանն արդեն մի քանի անգամ կիրառել է Հայաստանի պետական և լրատվական ցանցային հատվածների վրա զանգվածային DDoS հարձակումներ։ Չնայած դրա համար օգտագործվել են երրորդ երկրի վարձու հաքերային խմբեր, սակայն նման հարձակումների հնարավորություն ունենալու միտումն ակնհայտ է։
3. Հայաստանի կրիտիկական կարևորություն ունեցող հանգույցները դառնում են խոցելի նաև երրորդ կողմերի՝ այլ երկրների, ինչպես նաև ոչպետական ահաբեկչական կամ քրեական խմբերի համար։ Այսօր հարձակման միջոցներն այնքան կատարելագործված են, իսկ պաշտպանությունը՝ այնքան ծախսատար, որ վտանգը կարող է սպառնալ դժվար գնահատելի աղբյուրներից։ Օրինակ, մի շարք երկրների պետական հանգույցները ենթարկվել են հարձակումների Անոնիմուս համայնքին պատկանող խմբավորումների կողմից, որոնք բազմազան են և տարբերվում են գաղափարախոսությամբ։
4. Հայաստանի հիմնական խոցելի հանգույցները և դրանց պաշտպանական հնարավորությունները հստակ գնահատված չեն։
5. Առանձին մեծ խնդիր է ընդհանուր Հայաստանի հասարակությունն ինքնին։ Քանի որ ինտերնետից օգտվողների կտրուկ աճին զուգահեռ՝ վերջին տարիներին չապահովվեց բնակչության նվազագույն համակարգչային կրթվածությունը։ Որպես հետևանք՝ մենք ունենք հասարակություն, որը հիմնականում նվազագույն համակարգչային հիգիենայից տեղյակ չէ։ Իսկ սա նշանակում է, որ տեղեկատվական անվտանգության տեսանկյունից խոցելի են ոչ միայն անհատները, այլ նաև զանազան հասարակական խմբերն ու հասարակությունն ամբողջովին։
Նման գլոբալ զարգացումները կարող են հանգեցնել լրջագույն խնդիրների, որոնք կարող են առաջ բերել անհատական և պետական տվյալների արտահոսքեր, ֆինանսական ոլորտի կորուստներ, էներգետիկ և այլ կրիտիկական համակարգերի աշխատանքի խաթարում, տեղեկատվական հոսքերի խափանում։ Այսօր, փաստացի, Հայաստանում հստակ ԱԱԾ-ի կողմից կիբեռպաշտպանության տակ են գտնվում միայն պետական կայքերը և ցանցերը (ընդ որում, չեն պաշտպանվում ՏԻՄ մարմինները, ինչպես նաև Արցախի գրեթե բոլոր պետական մարմինները)։ Բանկային ոլորտն ակնհայտորեն խոցելի է։ Անհատական տվյալներ կրող շտեմարաններն ակնհայտ խոցելի են, դրանց պաշտպանության վերաբերյալ չկան հստակ մոտեցումներ։
Հարկ է նշել նաև, որ միայն պաշտպանողական միջոցներով ամբողջ ոլորտի խնդիրները չեն լուծվում։ Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը գտնվում է սառեցված պատերազմական վիճակում և Ադրբեջանի հետ ընդհարումը մեծ հավանականություն ունի (առնվազն ավանդական պաշտպանության ոլորտում դա միանշանակ գիտակցվում է), լուրջ խնդիր է դառնում այն, որ Հայաստանը դեռևս չունի կիբեռհարձակումների ունակ կայացած կառույցներ։ Ադրբեջանի հետ հնարավոր պատերազմի ընթացքում Հայաստանին անհրաժեշտ կլինեն ոչ միայն պաշտպանական, այլ նաև հարձակման մեթոդներ։ Վերջին տարիներին տեղի ունեցած հակամարտությունները (օրինակ, Ռուսաստան-Վրաստան, Իսրայել-Պաղեստին) ցույց տվեցին, որ կիբեռտարածքում իշխող դիրքեր ունեցող կողմը լրջագույն առավելություն է ստանում ընդհանուր պատերազմական գործողությունների ընթացքում։ Միայն հարձակողական ուժերը կարող են ապահովել նման առավելություն կիբեռտարածությունում։
Ելնելով վերոհիշյալից՝ առաջարկում ենք.
1. Ձևավորել ուժային կառույցներին կից կիբեռպաշտպանական խմբեր, ինչպես դա արվում է բազմաթիվ երկրներում։ Եթե նույնիսկ հակառակորդը հնարավոր պատերազմի ժամանակ չհասցնի ձևավորել սեփական կիբեռզորքերը, ապա պարզ է, որ Հայաստանի դեմ կկիրառվեն երրորդ երկրների հաքերային վարձկանների խմբեր։
2. Ստեղծել կիբեռանվտանգության հանրային գործող մարմին, որը կօժանդակի ոչպետական կառույցներին, ինչպես նաև հանրությանը կիրազեկի առկա կիբեռվտանգների վերաբերյալ։
3. Վերահսկողության տակ վերցնել ոչպետական կրիտիկական հանգույցները՝ բանկային, էներգետիկ, հանրային ծառայությունների և այլ տիրույթները։ Հաշվի առնելով, որ հիմնականում նման կառույցներն են հանդիսանում արտասահմանյան ներդրողների վերահսկողության տակ գտնվող կազմակերպություններ, այդօրինակ վերահսկողությունն առավել ևս կարևոր է, քանի որ այստեղ հնարավոր են ոչ միայն անպատասխանատվության հետ կապված խնդիրներ, այլ նաև երրորդ երկրների կողմից ներազդեցություն (օրինակ, հաշվի պետք է առնվի երրորդ երկրների կողմից կապի ոլորտի վերահսկողության վտանգը)։
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ սպառնալիքները կիբեռտիրույթում զարգանում են ավելի արագ, քան տեղի է ունենում դրանց գիտակցումը, առավել ևս՝ դրանց դեմ գործողությունները, կարևորագույն խնդիր է դառնում պետության համագործակցությունը հասարակության, բիզնեսի, գիտական և տեխնիկական համայնքների հետ անվտանգության ոլորտում։

Предложения относительно кибербезопасности Армении
Армения становится все более уязвимой с точки зрения кибератак. Если до недавнего времени всевозможные кибератаки скорее становились просто интересными медиа-событиями и речь шла о хакерских атаках на десятки сайтов, то сегодня уже мы имеем дело с более масштабными явлениями. Например, ряд зафиксированных в 2013-2014гг. DDoS атак (авторы которых так и остались неизвестными) привел к нарушению общей интернет-связи Армении.
В целом, рост уязвимости кибертерритории Армении обусловлен рядом обстоятельств:
1. Бурное развитие телекоммуникационной сферы за последние годы в Армении привело к более глубокому проникновению в киберпространство инфраструктур страны, что, в свою очередь, создает множество новых уязвимых узлов. По положению на сегодня известно лишь, что СНБ защищает только государственные сайты и узлы. Однако неизвестно, в каком состоянии находятся негосударственные, однако общественно важные сферы – энергетика, водоснабжение и пр.
2. Основной противник Армении в киберпространстве – Азербайджан (следует добавить также Турцию как менее активного, но возможного противника) – развивает кибератакующие силы, качество которых постепенно повышается. Эта сфера, разумеется, достаточно закрыта, и об основных развитиях становится известно очень мало. Однако известно, что в том же Азербайджане при Министерстве связи и информационных технологий действует команда киберзащиты CERT – Computer Emergency Response Team. С другой стороны, исходя из косвенных данных, можно констатировать, что Азербайджан уже несколько раз совершал массовые DDoS-атаки на государственные и информационные сетевые сегменты Армении. Хоть и для этого использовались наемные хакерские группы третьих стран, тенденция наличия возможности подобных атак очевидна.
3. Критически важные узлы Армении становятся уязвимыми также для третьих сторон – других стран, а также негосударственных террористических или уголовных группировок. Сегодня средства атаки настолько усовершенствованы, а защита настолько финансоёмкая, что опасность может угрожать из трудно выявляемых источников. Например, государственные узлы ряда стран подверглись атакам со стороны принадлежащих сообществу «Анонимус» разношерстных и отличающихся по своей идеологии группировок.
4. Основные уязвимые узлы Армении и их защитные возможности четко не оценены.
5. Отдельной серьезной проблемой остается само по себе общество Армении, поскольку наряду с резким ростом числа интернет-пользователей в последние годы не была обеспечена минимальная компьютерная грамотность населения. Как следствие, мы имеем общество, не осведомленное в минимальной компьютерной гигиене. А это означает, что с точки зрения информационной безопасности уязвимы не только частные лица, но и общественные группы и общество в целом.
Подобные глобальные развития могут привести к серьезнейшим проблемам, в результате которых могут иметь место утечки персональных и государственных данных, потери финансовой сферы, нарушение работы энергетических и других критических систем, срывы информационных потоков. Сегодня, фактически, под киберзащитой СНБ, находятся только государственные сайты и сети (причем, не защищаются органы местного самоуправления, а также почти все государственные органы Арцаха). Банковская сфера очевидно уязвима. Очевидно уязвимы также индивидуальные базы данных, четких подходов относительно их защиты нет.
Следует также отметить, что только защитными мерами проблемы всей сферы не решаются. Учитывая то обстоятельство, что Армения находится в состоянии замороженной войны и столкновение с Азербайджаном имеет большую вероятность (по крайней мере, в сфере традиционной защиты это однозначно осознается), серьезной задачей становится то, что в Армении все еще нет способных на кибератаки состоявшихся структур. В ходе возможной войны с Азербайджаном Армении необходимы будут не только защитные, но и наступательные методы. Конфликты последних лет (например, Россия-Грузия, �?зраиль-Палестина) показали, что имеющая в киберпространстве доминирующие позиции сторона получает серьезнейшее преимущество в ходе военных действий. Только наступательные силы могут обеспечить такое преимущество в киберпространстве.
�?сходя из вышеизложенного, предлагаем:
1. Сформировать при силовых структурах киберзащитные группы, как это делается во многих странах. Даже если противник во время возможной войны не успеет сформировать собственные кибервойска, то ясно, что против Армении будут использоваться хакеры-наемники третьих стран.
2. Создать действующий общественный орган кибербезопасности, который будет содействовать негосударственным структурам, а также осведомит общественность о существующих киберугрозах.
3. Взять под контроль негосударственные критические узлы – банковскую, энергетическую сферу, сферу общественных услуг и пр. Учитывая, что подобные структуры в основном являются организациями, находящимися под контролем зарубежных инвесторов, такой контроль более чем важен, ибо здесь возможны не только связанные с безответственностью проблемы, но и воздействие третьих стран (например, нужно учесть опасность контроля сферы связи со стороны третьих стран).
Учитывая тот факт, что угрозы в киберпространстве развиваются быстрее, чем происходит их осознание и, тем более, действия против них, важнейшей задачей становится сотрудничество государства с общественностью, бизнес-средой, научным и техническим сообществом в сфере безопасности.