ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնարկության հետ կնքվեց համագործակցության համաձայնագիր
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/10/01370.jpg)
Հոկտեմբերի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնարկության հետ համագործակցության համաձայնագրի կնքման արարողությունը, որին մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և «Գալուստ Կյուլպենկյան» հաստատության Հայկական համայնքների բաժանմունքի տնօրեն Ռազմիկ Փանոսյանը:
Ողջունելով պատվավոր հյուրին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես նշեց. «Արդեն մեկուկես տարի է, ինչ պարոն Փանոսյանը ղեկավարում է «Գալուստ Կյուլպենկյան» հաստատության Հայկական համայնքների բաժանմունքի տնօրենի պատվավոր պաշտոնը և այն եզակի պատոնյաներից է, որ այդ ժամանակահատվածում շրջագայեց հայկական սփյուռքում ու կարիքների ճիշտ գնահատում կատարեց: Ուսումնասիրելով հայկական համայնքներում իրականացվող ծրագրերի արդյունավետությունը՝ իր առաջարկությունները ներկայացրեց հիմնարկության ղեկավարությանը:
Որպես գերատեսչության ղեկավար՝ շնորհակալ եմ «Գալուստ Կյուլպենկյան» հաստատությանը, որ հայկական սփյուռքում ճիշտ կազմակերպված աշխատանքներ է իրականացնում: Արդյունավետ ծրագրեր են իրականացնում նաև Հայաստանում այլ կառույցների՝ Մատենադարանի, Գիտությունների ակադեմիայի, ԵՊՀ-ի հետ: Հաստատության հիմնական նպատակը հայագիտության զարգացումն է: Առավելապես շեշտը դրվում է արևմտահայերենի պահպանման ու զարգացման խնդիրների վրա»:
«Գալուստ Կյուլպենկյան» հաստատության Հայկական համայնքների բաժանմունքի տնօրեն Ռազմիկ Փանոսյանը շնորհակալություն հայտնեց հյուրընկալության համար: Կարևորելով աշխատանքները արևմտահայերենի պահպանման ու զարգացման ուղղությամբ՝ նա մասնավորապես նշեց. «Պետք է երիտասարդության համար արևմտահայերենը գործնական լեզու դարձնենք, հատկապես Սփյուռքում: Ուրախ եմ, որ սփյուռքի նախարարությունը մտահոգված է այդ հարցով, քանի որ դա սփյուռքի կարևորագույն հարցն է; Եվ եթե մենք չկարողանանք, ոչ ոք չի կարողանա պահպանել արևմտահայերենը»:
Կարևորելով Սփյուռքում հայ մշակույթի ու հայոց լեզվի պահպանումը և զարգացումը, գիտական, կրթական, հրատարակչական և մշակութային կապերի ամրապնդման անհրաժեշտությունը Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության շրջանակներում՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը և «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնարկությունը կնքեցին Համաձայնության հուշագիր, որի շրջանակներում կհամագործակցեն արևմտահայերենի ուսուցողական նյութերի հրատարակման և տարածման, Հայաստանում արևմտահայերենի ուսուցման կենտրոն ստեղծելուն օժանդակելու, Հայաստանի բուհերում հայագիտական առարկաների գծով սովորող սփյուռքահայ ուսանողներին կրթաթոշակներ տրամադրելու և այլ հարցերում:

RA Ministry of Diaspora and Calouste Gulbenkian Foundation sign Agreement on Cooperation
On October 28, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and Director of the Armenian Communities Department of the Calouste Gulbenkian Foundation Razmig Panossian signed an Agreement on Cooperation between the RA Ministry of Diaspora and the Calouste Gulbenkian Foundation during a ceremony held at the ministry.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan greeted the guest of honor and particularly mentioned: “It has already been one-and-a-half year since Mr. Panossian assumed the honorable office of Director of the Armenian Communities Department of the Calouste Gulbenkian Foundation. He is one of the exceptional officials who, in that period, visited different parts of the Armenian Diaspora and conducted a correct needs assessment. He examined the effectiveness of programs carried out within Armenian communities and submitted his proposals to the Foundation’s administration.
As minister, I am grateful to the Calouste Gulbenkian Foundation, which carries out well-organized activities in the Armenian Diaspora. The Foundation also carries out effective programs with other structures and organizations in Armenia, including the Institute of Ancient Manuscripts after Mesrop Mashtots (Matenadaran), the National Academy of Sciences and Yerevan State University. The main goal of the Foundation is to enhance Armenian Studies, and the main emphasis is on the preservation and development of the Western Armenian language.
Director of the Armenian Communities Department of the Calouste Gulbenkian Foundation Razmig Panossian expressed gratitude for the reception, attached importance to the efforts for preservation and development of the Western Armenian language and particularly mentioned the following: “We have to make the Western Armenian language a practical language for young Armenians, especially Armenian youth in the Diaspora. I am pleased with the fact that the Ministry of Diaspora is concerned about the issue since it is the most important issue facing the Armenian Diaspora. If we can’t preserve the Western Armenian language, nobody will be able to do it.”
Attaching importance to the preservation and development of Armenian culture and language in the Armenian Diaspora and the need for strengthening relations in science, education, publishing and culture within the frames of the Armenia-Diaspora partnership, the RA Ministry of Diaspora and the Calouste Gulbenkian Foundation signed an Agreement on Cooperation through which they will collaborate to publish and disseminate materials for the teaching of the Western Armenian language, to support the creation of a Western Armenian language teaching center, to provide scholarships to Diaspora Armenian students pursuing courses in Armenian studies at Armenian universities and more.