Ջանֆրանկո Ռավազի. Մարդկությունը հիշում է, բոլորը հիշում են
Վատիկանի մշակույթի գծով քահանայապետական խորհրդի նախագահ, կարդինալ Ջանֆրանկո Ռավասին պաշտոնական այցով ժամանել է Հայաստան: Նա այցելել է ԵՊՀ, որտեղ հանդիպել է գիտխորհրդի անդամներին և ուսանողությանը, ինչպես նաև տեղի է ունեցել «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ. Քրիստոնեության ընդհանուր ժառանգություն» աշխատության հայերեն և ռուսերեն թարգմանության շնորհանդեսը:
«Վատիկանում Հայաստանի դեսպանության հետ միասին իմ ղեկավարած նախարարությունը՝ մշակույթի քահանայապետական խորհուրդը, կազմակերպում ենք բազմաթիվ միջոցառումներ՝ կաթոլիկ աշխարհում հայ մշակույթն էլ ավելի ճանաչելի դարձնելու համար»,- ասել է կարդինալը` հիշեցնելով, որ վերջերս Հռոմի Վիտտորիանո թանգարանային համալիրում Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր «Արևելքի առակները: Քրիստոնեությունը նոր հազարամյակի մարտահրավերների առջև» խորագիրը կրող լուսանկարների ցուցահանդեսը, որի բացմանը ներկա էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ինչը, ըստ կարդինալի, խորհրդանշում է ամենաբարձր մակարդակով հարաբերությունների զարգացման մասին:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին` արդյոք հնարավոր է կարդինալին 2015-ի ապրիլի 24-ին հանդիպել Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում նշել էր` չգիտի` ինքը կգա, թե ոչ, բայց «հայ ժողովրդի կողմից ցանկություն կա, որ Հռոմի պապը գա Հայաստան»:
Ջանֆրանկո Ռավազին նշել է, որ կաթոլիկ եկեղեցու կողմից այդ օրը հայ ժողովրդին ուղղված համերաշխության, եղբայրության ուղերձ կլինի:
«Մարդկությունը հիշում է, բոլորը հիշում են: Չգիտեմ՝ որտեղ կլինեմ, բայց անպայման այդ պահը կհիշեմ»,- ասել է կարդինալը:
Նա անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից Ջուղայի խաչքարերի ոչնչացմանը` հույս հայտնելով, որ այսօր Փարիզում կայանալիք ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը կդառնա որոշիչ՝ կանխելու ապագայում նման վայրագությունների կրկնությունը, հաղորդում է Panorama.am-ը:

Джанфранко Равази: человечество помнит, все помнят
Президент папского совета по культуре кардинал Джанфранко Равази с официальным визитом прибыл в Армению. Он посетил ЕГУ, где встретился с членами ученого совета и студенчеством, а также состоялась презентация армянской и русской версии книги кардинала «Святой Григорий Просветитель: общее наследие христианства».
«Возглавляемое мною министерство, папский совет по культуре, вместе с посольством Армении в Ватикане организует множество мероприятий для того, чтобы сделать армянскую культуру более узнаваемой в католическом мире», – сказал кардинал, напомнив, что недавно в музейном комплексе «Витториано» Рима по инициативе посольства Армении при Святом Престоле была организована фотовыставка «Басни Востока. Христианство перед вызовами нового тысячелетия», на открытии которой присутствовал Президент РА Серж Саргсян, что, по мнению кардинала, символизирует развитие отношений на самом высоком уровне.
Отвечая на вопросы журналистов, возможно ли встретить кардинала на холме Цицернакаберд 24 апреля 2015 года, он ответил, что не знает, приедет ли он, или нет, но «армянский народ желает, чтобы Папа Римский приехал в Армению».
Джанфранко Равази отметил, что в этот день будет послание мира, братства к армянскому народу со стороны Католической церкви.
«Человечество помнит, все помнят. Не знаю, где буду, но непременно вспомню в этот момент», – сказал кардинал.
Он коснулся также уничтожения Азербайджаном хачкаров в Джуге, выразив надежду, что предстоящая сегодня встреча президентов РА и Азербайджана в Париже станет определяющей в предотвращении в будущем подобного варварства, сообщает Panorama.am.