Շտուտգարտում կանցկացվեն Հայ մշակույթի օրեր
Եթե այս տարի հիշվում է առաջին համաշխարհային պատերազմը, ապա ուշագրավ են դառնում   վերջին հարյուրամյակի բոլոր  ահաբեկող էջերը: Դրանցից առաջինն, անկասկած, հայերի նկատմամբ 1915-1916թթ. Օսմանյան Կայսրությունում իրականացված  ցեղասպանությունն է, որի հետևանքներն   ակնհայտ են մինչ օրս: Հենց այդ հետևանքներն էլ իրենց հերթին ահազանգում էին հազարամյա քրիստոնեական մշակույթի անկման մասին:
Հոկտեմբերի 15-ից 19-ը Շտուտգարտում անցկացվող Հայ մշակույթի օրերը հրաշալի հնարավորություն կընձեռեն ծանոթանալու հայ մշակույթի ողջ  հմայքին: Ոչ միայն դրա անցյալին, այլ նաև ապագային: Չէ որ Արարատ լեռան երկրում` Հայաստանում, առ այսօր կենդանի է հազարամյա պատմություն  ունեցող, հայոց հարուստ մշակույթը:
Այս միջոցառումների նպատակն է հայ մշակույթը հասանելի դարձնել  առավել լայն  շրջանակների համար: Հանդիսատեսին սպասվում է միջոցառումների բազմաբնույթ ծրագիր:
Համերգները, գրքերի շնորհանդեսները, բանախոսությունները, սեմինարները, ինչպես նաև հայկական խոհանոցի և հայոց լեզվի դասընթացները, ներկաներին  հնարավորություն կտան ուսումնասիրել հարուստ հայկական մշակույթը` տարբեր կողմերից:
Այս տարվա միջոցառումներին իրենց մասնակցությունն են բերելու Հայաստանից և ԱՄՆ-ից ժամանած արվեստագերտներ։ Դասական երգչուհի Սիրանուշ Գասպարյանը` հայտնի գերմանացի երգեհոնահար Յորգ-Հաննես Հահնի նվագակցությամբ, կներկայացնի հայ և եվրոպական հոգևոր երաժշտություն։
AVA TRIO-ն, որի կազմում են Արթո Թունջբոյաջյանը, Վահագն Հայրապետյանն ու Արմեն Հյուսնւնցը, կներկայացնեն հայկական էթնո-ջազը։ Իսկ Վիեննայից ժամանած Հելեն Քուրքջյանը կներկայացնի իր փաստագրական ֆիլմը:Այն պատմում է Գերմանիայում ծնված և Ավստրիայում մեծացած օրիորդի մասին, ում  մայրը գերմանացի է, իսկ հայրը Լիբաբանում ծնված հայ, և ով փորձում է  բացահայտել սեփական արմատները։
Հայ մշակույթի օրերի բացման համերգին հանդես կգա գերմանաբնակ դաշնակահարուհի Լուսինե Խաչատրյանը: Նա կներկայացնի Խաչատրյանի, Բաբաջանյանի, Միրզոյանի և այլոց ստեղծագործություններ։ Իսկ փակման համերգին իրենց ընդունակությունները հանդիսատեսի դատին  կներկայացնեն հայ ուսանող երաժիշտներ։
Բադեն Վյուրտեմբերգի Հայ համայնքը՝ Շտուտգարտում Հայ մշակույթի օրերի իրականացմամբ,   հավատարիմ է մնում մի չափազանց կարևոր առաքելության, որն է՝  ազգային ինքնության  պահպանությունը, հայկական ավանդույթների պահպանումը և այն առավել  լայն շրջանակներին մատուցումը:
Միջոցառումները կազմակերպվում են գերմանական կառավարության և գերմանացի բարերարների օժանդակությամբ՝ Բադեն Վյուրտեմբերգի Ինտեգրման նախարարության, «Բադեն Վյուրտեմբերգ» հիմնադրամ, Kärcher և C-Quadrat ընկերությունների օժանդակությամբ։ Միակ հայկական կազմակերպությունը, որը բացի տեղի համայնքից օժանդակում է Շտուտգարտում Հայ մշակույթի օրերին՝ Գերմանիաի հայ գործարարների միությունն է։
Միջոցառումների կազմակերպման ընթացքում համայնքը համագործակցում է Շտուտգարտում գործող պետական և մշակութային կառույցների հետ, ինչպիսիք են Շտուտգարտի Volkshochschule-ն, քաղաքային գրադարանը, Հոսպիտալհոֆը, քաղաքի կենտրոնական թատրոնը և այլն: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում են  Բադեն Վյուրտեմբերգի Հայ համայնքից:

В Штутгарте пройдут Дни армянской культуры
Уж коли в этом году вспоминается Первая Мировая война, то привлекают внимание все ужасающие страницы последнего столетия. Первое среди них, несомненно, Геноцид армян, осуществленный в Османской империи в 1915-1916гг., последствия которого очевидны и по сей день. �?менно эти последствия, в свою очередь, свидетельствуют об упадке многовековой христианской культуры.
Предстоящие 15-19 октября Дни армянской культуры в Штутгарте предоставят замечательную возможность познакомиться со всем очарованием армянской культуры, ее прошлым и будущим.
Цель этого мероприятия – сделать армянскую культуру доступной более широким слоям. Зрителей ждет разнообразная программа.
Концерты, презентации книг, лекции, семинары, а также курсы армянской кухни и армянского языка дадут присутствующим возможность изучить богатую армянскую культуру в разных аспектах.
В мероприятиях нынешнего года примут участие прибывшие из Армении и США деятели искусства. Классическая певица Сирануйш Гаспарян под аккомпанемент известного немецкого органиста Йорга-Ханнеса Хайна представит армянскую и европейскую духовную музыку.
AVA TRIO, в составе которого Арто Тунджбояджян, Ваагн Айрапетян и Армен Хюснунц представят армянский этно-джаз. А прибывшая из Вены Хелен Куркчян представит документальный фильм, рассказывающий о родившейся в Германии и выросшей в Австрии девушке, мать которой немка, а отец – родившийся в Ливане армянин, пытающийся раскрыть собственные корни.
На концерте открытия Дней армянской культуры выступит проживающая в Германии пианистка Лусине Хачатрян, которая представит произведения Хачатряна, Бабаджаняна, Мирзояна и других. А на концерте закрытия свои способности вынесут на суд зрителей армянские студенты-музыканты.
Армянская община Баден-Вюртемберга осуществлением Дней армянской культуры в Штутгарте сохраняет верность чрезвычайно важной миссии – сохранению армянской идентичности, традиций и преподнесения их более широким кругам.
Мероприятия организуются при содействии немецкого правительства и немецких благотворителей – министерства интеграции Баден-Вюртемберга, фонда «Баден Вюртемберг», компаний Kärcher и C-Quadrat. Единственная армянская организация, помимо местной общины, содействующая Дням армянской культуры в Штутгарте – Союз армянских предпринимателей Германии.
В ходе организации мероприятий община сотрудничает с функционирующими в Штутгарте государственными и культурными структурами – такими, как Volkshochschule Штутгарта, городская библиотека, Госпиталхоф, Центральный городской театр и другие. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из армянской общины Баден-Вюртемберга.