Արա Աբրահամյան. Լեւոն Հայրապետյանի գործը շուտով լուծում կստանա
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը հայ բարերար եւ գործարար Լեւոն Հայրապետյանի գործով հետաքրքրվողներին կոչ է անում զինվել համբերությամբ եւ սպասել եւս մի փոքր, քանի որ խնդիրը ժամանակավոր է եւ հարցը ընթացքում պարզաբանվելու է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Արա Աբրահամյանը շեշտում է, որ միությունն առաջին օրվանից եղել է Հայրապետյանի կողքին, հանդիպել իրավաբանների հետ:
«Մենք երաշխավորել ենք եւ հատուկ նամակ ուղարկել: Զրուցել եմ բազմաթիվ իրավաբանների հետ, եւ նրանք բոլորն էլ ասում են, որ ժամանակի հարց է: Այժմ Լեւոն Հայրապետյանը ստանում է համապատասխան բուժում, անհրաժեշտ դեղորայք, իր մեղքը մենք չենք տեսնում, եւ ժամանակ է պետք, որ քննությունը դա պարզի»,- ասաց Արա Աբրահամյանը` հավելելով, որ
Հայրապետյանի գործը ոչ թե քաղաքական բնույթ ունի, այլ` տնտեսական` երկու այլ խոշոր բիզնեսմենների միջեւ:
Հայազգի գործարար Լեւոն Հայրապետյանին ձերբակալել են Սերգեյ Ֆինագինի ղեկավարած «Կինգիսեպի» հանցախմբի գործի շրջանակում: (Կինգիսեպը Սանկտ Պետերբուրգի մոտակայքում գտնվող բնակավայրի անվանում է): Նախաքննական մարմինը կասկածներ ունի, որ Հայրապետյանը կապ ունի քրեական հեղինակություն համարվող Սերգեյ Ֆինագինի ղեկավարած այս խմբավորման հետ, ինչի մասին հայտարարել է բազմաթիվ ծանր հացագործությունների համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված նախկին նահանգապետ Իգոր Իզմեստևը: Իրավապահները լրատվամիջոցներին հայտնել են, որ Լևոն Հայրապետյանը, սակայն, կապ չունի այս խմբավորման կողմից իրականացված սպանությունների հետ: Հայրապետյանը կասկածվում է հանցավոր միջոցներով ստացված եկամուտների օրինականացման և
փողերի լվացման մեջ: Ըստ նախաքննության, հանցագործությունն իրականացվել է 2008-ին «ԱՖԿ Սիստեմա»-ին «Բաշնեֆթ»-ի վաճառքի գործարքի ժամանակ, որում ներգրավված է եղել նաև Հայրապետյանը: Նշվում է, որ Հայրապետյանն այդ գործարքից խոշոր չափի գումար է ստացել:
Հուլիսի 24-ին դատարանը պաշտոնական մեղադրանք է առաջադրել Հայրապետյանին: Մինչ այդ Ռուսաստանում գործող մի շարք հայկական կազմակերպություններ իրենց աջակցությունն են հայտնել գործարարին, իսկ Վանք գյուղի բնակիչները ստորագրահավաք են կազմակերպել ի պաշտպանություն Լեւոն Հայրապետյանի: Հոկտեմբերի սկզբին Հայրապետյանը տնային կալանքի տակ է հայտնվել:

Ара АБРАМЯН: Дело Левона Айрапетяна вскоре будет разрешено
Президент Союза армян России Ара Абрамян призывает всех, кто заинтересован делом армянского благотворителя и предпринимателя Левона Айрапетяна, вооружиться терпением и еще немного подождать, поскольку проблема временная и вопрос по ходу будет прояснен.
Как сообщает «Арменпресс», Ара Абрамян подчеркивает, что Союз с первых же дней был рядом с Айрапетяном, встречался с юристами.
«Мы обратились с ходатайством и направили специальное обращение. Беседовал со многими юристами, и все они  в один голос заявляют, что это – вопрос времени. Ныне Левон Айрапетян проходит соответствующее лечение, получает необходимые медикаменты, мы не видим его вины, но нужно время, чтобы следствие выяснило это», – сказал Ара Абрамян, добавив, что дело Айрапетяна не политического, а экономического характера между двумя   другими крупными бизнесменами.
Предпринимателя армянской национальности Левона Айрапетяна арестовали в рамках дела о преступной группировке «Кингисепп» (по названию населенного пункта неподалеку от Санкт-Петербурга), возглавляемой Сергеем Финагиным. Следственный орган подозревает Айрапетяна  в связях с этой группировкой, о чем заявил осужденный на пожизненное заключение за многочисленные тяжкие преступления экс-губернатор �?горь �?зместьев.
Правоохранители заявили, однако, СМ�?, что Левон Айрапетян не имеет отношения к осуществленным этой группировкой убийствам, он подозревается в легализации добытых преступным путем средств и отмывании денег. По данным следствия, преступление было совершено во время сделки по продаже «Башнефти» «АФК Система» в 2008 году. Отмечается, что Айрапетян получил от этой сделки крупную сумму.
Суд 24 июля предъявил Айрапетяну официальное обвинение. До этого ряд армянских организаций, функционирующих в России, выразили поддержку предпринимателю, а население села Ванк организовали сбор подписей. В начале октября Айрапетяну была изменена мера пресечения – он переведен под домашний арест.