Հայկական պատմական հուշարձանների թվայնացման ծրագրի մեկնարկին նվիրված միջոցառում Վաշինգտոնում
Հոկտեմբերի 8-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սարգսյանի հովանու ներքո «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը «ՍայԱրք» միջազգային մշակութային ժառանգության թվայնացման պահպանման ոչ կառավարական կազմակերպության հետ համատեղ անցկացրեց միջոցառում, որը նվիրված էր «CyArk’s 500 Challenge» նախաձեռնության մեկնարկին: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
Նախաձեռնությունը հետապնդելու է երկու հիմնական նպատակ: Նախ՝ «ՍայԱրկ»-ի մասնագետները «Թումո» կենտրոնի ուսանողներին սովորեցնելու են ճարտարապետական կոթողների թվայնացման լազերային նոր տեխնոլոգիաներ: Այնուհետև՝ այդ երկու կառույցները համատեղ իրականացնելու են հայկական պատմական 500 հուշարձանի թվային փաստաթղթավորումը: Արդյունքում ստեղծվելու են այդ կոթողների 3D մոդելներները, որոնք պահվելու են համացանցում՝ ինտերակտիվ կերպով առցանց գործող համապատասխան կայքում:
«CyArk’s 500 Challenge»-ը միջազգային նախաձեռնություն է, սակայն այն առաջինն իրականացվելու է Հայաստանում:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սարգսյանը, ով համոզմունք հայտնեց, որ երիտասարդության կրթության գործում նոր տեխնոլոգիաների ներդնումը մեր երկրի ապագայի հրամայականներից է:
Նախաձեռնության մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը հավաքված հյուրերի առջև ելույթով հանդես եկան «Թումո» կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը, ինչպես նաև «Թումո»-ի և «ՍայԱրք»-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Քեթրին Սարաֆյանը:

Мероприятие в Вашингтоне, посвященное старту программу оцифровки армянских исторических памятников
Под патронатом посольства РА в США 8 октября Центр креативных технологий «Тумо» совместно с неправительственной организацией оцифрованного сохранения международного культурного наследия «СайАрк» провели мероприятие, посвященное старту инициативы «CyArk’s 500 Challenge». Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.
�?нициатива преследует две основные цели: во-первых, специалисты «СайАрк» обучат студентов центра «Тумо» новейшей технологии лазерной оцифровки архитектурным памятников. Затем две эти структуры совместно осуществят цифровую документированность 500 армянских исторических памятников. В итоге будут созданы 3D модели этих памятников, которые будут храниться в �?нтернете на соответствующем сайте, функционирующзем интерактивным образом.
«CyArk’s 500 Challenge» – международная инициатива, однако впервые она будет осуществлена в Армении.
С приветственной речью на мероприятии выступил посол РА в США Тигран Саркисян, выразивший уверенность, что внедрение новых технологий в деле образования молодежи является насущным требованием будущего нашей страны.
Перед гостями, собравшимися на мероприятии, посвященном старту программы, выступили с речами директор центра «Тумо» Мари Лу Папазян, а также член совета попечителей «Тумо» и «СайАрк» Кетрин Сарафян.