Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ՀԿՄԸ 7-րդ միջազգային համաժողովի մասնակիցներին (լուսանկարներ)
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի  աջակցությամբ մեկնարկած Հայ կանանց միջազգային ընկերակցության (ՀԿՄԸ) 7-րդ միջազգային համաժողովի մասնակիցներին:  Հանդիպմանը ներկա էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Դիվանապետ Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց Վեհափառ Հայրապետին ընդունելության համար, և  ներկայացրեց համաժողովի արդյունքները: Գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ  Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման և զարգացման գործում մեծ են այս ընկերակցության անդամների ներդրումն ու ջանքերը:
Համաժողովի մասնակիցներին իր օրհնության խոսքը հղեց Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը. «Կինը ոչ միայն  հիմնասյունն է հայ ընտանիքի և  հայ օջախի, այլև ազգային կյանքի ու պետության, ում ձեռքերում կերտվում է հայ ժողովրդի վաղվա օրը, ում շնորհիվ պայծառանում է հայ կյանքը, զորանում Հայրենիքն ու Եկեղեցին, ողջունում եմ ՀԿՄԸ  հերթական համաժողովի գումարումը Հայրենիքում և խրախուսում ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող այս ազգօգուտ, հայապահպան միջոցառումները, թող Տերը օրհնի և պահպանի Ձեզ Ձեր առաքելության մեջ»:
Հանդիպման ընթացքում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն անդրադարձավ նաև որդեծնության խնդրին: Վեհափառ Հայրապետը համաժողովի մասնակից հայ կանանց հորդորեց, որ նրանք նույնպես քաջալերեն երիտասարդ ընտանիքներին, որպեսզի նրանք 2015 թվականին՝ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ, իրենց կյանքը զարդարեն զավակների ծնունդներով: Այդ քայլով նրանք ոչ միայն կհարգեն հայոց նահատակների հիշատակը, այլև կնպաստեն հայության առջև ծառացած ժողովրդագրական հիմնախնդրի կարգավորմանը:
Վերջում համաժողովի մասնակիցները Վեհափառ Հայրապետին ուղղեցին իրենց հուզող հարցերը:
Հանդիպումից հետո բոլորը Մայր Տաճարում մասնակցեցին Սուրբ Պատարագին և աղոթեցին Մերձավոր Արևելքում խաղաղության հաստատման համար:

Католикос Всех армян Гарегин II принял участниц VII международного форума ВААЖ (фоторепортаж)
Его Святейшество Католикос Всех армян Гарегин II в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял участниц VII международного форума Всемирной ассоциации армянских женщин, организованного при содействии Министерства Диаспоры РА и Американского университета Армении. На встрече присутствовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян и руководитель канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина епископ Аршак Хачатрян.
Министр Диаспоры Грануш Акопян выразила благодарность Верховному Патриарху за прием и представила итоги форума. Глава ведомства отметила, что в укреплении и развитии связей Родина-Диаспора велики также роль и усилия этой ассоциации.
Католикос Всех армян Гарегин II обратился к участницам форума со словами благословения: «Женщина не только столп армянской семьи и армянского очага, но и национальной жизни и государства, ее руками создается завтрашний день армянского народа, благодаря ей сиятельнее становится армянская жизнь, приумножается мощь Армении и Церкви. Приветствую созыв очередного форума ВААЖ на Родине и поощряю эти мероприятия на пользу нации, по сохранению армянства Министерства Диаспоры РА. Пусть Владыка благословит и сохранит Вас в Вашей миссии».
В ходе встречи Его Святейшество Католикос Всех армян Гарегин II коснулся также проблемы деторождаемости. Верзовный Патриарх призвал армянских женщин-участниц форума также воодушевлять молодые семьи ознаменовать 2015 год, год 100-летия Геноцида армян приукрасить свою жизнь рождением детей. Этим шагом они не только почтят память армянских мучеников, но и поспособствуют решению стоящей перед армянским народом проблемы генофонда.
В заключение участницы форума задали Верховному Патриарху волнующие их вопросы.
По завершении встречи все ее участники приняли участие в Священной Литургии и молитве за утверждение мира на Ближнем Востоке.