Ժիրայր Ռէիսեան. «Սիրիայում կան գյուղեր, որտեղ միայն ծագումով հայեր են ապրում..»
Այսօր շատ է խոսվում իսլամացած հայերի մասին, հատկապես` Թուրքիայում ապրող: Սակայն, ծագումով հայեր ապրում են նաև Արաբական որոշ երկրներում, Սիրիայում, ինչի շուրջ էլ «Հայերն այսօրը» զրուցել է Բերիո Հայոց թեմի մամուլի քարտուղար, Սիրիայի Հայ Առաքելական, Կաթողիկե և Ավետարանական համայնքների ընդհանուր խոսնակ Ժիրայր Ռէիսեանի հետ.
-Եթե խնդիրը միայն կրոնական տեսանկյունից պետք է դիտենք, ապա այդ մարդկանց կարող ենք կոչել մեկ անունով` իսլամացած հայեր: Իսլամացած հայերի խնդիր կա Թուրքիայում, որոնք պարտադրված են իսլամացել (սա խոսակցության առանձին նյութ է) և Արաբական աշխարհում, հատկապես` Սիրիայում, որին ես մի փոքր ավելի եմ ծանոթ: Նրանց մեջ կան և՛ կորսված հայեր և՛ իսլամացած, բայց իրենց արմատները տակավին հիշող, իրենց պատկանելիությունը պահող հայեր: Անշուշտ, հնարավոր է, որ շատերը չգիտեն նրանց մասին, հատկապես, որ իրենք էլ չեն համարձակվում բարձրաձայնել իրենց պատկանելիության մասին:
Սիրիայում ապրող իսլամացած հայերին մի քանի խմբի կարելի է բաժանել: Խոսեմ օրինակներով: Ցեղասպանության օրերին գաղթական հայերին, ովքեր անապատի կողմից հասել են Դեր Զոր եւ Ջեզիրեի շրջան, արաբ շատ ցեղախմբեր տեր են կանգնել տարբեր պատճառներով:
Եղել են մարդիկ, որոնք իգական սեռի ներկայացուցիչներին ամուսնացրել են արաբ երիտասարդների հետ, որոնց զավակները հետագայում հպարտությամբ են հիշել, որ իրենց մեծ մայրը հայ է եղել: Ես, օրինակ, Ջեզիրեի շրջանում շրջագայության ժամանակ այցելեցի մի ցեղախմբի, որի մեծ մայրը հայ էր: Փոքրիկ, հողաշեն տնից երբ ներս մտանք, հարյուրի սահմանին մոտ գտնվող կինը նստած էր գետնին: Նա շատ քիչ բան էր հիշում իր արմատների մասին: Երբ ցանկացանք նրան իր թոռների, ծոռների հետ լուսանկարել, կնոջ շուրջը հարյուրից ավելի մարդ հավաքվեց: Բնական է, որ այդքան մարդ, եթե նույնիսկ շշուկով փորձի խոսել, աղմուկ կբարձրանա: Ամենահետաքրքիրն այն էր, որ երբ կինը ձեռքի գավազանը խփեց գետնին, անմիջապես քար լռություն տիրեց: Դա վկայում էր այն մասին, որ նա տակավին հարգանք, հեղինակություն և գուրգուրանք վայելող կին էր:
Կան նաև այնպիսի դեպքեր, երբ արաբ ցեղախմբերը փրկել են հայ որբերի ու իրենց ընտանիքում մեծացրել: Միաժամանակ ասել են` մենք քեզ պահեցինք, մեծացրեցինք, մեր ընտանիքի անդամ դարձրինք և մեր զավակների հետ նույն իրավունքը քեզ տվեցինք, սակայն, իմացիր, որ քո արմատները հայ են և մեր ցանկությունն է, որ քո ազգակիցներից մեկին ընտրես` որպես քո կյանքի ընկեր: Եվ ամուսնացրել են ծագումով հայերի հետ: Հետևաբար, այս մարդկանց ոչ թե մեծ մայրն է հայ եղել, այլ հայրն էլ, մայրն էլ ծագումով հայ են, և նրանց զավակները, թեկուզ և այսօր արաբական անուններ են կրում, իսլամ են դավանում` հիշում են, որ մայրն էլ, հայրն էլ հայարմատ են:
Երրորդ պարագան այն է, երբ մի ամբողջ գյուղում միայն ծագումով հայեր են ապրում: Օրինակ` Դեր Զորի շրջանում ապրող Բագգարա (Բակկարա) ցեղախումբը փոքրիկ գյուղեր է հատկացրել հայարմատ կնոջը, տղամարդուն, որոնք միմյանց հետ են ամուսնացել: Այդ գյուղերում միայն ծագումով հայ մարդիկ են ապրում: Այդ գյուղերից մեկը կոչվում է` Հաթլի: Նրանք գիտեն որ և´ հոր, և´ մոր կողմից հայարմատ են, և եթե կարողացել են հիշել, թե իրենց հոր կամ մոր ազգանունն ինչ է եղել` փորձել են պահել: Օրինակ` այդ գյուղում ապրում է Մուհամեդ Կարապետ անունով մեկը: Մի փոքր տարօրինակ կարող է հնչել Մուհամեդ Կարապետ անունը, բայց նման անուններ կրող մարդիկ շատ են Հաթլիում: Նրանք արաբ են, իսլամ և առիթի դեպքում ասում են, որ այո´, մենք Բագգարա ցեղախմբի մի մասնիկ ենք, բայց նաև` հայարմատ:
Մեկ այլ օրինակ բերեմ: Ջեզիրեի շրջանում ապրում է Աշիրեթ էրմենի շաթաթ անունով ցեղախումբը: Փորձենք թարգմանել ցեղախմբի անունը. աշիրեթ նշանակում է` ցեղախումբ, էրմենի` հայ, շաթաթ` ցրված: Անունն արդեն իսկ ամեն ինչ ասում է ցեղախմբի մասին: Փաստորեն, այն կազմվել է հայի բեկորներից, որոնք իսլամ են` արաբ բեդվինների պես, սակայն, իմանալով, որ հայարմատ են` իրենց ցեղախումբը կոչել են` Աշիրեթ էրմենի շաթաթ:
Այս է Արաբական աշխարհի և հատկապես Սիրիայի մեջ ապրող իսլամացած հայերի պատմությունը, հայեր, որոնց առաջին հանգրվանը Ցեղասպանությունից հետո Սիրիան էր:
– Պարո´ն Ռէիսեան, թեև նրանք այսօր արաբ են, իսլամ, բայց որևէ բանով առանձնանո՞ւմ են արաբներից:
– Այո, իհարկե: Օրինակ` Հաթլիի մեջ երբ երիտասարդներն ամուսնության տարիքին են հասնում, ծնողները նրանց պարտադիր ամուսնացնում են իրենց «նմանի» հետ` պատկանելիության գիծը պահելու համար: 2001 թվականին մենք հատուկ ձեռնարկով երախտագիտական հուշանվերներով պարգևատրեցինք այն արաբ ցեղապետերին, որոնց ցեղախմբերը մարդկային, հյուրընկալ վերաբերմունք էին ցուցաբերել մեր տարագիր մեծ հայրերի, մայրերի նկատմամբ: Նախապատրաստական աշխատանքների օրերին գնացել էինք Դեր Զորի Նահատակաց հուշահամալիր: Երբ հուշահամալիրից դուրս էինք գալիս, քահանան մոտեցավ և, ցույց տալով քիչ այն կողմ կանգնած երիտասարդներին, ասաց, որ ուզում են խոսել մեզ հետ: Երբ մոտեցա, հարցրի, թե ինչով կարող ենք օգտակար լինել: Նրանք պատասխանեցին` գիտեք, մենք ծագումով հայ ենք, որքան ժամանակ է` ցանկանում ենք մտնել այս հուշահամալիր, որը մեր սրտի հետ խոսող բան ունի, բայց չենք համարձակվում, որովհետև մենք այսօր արաբ ենք, իսլամ: Երիտասարդների խումբը Հաթլեից էր: Ես նրանց ասացի` իհարկե կարող եք, եթե այդ արմատն էլ չունենայիք, դարձյալ կարող էիք մտնել: Երիտասարդները մտան հուշահամալիր, այցելեցին եկեղեցի, փոքրիկ աղոթք արեցին, իջան ցուցասրահ, որտեղ ցուցադրված էին Եղեռնի մասին պատմող վկայություններ, դիտեցին, հուզվեցին և հետո ասացին, որ եթե մենք ցանկանանք մեր արմատներին վերադառնալ` ինչ միջոցներ կան:
Սիրիայում և իսլամական երկրներում դա խորթ հնչող բան է, որովհետև իսլամական հասկացողությամբ երբ որևէ մեկը, ով իսլամ է, իր կրոնից հրաժարվում է` մահվան է արժանի: Այդ անհարմարություններից հեռու մնալու համար ես նրանց ասացի. «Մենք ուրախ ենք, որ դուք չեք մոռացել Ձեր արմատները, չեք մոռացել Ձեր իրական պատկանելիությունը, սակայն, դուք էլ գիտեք, որ նման քայլն ունի իր բացասական կողմերը: Պահեցեք Ձեր հայությունը, մենք էլ կպահենք Ձեր նկատմամբ հարազատությունը` մնացյալը թողնելով ապագային, տեսնելով, թե այն ինչ կբերի»:
Նման մարդկանց կողքին, սակայն, կան լրիվ կորսվածներ, որոնք ոչինչ չեն հիշում իրենց արմատների, ինքնության մասին:
– Պարո´ն Ռէիսեան, մեր վերաբերմունքը, այնուամենայնիվ, այդ մարդկանց նկատմամբ ինչպիսի՞ն պետք է լինի: Հատկապես, որ մեր Եկեղեցու վերաբերմունքն այս հարցում մի քիչ զգուշավոր է:
– Անշուշտ, որովհետև նման նյութի արծարծումը, տարածումը, նույնիսկ հնչեցումն արդեն իսկ խորթ է բոլոր իսլամների, արաբների համար: Ինչպես քիչ առաջ ասացի, երբ որևէ իսլամ հրաժարվում է իր կրոնից, մահվան է դատապարտվում: Նրանք ընդունում են, որ կրոնները, հատկապես միաստված կրոնները, հաջորդաբար են եկել` որպես զարգացում: Այսինքն, Մովսեսականությունից հետո եկել է Քրիստոսը` կատարելով մեկ քայլ առաջ, հետո եկել է Մուհամեդը, որի պարագայում կրոնը նույնպես մեկ քայլ առաջ է գնացել: Հետևաբար, մարդը չի կարող հետ գնալ: Նրանք, ովքեր հետ են գնում, նահանջում են, ապրելու արժանի չեն:
Եվ ճիշտ է, որ մենք պետք է զգուշավոր լինենք նրանց նկատմամբ, և մեր Եկեղեցին նույնպես:
– Պարո´ն Ռէիսեան, բայց այսօր Թուրքիայում շատ են այն մարդիկ, ովքեր վերադառնում են իրենց արմատներին, մկրտվում են: Մի՞թե մենք պետք է անտեսենք այս փաստը:
– Թուրքիան տարբեր երկիր է, և պետության համար կրոնը և կառավարությունը միմյանցից անջատ են: Մի փոքրիկ օրինակ բերեմ: Սիրիայում, Արաբական աշխարհում, եթե ամուսնությունը չի վավերացվում կրոնական իշխանությունների կողմից, պետությունը նույնպես չի վավերացնում: Բայց Թուրքիայում այդպես չէ: Ամուսնությունը կարող է գրանցել միայն դատարանում և օրինական համարվել:
Այնպես որ, Թուրքիայի պարագան տարբեր է:
– Բայց, այնուամենայնիվ, հետաքրքիր է լսել Ձեր անձնական կարծիքը: Ինչպիսի՞ն պետք է լինի մեր վերաբերմունքն այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր, անտեսելով վտանգը, բարձրաձայնում են իրենց իրական ինքնության մասին:
– Ես չեմ ուզում ընդհանուր կարծիք հայտնել, պարզապես իմ անձնական համոզումս ասեմ: Ողջունելի է, պետք է հոգ տանել, պետք է ուշադրություն դարձնել, բայց նաև` զգուշավոր լինել, որովհետև այս ձևով կարող է սպրդումներ լինել: Այսինքն, որևէ մեկ նման զգացումով մոտեցողին անմիջապես գրկաբաց ընդունելն էլ այդքան ճիշտ չէ, որովհետև քաղաքական աշխարհում նման սպրդումներ, թափանցումներ միշտ եղել են, որը և ի վնաս կարող է լինել:

Жирайр РЕ�?СЯН: «В Сирии есть села, где живут только армяне по происхождению…»
Сегодня много говорится об исламизированных армянах, особенно проживающих в Турции. Однако армяне по происхождению живут и в некоторых арабских странах, Сирии, о чем и побеседовала корреспондент  «Армяне сегодня» с пресс-секретарем Берийской армянской епархии, общим споксменом армянских Апостольской, Католической и Евангелистской общин Сирии Жирайром Реисяном.
– Если рассматривать проблему в сугубо религиозном аспекте, то этих людей можно назвать одним именем – исламизированные армяне. Проблема исламизированных армян существует в Турции – они были исламизированы насильственно (это тема отдельного разговора), и в арабском мире, особенно в Сирии, с чем я знаком немного лучше. Среди них есть и так называемые «потерянные» армяне, и исламизированные, но прекрасно помнящие свои корни, принадлежность. Возможно, многие не знают о них, особенно учитывая. Что они и сами не осмеливаются вслух говорить о своей принадлежности.
Проживающих в Сирии исламизированных армян можно разделить на несколько групп. Поговорим на конкретных примерах. Армян-беженцев, в годы Геноцида добравшихся со стороны пустыни Дейр Зор и района Джезире, многие арабские племена поддержали по разным причинам.
Были люди, которые брали женщин в жены за молодых арабов, чьи дети впоследствии с гордостью вспоминали, что их мать была армянка. Например, во время путешествия по району Джезире я посетил одно племя, бабка которого была армянкой. Когда вошли в маленький земляной домик, женщина под 100 лет сидела на земле. Она мало что помнила о своих корнях. Когда захотели сфотографировать ее с внуками и правнуками, вокруг женщины собралось больше сотни человек. Естественно, если столько человек заговорит, хотя бы даже шепотом, поднимется шум. Самое интересное то, что когда женщина ударила о землю тросточкой – моментально возникла мертвая тишина. Это свидетельствует о том, что она пока еще пользуется уважением, авторитетом и заботой.
Есть и такие случаи, когда арабские племена спасали армянских сирот и выращивали в своих семьях. �? одновременно говорили: мы тебя спасли, вырастили, сделали членом нашей семьи, дали те же права, что и нашим детям, однако знай – твои корни армянские и наше желание, чтобы избрал спутником жизни одного из твоих соотечественников. �? женили на армянах по происхождению.   Следовательно, у этих людей не только бабушка была армянкой, а и отец, и мать имели армянское происхождение, и их дети, хотя и носят сегодня арабские имена, исповедуют ислам, однако помнят, что и отец, и мать имели армянские корни.
Третье обстоятельство – когда во всем селе живут только армяне по происхождению. Например, племя Баггара, проживающее в районе Дейр Зора, выделило маленькие села женщинам, мужчинам с армянским происхождением, которые создавали семьи.  В этих селах живут исключительно армяне по происхождению. Одно из сел называется Атли. Они знают, что  имеют армянские корни и со стороны отца, и матери, и если смогли вспомнить фамилию отца или матери –  пытались сохранить. Например, в этом селе живет человек по имени Мухаммед Карапет. Немного странно звучит, но людей с подобными именами в Атли много. Они арабы, исповедуют ислам, но при случае говорят: да, мы частица племени Баггара, но также имеем армянские корни.
Приведу другой пример. В районе Джезире живет племя по имени Аширет эрмени шатат. Попробуем перевести: аширет означает племя, эрмени – армянин, шатат – разбросанное. Уже само название говорит о сущности племени. Фактически, оно сформировалось из осколков армян, которые, подобно арабам-бедуинам, исповедуют ислам, однако зная о своих армянских корнях, назвали свое племя  Аширет эрмени шатат.
Такова история исламизированных армян, проживающих в арабском мире, и особенно в Сирии, армян, первым пристанищем которых после Геноцида стала Сирия.
Господин Реисян, хотя сегодня они и арабы, исповедуют ислам, но чем либо отличаются от арабов?
– Да, конечно. Например, когда молодые люди в Атли достигают возраста вступления в брак, их родители непременно женят их на им подобных, чтобы сохранить линию принадлежности. В 2001 году мы специальными признательными  памятными подарками наградили вождей тех арабских племен, которые проявили человеческое, гостеприимное отношение к нашим многострадальным дедам и бабушкам.
В дни подготовительных работ побывали в комплексе Наатакац Дейр Зора. Когда выходили, иерей подошел и, указав на стоящих в сторонке молодых людей, сказал, что хотят побеседовать с нами. Я подошел и спросил, чем можем быть полезны.  Они отметили, что являются армянами  по происхождению и уже длительное время хотят войти в этот мемориальный комплекс, но не осмеливаются, поскольку сегодня являются арабами, исповедуют ислам.
Группа молодежи была из Атле. Я сказал им: конечно, можете, даже если бы не было этих корней – все равно могли войти. Молодые люди вошли в мемориальный комплекс, в церковь, помолились, спустились в демонстрационный зал, где выставлены документы, свидетельствующие о Геноциде, посмотрели, волновались, затем спросили: какие есть средства, если захотят вернуться к своим исконным корням.
В Сирии и исламских странах это звучит чуждо, потому что, по исламским представлениям, если кто-то, исповедующий  ислам, отказывается от веры – он достоин смерти. Чтобы избежать всего этого, я им сказал: «Мы рады, что вы не забыли свои корни, подлинную принадлежность,  однако вы и сами знаете, что подобный шаг имеет свои негативные стороны. Сохраните свою армянственность, мы же сохраним родственные чувства по отношению к вам, все прочее оставив на будущее – посмотрим, что оно принесет».
Но рядом с такими людьми есть совершенно потерянные, которые ничего не помнят о своих корнях, идентичности.
– Господин Реисян, тем не менее, каким должно быть наше отношение к подобным людям? Тем более, что отношение нашей Церкви в этом вопросе несколько осторожное.
– Несомненно, поскольку озвучивание, распространение, даже упоминание  подобной темы уже само по себе чуждо всем исповедующим ислам, арабам.  Чуть раньше я сказал, что отказ от религии осуждает на смерть. Они признают, что религии, особенно признающие одного Бога, возникли поочередно, как стадии развития. То есть после Моисейства пришел Христос, совершив шаг вперед, затем явился Мохаммед, при котором религия также совершила шаг вперед. Соответственно, человек не может отступить назад. Те, кто отступают, недостойны жить.
�? верно, что мы должны быть очень осторожны в их отношении, и Церковь наша также.
– Господин Реисян, но сегодня в Турции много людей, которые возвращаются к своим корням, крестятся. Неужели нам следует пренебрегать этим фактом?
– Турция совершенно иная страна, и для государства религия и правительство отдельны друг от друга. Приведу небольшой пример. В Сирии, арабском мире если брак не заверен религиозными властями, государство его также не заверяет. Но в Турции не так. Брак может быть зарегистрирован только в суде и считаться законным.
Так что условия в Турции иные.
– Но тем не менее интересно услышать Ваше личное мнение. Каким должно быть наше отношение к людям, которые, пренебрегая опасностью, говорят вслух о своей подлинной идентичности?
– Я не хочу высказывать общее мнение, просто выскажу мое личное убеждение. Это явление следует приветствовать, заботиться, уделять внимание, но в то же время быть осторожными, ибо таким образом возможны проникновения. То есть, встречать с распростертыми объятиями таких людей тоже неверно – в политическом мире подобные проникновения всегда были, что может оказаться во вред.