Գերմանիայի բողոքական եկեղեցու խորհուրդը դատապարտում է Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու ավերումը
Ի համերաշխություն հայ եկեղեցու Գերմանիայի բողոքական եկեղեցու խորհուրդը դատապարտում է իսլամական պետության կողմից իրականացվող եկեղեցիների ավերումը: Այս մասին հաղորդում է Tert.am-ը:
Գերմանիայի բողոքական եկեղեցին սարսափով և զայրույթով է արձագանքել իսլամական պետության կողմից սիրիական Դեյր Էլ Զորի հայկական Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու պայթեցմանը:
Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանիայի թեմի Առաջնորդ Սրբազան Գարեգին Տիգրան Բեկչյանին ուղղված համերաշխության նամակում Գերմանիայի բողոքական եկեղեցու խորհրդի նախագահ Նիկոլաուս Շնայդերը և արտերկրի հարցերով եպիսկոպոս Պետրա Բոսե-Հուբերն իրենց կարեկցանքն են հայտնել:
«Մենք գիտենք, որ այս եկեղեցին նաև Ցեղասպանության հուշահամալիր էր, որը հավերժացնում էր 1915թ. hայ քրիստոնյաների նկատմամբ Օսմանյան կայսրությունում կատարվածի հիշատակը: Տեղյակ լինելով այս սարսափելի ավերիչ գործողություններին՝ խնդրում եմ վստահ եղեք, որ մենք մեր համերաշխությունն ենք հայտնում հայ հավատացյալ
քույրերին և եղբայրներին, Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաներին և բոլոր այն մարդկանց, ովքեր տառապում են իսլամական պետության գործողություններից, և աղոթում ենք նրանց համար»,– ասել են նրանք:
Սիրիական Դեյր Էլ Զորի հայկական եկեղեցին, որը հիշեցնում էր 1915թ. ավելի քան 150000 հայերի կոտորածների փաստը, ըստ լրատվամիջոցների իսլամական պետության կողմից հիմնովին պայթեցվել է:
«Մենք մերժում ենք ինչպես «Իսլամական պետության» կողմից մարդկանց նկատմամբ կիրառվող բռնությունը, այնպես էլ կրոնական և պատմական տեղագրության ոչնչացումը,- նշել են Շնայդերը և Բոսե-Հուբերը և ավելացրել, – Մենք վստահ ենք, որ եկեղեցիների և հուշավայրերի ավերումը երբեք չի կարող սրբել տեղի ունեցած անարդարության մասին հիշողությունը»:

In solidarity with the Armenian Apostolic Church (AAC), the council of the Evangelical Church in Germany has condemned the destruction of an Armenian sacred site by ISIL (the Islamic Stat of Iraq and Levant).
It has expressed its anger over the violent act the led to the blowup of the Armenian Martyrs Church of Deir-ez-Zor (Syria)
In a letter addressed to His Holiness Garegin Tigran Bekchian, the prelate of the ACC’s diocese in Germany, the German church’s president, Nicolaus Schneider and Bishop Petra Bosse-Huber, expressed their sympathy to the Armenians.
“We know that this church was a Genocide monument-complex which eternalized the memory of the 1915 events against the Christian-Armenians of the Ottoman Empire. Being aware of the devastating act, I request you to accept our assurances that we are expressing our solidarity with the pious Armenian sisters and brothers, and all the Christians of the Middle East, who suffer from the acts committed by the Islamic State. And we pray for them,” they said.
The church, dedicated to the memory of the 1.5 million victims of the Armenian Genocide, was earlier reported to have been completely leveled in the blast.
“We reject the Islamic State’s violence against people, as well as the destruction of the religious and historical site,” said the German clergymen. “We are confident that the destruction of the churches and the devastation of the monument sites can never wipe out the memory of injustice.”