Լևոն Չիդիլյան. «Պայքարի նոր փուլ է սկսվում…»
Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովին մասնակցում էր նաև Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի մշակույթի, կրթության և երիտասարդության «Հայարտուն» կենտրոնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանը: «Հայերն այսօրի» ընթերցողներին ենք ներկայացնում Լևոն Չիդիլյանի հետ զրույցը, որը տեղի է ունեցել համաժողովի օրերին:
-Պարո՛ն Չիդիլյան, Ձեր համայնքում ի՞նչ միջոցառումներ եք նախատեսել իրականացնել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում:
-2015 թվականի հունվարից նախատեսել ենք իրականացնել բազմաբնույթ միջոցառումներ ինչպես Թբիլիսիում, այնպես էլ Վրաստանի տարբեր շրջաններում: Կլինեն խաչքարերի բացում, համաժողովներ, ցուցահանդեսներ: Նախատեսել ենք միջոցառումներին մասնակից դարձնել նաև վրաց հասարակությանը, որպեսզի նրանք էլ իրազեկված լինեն: Իսկ ապրիլի 24-ին, ինչպես ամեն տարի, կկազմակերպվեն հիշատակի երեկոներ և ջահերով երթ դեպի Թուրքիայի դեսպանատուն:
-Երիտասարդները համայնքային խնդիրներին, աշխատանքներին մասնակից դառնո՞ւմ են:
-Նախորդ տասը տարիների համեմատ երիտասարդներն այսօր առավել ակտիվ են, թեև այս արդյունքը մեզ համար դեռ բավարար չէ: Իսկ եթե համեմատենք Մերձավոր Արևելքի երկրների հայ համայնքների հետ, միանշանակ, մեր համայնքը զիջում է: Եվ մենք աշխատում ենք այս ուղղությամբ:
– Սփյուռքի գլխավոր խնդիրներից մեկը մայրենիի պահպանումն է: Ձեր համայնքում վիճակն ինչպիսի՞ն է:
-Մայրենիի պահպանումն այսօր Թբիլիսիում լուրջ խնդիր է: Բարեբախտաբար, Ջավախքում և Մառնեուլի շրջանի գյուղերում այդ խնդիրը չկա, որովհետև այնտեղ հայկական դպրոցներ են գործում: Իսկ Թբիլիսիում, որտեղ մոտ ութսուն հազար հայ է ապրում, ունենք մեկ հայկական ամենօրյա դպրոց և վրացական երկու դպրոցներում գործող հայկական բաժիններ: Ունենք կիրակնօրյա դպրոցներ, որոնք տարեկան մոտ 250 շրջանավարտ են ունենում: Այս ամենը, բնականաբար, բավարար չէ հայկական կրթություն ստանալու համար: Եվ սա է պատճառը, որ մեծամասնությունը հայերեն գրել և կարդալ չգիտի:
-Վրաստանի ո՞ր տարածաշրջանի բնակիչներն են հեռացել իրենց արմատներից:
-Առաջինը, միանշանակ, Գորիի շրջանն է, որտեղ հայերը փոքրամասնություն են կազմում, մյուսը` Կասպին է, որտեղ չի գործում և ոչ մի հայկական կառույց: Թբիլիսիում, անկախ առկա դժվարություններից ու խնդիրներից, կան նպատակային կառույցներ, որտեղ ցանկացողները կարող են հայկական կրթություն ու հայեցի դաստիարակություն ստանալ:
– Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք 2015 թվականից, հատկապես որ լրանալու է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը:
-Ամենամեծ ակնկալիքս այն է, որ մենք հզորանանք, որպեսզի ոչ ոք չփորձի որևէ ոտնձգություն կատարել մեր ազգի, մեր պետության հանդեպ: Կարևոր չէ, թե հայը որտեղ է ապրում` ԱՄՆ-ում, ՌԴ-ում, թե Վրաստանում: Կարևորը` հզոր համայնք ունենալն է: Մենք պետք է համախմբվենք և դառնանք այն ամենի պահանջատերը, ինչը որ կորցրել ենք և առաջին հերթին` հողի պահանջատերը: Պայքարի նոր փուլ է սկսվում, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը մի եզր է, որին պետք է պատասխանատվությամբ մոտենալ:

Левон Ч�?Д�?ЛЯН: «Начинается новый этап борьбы…»
В V форуме Армения-Диаспора участвовал и директор культурного, образовательного и молодежного центра «Айартун» армянской епархии Грузии Левон Чидилян. Предлагаем читателям «Армяне сегодня» беседу с ним, состоявшуюся в дни работы форума.
– Господин Чидилян, какие мероприятия наметили провести в Вашей общине в рамках подготовки к 100-летию Геноцида армян?
– С января 2015 года наметили осуществлять разнообразные мероприятия как в Тбилиси, так и в различных районах Грузии. Будут открытия хачкаров, форумы, выставки. Предусмотрели сделать участниками мероприятий и грузинскую общественность, чтобы и они были осведомлены. А 24 апреля, как и каждый год, будут организованы вечера памяти и факельное шествие к посольству Турции.
– Молодежь участвует в общинных работах, решении проблем?
– По сравнению с предыдущими 10 годами молодежь сегодня более активна, хотя этот результат для нас сегодня недостаточен. Если же сравнивать с армянскими общинами стран Ближнего Востока – наша община однозначно уступает. �? мы работаем в этом направлении.
– Одной из главных проблем в Диаспоре – сохранение родного языка. Какова ситуация в Вашей общине?
– Сохранение родного языка в Тбилиси сегодня серьезная проблема. К счастью, в Джавахке и селах Марнеульского района этой проблемы не существует, поскольку там функционируют армянские школы. А в Тбилиси, где проживают около 80 тысяч армян, имеется одна ежедневная армянская школа и в двух грузинских школах функционируют армянские отделения. Есть воскресные школы, число выпускников которых достигает 250 человек в год. Всего этого, конечно, недостаточно для получения армянского образования. �? в этом причина, что большинство не умеет читать и писать по армянски.
– Жители каких районов Грузии отдалились от своих корней?
– Прежде всего, однозначно, Горийский район, где армяне составляют меньшинство, следующий – Каспинский, где не функционирует ни одна армянская структура. В Тбилиси, независимо от имеющихся трудностей и проблем, есть целевые структуры, где желающие могут получить армянское образование и воспитание.
– Каковы Ваши ожидания от 2015 года, тем более что это год 100-летия Геноцида армян?
– Самое большое ожидание – чтобы мы стали сильнее, чтобы никто не пытался посягать на нашу нацию, наше государство. Неважно, где живет армянин – в США, РФ или Грузии. Главное – иметь мощную общину. Мы должны сплотиться и потребовать все, что утеряли, в первую очередь – хозяевами требования земли. Начинается новый этап борьбы, 100-летие Геноцида армян – рубеж, к которому нужно подходить с ответственностью.