ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալը մասնակցեց «Արփա» ինստիտուտի «Նորարարություն» ամենամյա մրցանակաբաշխությանը
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Երևանի պետական համալսարանի նախաձեռնությամբ ԵՊՀ Պալյանների դահլիճում տեղի ունեցավ ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգի Լոս Անջելեսի «Արփա» ինստիտուտի  «Նորարարություն» ամենամյա մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփմանը նվիրված հանդիսությունը:
Մրցանակաբաշխությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը: Կարևորելով միջոցառումը՝ Ս.Սրապիոնյանը նշեց. «Այս մրցանակաբաշությունը նպաստում է, որ բնագիտական ֆակուլտետների ուսանողության թիվն ավելանա, ինչը նկատելի է վերջին տարիներին»:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը և հատկապես նախարար Հրանուշ Հակոբյանին՝ «Արփա» ինստիտուտի տնօրեն Հակոբ Փանոսյանը նշեց, որ մրցանակաբաշխությունն իրականացվում է Հայրենիքում փորձագիտական գիտությունները զարգացնելու, Հայաստանի տնտեսությունը մրցունակ դարձնելու նպատակով:
Մրցանակաբաշխության 9 թեմատիկ ուղղություններին մասնակցության հայտ էին ներկայացրել 19 ուսանող՝ ԵՊՀ-ից, ՀՊՃՀ-ից,  ՀՊՃՀ-ի Գյումրու մասնաճյուղից: Մրցանակային տեղերի և դրամական պարգևի է արժանացել 3 ուսանող: 1-ին տեղի համար մրցանակակիր չի եղել: 2-րդ մրցանակը տրվել է Հրայր Հովնիկյանին, Պարույր Ավետիսյանին՝ «Էլեկտրոլիտ լուծույթների հաղորդակցության ոչ կոնտակտային չափման ֆեռոէլեկտրոնային նանոթաղանթային տվիչի մշակում և հետազոտում» թեմայի համար և Հրաչ Տոնեյանին, Արմինե Գրիգորյանին՝ «Սիմիլարիտոնային ժամանակահաճախային Ֆուրյե փոխակերպիչ գերարագ ֆոտոնիկայի համար» թեմայի համար, 3-րդ մրցանակը՝ Օվսաննա Զադոյանին՝ «Գրաֆիկի լայնածավալ արտադրության էժան, հեշտ և ոչ ավանդական տեխնոլոգիա» թեմայի համար:

Заместитель министра Диаспоры РА принял участие в ежегодном конкурсе «Новаторство» института «Арпа»
По инициативе Министерства Диаспоры РА и Ереванского государственного университета 23 сентября в зале Палянов ЕГУ  состоялось мероприятие, посвященное подведению итогов ежегодного конкурса «Новаторство» института «Арпа» города Лос-Анджелес штата Калифорния США.
С приветственной речью на подведении итогов конкурса выступил Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян. Подчеркнув важность мероприятия, С.Срапионян отметил: «Этот конкурс способствует увеличению числа студентов естественнонаучных факультетов, что заметно в последние годы».
Выразив благодарность Министерству Диаспоры РА и особенно министру Грануш Акопян, директор института «Арпа» Акоп Паносян отметил, что конкурс проводится на Родине с целью развития экспертных наук, обеспечения конкурентоспособности экономики Армении.
По девяти тематическим направлениям конкурса заяви на участие представили 19 студентов ЕГУ, Г�?УА, Гюмрийского филиала Г�?УА. Призовых мест и денежных премий удостоились 3 студента. 1 место никому не присуждалось. Вторая премия присуждена Грачу Тонеяну и Армине Григорян за тему «Симиларитонный временночастотный преобразователь Фурье для превосходящей фотоники», третья – Овсанне Задоян за тему «Дешевая, легкая и нетрадиционная технология широкомасштабного производства графики».