Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում
Սեպտեմբերի 16-17-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տեղի ունեցավ Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողով` ընդլայնված կազմով: Այս մասին տեղեկացնում են Մայր Աթոռի լրատվական ծառայությունից:
Ժողովի սկզբում ժողովականներին հայրապետական իր օրհնությունը բերեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը` արդյունավետ ընթացք մաղթելով ժողովի աշխատանքներին: Նորին Սրբությունը ողջունեց ժողովին ԳՀԽ նոր անդամների ներկայությունն ի դեմս Գերմանիայի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանի, Հնդկաստանի և Ծայրագույն Արևելքի հայրապետական պատվիրակ, Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Հայկազուն եպիսկոպոս Նաջարյանի և Մեծ Բրիտանիայի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի:
ԳՀԽ օրակարգում ընդգրկված էին առաջիկա սեպտեմբերի 18-20-ը  Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովին, 2015 թ. սեպտեմբերի 27-ին  Մյուռոնօրհնության արարողությանը, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի առիթով նախատեսվող միջոցառումների կազմակերպմանը, ինչպես նաև Թեմական ուղենիշային կանոնադրության թեմական կանոնադրություններում ներդրման գործընթացին առնչվող հարցեր, թեմական, ծիսական և կարգապահական խնդիրներ:
Մայր Աթոռում գումարվելիք Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովի նախապատրաստության մասին զեկույց ներկայացրեց Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը` հանգամանորեն անդրադառնալով կազմակերպիչ հանձնախմբի կողմից կատարված աշխատանքներին և ընդգծելով, որ Մայր Աթոռը պատրաստ է հյուրընկալել ժողովի առիթով Նվիրապետական Աթոռներից ու աշխարհասփյուռ թեմերից ժամանող 155 ներկայացուցիչներին: Լսելով ներկայացված զեկույցը` Գերագույն հոգևոր խորհուրդը գնահատանք հայտնեց կազմակերպիչ հանձնախմբին:
Ժողովականները քննարկեցին նաև Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովի կանոնադրության նախագիծը, որ ներկայացվեց Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովի կանոնադրության մշակման հանձնախմբի նախագահ, Տավուշի թեմի առաջնորդ Տ. Եզնիկ արքեպիսկոպոս Պետրոսյանը: Կատարված առաջարկների հիման վրա լրամշակված նախագիծը հանձնարարվեց քննարկել առաջիկա Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովի ընթացքում:
ԳՀԽ անդամները լսեցին նաև Թեմական կանոնադրությունների լրամշակման և խմբագրման հանձնախմբի ատենապետ, Շիրակի թեմի առաջնորդ Տ. Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանի զեկույցը Թեմական ուղենիշային կանոնադրության թեմական կանոնադրություններում ներդրման գործընթացի մասին: Գերագույն հոգևոր խորհուրդը, գնահատանք հայտնելով կատարված աշխատանքի համար, հորդորեց շարունակել և ամբողջացնել թեմերում կանոնադրության ներդրման գործընթացը: Խորհուրդը, կարևորելով Հայ Եկեղեցու պայծառությանն ու առաքելության արդյունավետ իրագործմանը միտված այս կանոնադրական կանոնակարգումը, թելադրեց թեմերին նախանձախնդրությամբ ավարտին հասցնել որդեգրված փաստաթղթի ներդրման գործընթացը:
2009 թ. թեմական ուղենիշային կանոնադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին հանձնախմբի առաջարկները ԳՀԽ անդամներին ներկայացրեց հանձնախմբի անդամ, Մայր Աթոռի դիվանապետ Տ. Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը: Առաջարկվող փոփոխությունները նպատակ են հետապնդում ընդարձակել աշխարհականների մասնակցությունը թեմերի կառավարման գործընթացին, ինչպես նաև հստակեցնել և կանոնակարգել կապը Մայր Աթոռի և թեմերի միջև:
Գերագույն հոգևոր խորհուրդն ի գիտություն ընդունեց նաև Տ. Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանի զեկույցը Մյուռոնօրհնության արարողության նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքի մասին:
Մայր Աթոռի կողմից հայաշատ կենտրոններում կազմակերպվող Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումների մասին զեկույցով հանդես եկավ կազմակերպիչ հանձնախմբի ատենապետ, ԱՄՆ Հայոց Արևմտյան թեմի առաջնորդ Տ. Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը: Զեկույցի քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև Հայ Եկեղեցու աշխարհասփյուռ թեմերի կողմից ծրագրվող հիշատակի միջոցառումներին: Կարևորվեց Քույր Եկեղեցիների հոգևոր պետերի, էկումենիկ կազմակերպությունների, ինչպես նաև այլ կրոնների ներկայացուցիչների մասնակցությունը 2015 թ. ծրագրվող միջոցառումներին:
Ժողովի ընթացքում ԳՀԽ անդամները լսեցին նաև Հայաստանի Աստվածաշնչային ընկերության գլխավոր քարտուղար Տ. Եզնիկ արքեպիսկոպոս Պետրոսյանի զեկույցը Աստվածաշնչի «Ս. Էջմիածին» թարգմանության սրբագրության վերաբերյալ: Սրբազան Հայրը տեղեկացրեց, որ երջանկահիշատակ Վազգեն Վեհափառի նախաձեռնությամբ 1985 թ. գրաբարից կատարված Ս. Գրքի թարգմանությունը Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Հայրապետի օրհնությամբ Աստվածաշնչային ընկերության կողմից` աջակցությամբ Մայր Աթոռի միաբանների, տասը տարիների ընթացքում սրբագրության է ենթարկվել: Գերագույն հոգևոր խորհուրդը, ողջունելով կատարված աշխատանքը, գնահատանք հայտնեց Աստվածաշնչի «Ս. Էջմիածին» թարգմանության սրբագրման կարևոր գործում իրենց ներդրումն ունեցած բոլոր անձերին:

Собрание высшего духовного совета в Первопрестольном Святом Эчмиадзине
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине под председательством Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II 16-17 сентября состоялось собрание высшего духовного совета в расширенном составе.
В начале собрания с Патриаршим благословением к его участникам обратился Католикос Всех армян, пожелавший собранию эффективной работы. Его Святейшество приветствовал присутствие на собрании новых членов ВДС в лице предстоятеля армянской епархии Германии архиепископа Гарегина Бекчяна, Патриаршего легата в �?ндии и на Дальнем Востоке, предстоятеля армянской епархии Австралии и Новой Зеландии епископа Айказуна Наджаряна, а также предстоятеля армянской епархии Великобритании епископа Ваана Ованнисяна.
В повестку заседания ВДС были включены вопросы, касающиеся Церковного представительного собрания 18-20 сентября, церемонии благословения мирро 27 сентября 2015 года, организации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, а также процесса внедрения в епархиальных уставах Примерного епархиального устава, епархиальные, обрядовые и дисциплинарные вопросы.
О подготовке к проведению в Первопрестоле Церковного представительного собрания доложил архиепископ Натан Ованнисян, подробно коснувшийся работы, проделанной организационной комиссией и подчеркнувший, что Первопрестол готов принять прибывающих для участия в собрании 155 представителей Престолов и епархий. Заслушав представленный доклад, Высший духовный совет высказал оценку деятельности организационной комиссии.
Участники собрания обсудили также проект устава Церковного представительного собрания, который представил предстоятель Тавушской епархии архиепископ Езник Петросян. Дополненный на основе высказанных предложений проект поручено обсудить на предстоящем Церковном представительном собрании.
Члены ВДС заслушали также доклад председателя комиссии по переработке и редактированию епархиальных уставов, предстоятеля Ширакской епархии, епископа Микаела Аджапагяна  о процессе внедрения в епархиальных уставах Примерного епархиального устава. Высший духовный совет, оценив проделанную работу, призвал продолжить и обобщить этот процесс. Отметив важность этого уставного регулирования, направленного на обеспечение святости Армянской церкви и эффективное осуществлении миссии, Совет поручил епархиям с ответственностью довести до логического конца процесс внедрения документов.
Предложения комиссии о внесении изменений в Примерный устав 2009 года членам ВДС представил член той же комиссии, глава канцелярии Первопрестола епископ Аршак Хачатрян. Предлагаемые изменения преследуют цель расширить участие светских лиц в процессе управления епархиями, а также уточнить и скоординировать связь между Первопрестолом и епархиями.
Высший духовный совет принял к сведению также доклад епископа Аршака Хачатряна о ходе подготовительных работ к церемонии благсловения мирро.
С докладом о проведении в армянонаселенных центрах организованных Первопрестолом мероприятий 100-летия Геноцида армян выступил председатель организационной комиссии, предстоятель Западной армянской епархии США, архиепископ Овнан Тертерян, который также коснулся планируемых разбросанными по всему миру армянскими епархиями поминальных мероприятий. Была отмечена важность участия духовных пастырей братских церквей, представителей экуменических организаций, а также других религий в планируемых на 2015 год мероприятиях.
В ходе собрания члены ВДС заслушали также доклад генерального секретаря Библейского общества Армении, архиепископа Езника Петросяна относительно корректировки перевода Библии «С. Эчмиадзин». Святейший отец сообщил, что перевод Священного писания, осуществленный в 1985 году по инициативе блаженной памяти Патриарха Вазгена, с благословения Верховного Патриарха Гарегина II в течение 10 лет  был подвергнут корректировке Библейским обществом при содействии братии Первопрестола. Приветствовав проделанную работу, Высший духовный совет выразил свою оценку всем лицам, принимавшим участие в этой работе.